Oświetlenie LED: dobre i złe ledówki

Pojawienie się technologii LED (Light Emitting Diode) wzbudziło ogromne oczekiwania związane z ograniczeniem energii na cele oświetleniowe.
  • Oświetlenie LED

    Oświetlenie LED (z ang. Light Emitting Diode) może emitować światło w dowolnej barwie, co daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne.

    Kobi Light

Jednak nie wszystko złoto co się świeci – i tak nie każda lampa w technologii LED spełnia oczekiwania związane z energooszczędnością.

Technologia oparta na diodach LED jest przełomowa ze względu na swoje parametry techniczne, efektywność energetyczną czy trwałość diod. Do niedawna oprawy LED były stosowane przede wszystkim do oświetlenia dekoracyjnego. Dzisiaj lampa oparta na diodach świecących (tzw. ledówka) może służyć jako pełnowartościowe źródło światła jednak pod pewnym warunkiem – deklarowane przez producenta parametry muszą być rzeczywiście uzyskiwane.

Zobacz również: Taśmy LED Tramo: światło na metry

LED LED-owi nierówny

Trzeba wiedzieć, że technologia oświetlenia LED, mimo, że są już dobre produkty, nadal znajduje się w fazie rozwoju – mówi Narcyza Barczak-Araszkiewicz ze Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-lighting – Na tym etapie, wprowadzenie na rynek dobrego produktu wymaga kosztownych badań, testów laboratoryjnych, stosowania wysokiej jakości materiałów itp. Tak jest w przypadku każdego produktu: telewizorów, komputerów, telefonów komórkowych itp. Wysoka cena dobrej jakości oświetlenia LED we wstępnej fazie rozwoju produktu jest czymś naturalnym i uzasadnionym. Niezwykle groźnym zjawiskiem jest natomiast rosnący zalew rynku produktami, w przypadku których wyznaczniki jakości i bezpieczeństwa produktu są deklarowane z pominięciem tych kosztownych procedur.

Efektem braku badać i niezachowania procedur są produkty złej jakości, często niespełniające warunków bezpieczeństwa, które oferowane są jako pełnowartościowy produkt oświetleniowy. Wprowadzenie produktu na rynki UE odbywa się na podstawie deklaracji producenta w zakresie parametrów jakościowych i funkcjonalnych wyrobu. Nie mogą one być niższe niż prawnie wymagane minimum.

Nieuczciwi producenci deklarują poziom jakości, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistym stanem rzeczy. Wysoka cena sprzedaży produktu jest dużą pokusą do takich działań. Dlatego na rynku jest sporo wyrobów, importowanych z Azji i innych części świata, które udają dobrą jakość w atrakcyjnej cenie. Niestety, taki towar bardzo często rozczarowuje konsumenta. W przypadku ledówki w sposób szczególnie bolesny, ponieważ uzyskanie za pomocą technologii LED odpowiedniej jakości światła, równomiernie rozproszonego, o jednolitej barwie, nie jest możliwe sposobem „na skróty”.

Konsekwencje pojawiania się na rynku złych LED-ów

– Nieuczciwa konkurencja niszczy rynek i producentów oraz hamuje postęp techniczny. Gospodarka potrzebuje takich technologii, które mogą być motorem rozwoju gospodarczego i społecznego. Unia Europejska stawia na informatyzację i technologie cyfrowe. Oświetlenie LED, zostało zaliczone do tych technologii cyfrowych, o powszechnym zastosowaniu, na których będzie opierał się postęp Europy. Nie kontrolując naszego rynku i przyzwalając na rozrost szarej strefy powodujemy, że te szanse nie zostaną wykorzystane. Konsumentów i użytkowników instytucjonalnych trzeba edukować i pomagać podejmować racjonalne decyzje zakupu. Przy zakupie nie można kierować się wyłącznie ceną, trzeba zwrócić uwagę na efekt użytkowy i koszt eksploatacji produktu, a także wiarygodnoś producenta.

Nie tylko cena ważna przy wyborze oświetlenia LED

W zastosowaniach domowych należy poprawnie dobrać parametry oświtlenia LED. Należy zwrócić uwagę, aby ledówka (stanowiąca najczęściej zamiennik żarówk) posiadła podobną do zamienianego źródła światła „jasność” tj. wartość emitowanego strumienia świetlnego wyrażoną w lumenach (lm). Kolejnymi parametrami, które powinny podlegać weryfikacji, są uzyskiwany odcień światła białego (temperatura barwowa zbliżona do 3000 K) i jego jakość (wskaźnik oddawania barw Ra >80).

Informacje o wszystkich parametrach powinny być dostępne na opakowaniu produktu. 

Autor: mk
Współpraca: Pol-lighting
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

WCZORAJ TESTOWAŁEM LEDY FIRMY COMLUX POLECAM TO NIE SA ZADNE PODROBKI DIODY SM21 SWIECĄ REWELACYJNIE
Anonim, 11.07.2011, 15:08
Ja polecam oryginalne ledy NOVALED- producent bez ściemy mam ponad 40 żarówek i taśm świeci jak marzenie i jaka oszczędność
Anonim, 11.07.2011, 19:39
Koszty ekonomiczne są jeszcze w tej chwili absolutnie strasznie wysokie. I zakupu i oszczędności w zużyciu energii.
kamro, 15.11.2012, 15:22
Marcin, 07.02.2013, 18:04
lub produkty z Dalekiego Wschodu. Gro produktów to starsza generacja źródeł, tanich i o słabych parametrach technicznych. Niestety bardzo wiele takich produktów można spotkać w hurtowniach i na aukcjach internetowych. Dla przykładu na rynku w USA i Europie znajduje się obecnie tylko jedna "żarówka" LED będąca odpowiednikiem tradycyjnej 60 watowej żarówki. Tylko jeden produkt spełnia parametry techniczne, tj strumień światła 806 lm, barwa światła 2700K, oddawanie barw Ra>80. Moc 12W. Producentem tego źródła jest Philips. A teraz wystarczy spojrzeć na półki w sklepach i aukcje internetowe - ile mamy zamienników 60W?
I tak można mnożyć przykłady na innych "mocach".
Co zaś do "oryginałów" - to, że produkt ma ładnie brzmiącą nazwę i angielski lub niemiecki tekst na opakowaniu nie oznacza, że to produkt wysokiej jakości. Oryginalna żarówka cośtamled, wyprodukowana przez cośtamled jest oryginalnym produktem tej firmy ale czyja jest technologia? I zasadniczo od kogo została skopiowana, to już inna historia. Klient patrzy na cenę. Dla większości im niższa tym lepsza. Z jakością jest jednak odwrotnie - jakość, niestety kosztuje.
Daro, 12.07.2011, 16:13
Nie zgodzę się z Tobą!
Spójrz na produkty marki Viribright, w Polsce znany jako Agwa&Viribright.
strumień światła 820lm, barwa 2800K, oddawanie barw Ra>80, Moc 10W
Jakość jest potwierdzona wszystkimi wymaganymi certyfikatami i baniami. Dla pokazania skali, firma ta produkuje również zabawki w McDonald'sie na całym świecie, więc o czymś to świadczy...
Bzyk, 07.02.2013, 18:19
OD 5iu lat projektuję oprawy oświetleniowe dla jednego z krajowych producentów. Najważniejsze to kupować ledy dobrych producentów, a nie sugerować się ceną np. 15PLN za metr sznura. LEDy takie padną przed upływem roku. Jeśli już to kupujcie produkty markowe, a nie te typowo chińskie lub "wysokiej jakości" chińskie produkty w Polskich opakowaniach. Pozdrawiam.
Konstruktor CAD, 01.09.2011, 14:20