Jak zaplanować oświetlenie. 4 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę

Tagi:
Oświetlenie ma duże znaczenie i dla naszej wygody, i wyglądu mieszkania. Podpowiadamy, jak zaplanować funkcjonalne i ładne oświetlenie.
 • Oświetlenie nad łóżkiem

  Pamiętajmy, że najpierw warto zastanowić się nad tym, gdzie staną jakie meble, a potem planować oświetlenie.

  Activejet
 • Nowoczesna lampa

  exta_ (Pixabay.com)
 • Oświetlenie w stylu industrialnym

  jklugiewicz (Pixabay.com)

Dobre oświetlenie mieszkania nie tylko sprawia, że możemy wygodnie wykonywać różne czynności, ale pomaga też kreować wystrój wnętrza. Jednak przy jego planowaniu warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Rodzaj oświetlenia dobierz do potrzeb

Przede wszystkim warto wiedzieć, że wyróżnia się trzy typy oświetlenia: oświetlenie ogólne, oświetlenie miejscowe oraz oświetlenie dekoracyjne. Najlepsze efekty daje połączenie tych trzech typów, tak żebyśmy mogli korzystać z oświetlenia w zależności od bieżących potrzeb.

Podpowiadamy: Jak doświetlić mieszkanie na jesień i zimę

Oświetlenie ogólne –  to najczęściej lampy sufitowe, zapewniające równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Mamy tu do wyboru całą gamę lamp wiszących, od stylizowanych żyrandoli, przez coraz modniejsze plafony, po nowoczesne lampy ledowe.

Oświetlenie miejscowe – jego zadaniem jest dopełnienie oświetlenia ogólnego i lepsze oświetlenie tych miejsc, gdzie potrzebujemy więcej światła. Oświetlenie miejscowe warto stosować np. nad blatem roboczym w kuchni, przy lustrze w łazience, czy łóżku w sypialni (jeśli lubimy poczytać w łóżku), albo w kąciku wypoczynkowym w salonie. Do oświetlenia miejscowego najlepiej nadają się lampy, które umożliwiają ustawienie kierunku padania skupionego, bezpośredniego światła. W wielu przypadkach, np. nad blatem kuchennym, bardzo dobrze sprawdzają się też listwy LED.

Oświetlenie dekoracyjne – nie musi dostarczać mocnego światła, bo rolą tego oświetlenia jest wyodrębnienie wybranych elementów wystroju mieszkania. W ten sposób możemy zwrócić uwagę na obraz czy plakat wiszący na ścianie, albo rzeźbę czy wazon stojący na półce. Tu mamy spore pole do popisu.
  Planując oświetlenie dekoracyjne musimy pamiętać, że powinno ono być przede wszystkim klimatyczne. W ten sposób budujemy nastrój i podkreślamy najważniejsze motywy naszego wnętrza. Bardzo ważne jest, aby światło dekoracyjne było miękkie - w tym wypadku najlepiej postawić na ciepłą barwę światła –  mówi Magdalena Kiełkiewicz, projektantka wnętrz współpracująca z marką Activejet.

Sprawdź: Czy warto mieć w domu biokominek

Barwa światła – jakie ma znaczenie

Do niedawna problem wyboru barwy światła prawie nie istniał – tradycyjne żarówki z założenia dawały światło o ciepłej barwie. Zupełnie inaczej jest w przypadku żarówek (lamp) ledowych, które mogą dawać światło o wybranej barwie. A ma to duże znaczenie, bo barwa światła wpływa na nasz organizm – światło zimne pobudza do działania, ciepłe – sprzyja relaksowi i wyciszeniu. Jest też światło neutralne, zbliżone do światła dziennego. Informacja o barwie (czyli temperaturze) światła jest podawana na opakowaniach żarówek, najlepiej zwrócić uwagę na liczbę podaną w stopniach Kelwina (K).

 • Światło zimne – o wartości 4500–6500 K – poprawia koncentrację i mobilizuje do działania. Powinno się stosować je w miejscach pracy, także oczywiście domowej – czyli np. jako oświetlenie strefy roboczej w kuchni, czy przy biurku.
 • Światło ciepłe – poniżej 3300 K – jest zdecydowanie bardziej „nastrojowe". Sprzyja wypoczynkowi i odprężeniu, a także wpływa pozytywnie na potrzebę kontaktu. Oświetlenie o takiej barwie dobrze sprawdzi się w kąciku wypoczynkowym czy sypialni.
 • Światło neutralne  – 3200–4500 K – warto stosować w pomieszczeniach spełniających różne funkcje. Polecane jest do np. w oświetlenia ogólnego, czy to w pokoju, czy łazience.


Oświetlenie mieszkania
Zwróćmy uwagę na to, żeby różne lampy pasowały do siebie stylem.Fot.: Activejet

Jakie lampy wybrać, czyli oświetlenie w dobrym stylu 

Dla aranżacji wnętrza bardzo ważne jest też to, żeby oświetlenie prezentowało się dobrze. Dobrze – czyli harmonijnie i spójnie. Bez względu na to, jaki styl nam się podoba, wybierzmy lampy i lampki, które do siebie pasują. Obecnie producenci oferują całe serie lamp, składające się z różnych elementów – od lamp wiszących, przez stojące, po kinkiety czy listwy reflektorowe.

Warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem, bo wbrew pozorom taki „drobiazg" jak spójnie dobrane lampy bardzo wpływa na wygląd wnętrza. Pasujące do siebie lampy od razu wprowadzają styl i pozwalają uniknąć optycznego bałaganu. A im mniejsza powierzchnia, tym taki optyczny ład ma większe znaczenie. Nie znaczy to, że wszystkie lampy muszą być identyczne. Mogą np. różnić się kolorem i oczywiście wielkością. Ważne, żeby były w jednym stylu.

Polecamy: Jak wybrać stolik kawowy - porady architekta wnętrz

Najpierw rozplanuj wnętrze, a potem oświetlenie

Bardzo ważne jest to, żeby oświetlenia nie planować „w ciemno". Błędem jest np. wyznaczenie na planie mieszkania punktów świetlnych w określonych odległościach. Albo w ogóle przypadkowe. Najpierw musimy zastanowić się nad wykorzystaniem poszczególnych części pomieszczenia i jego umeblowaniem. Zacznijmy od tego, gdzie stanie kanapa czy stół i przy nich zaplanujmy punkt świetlny. Inaczej oświetlenie nie będzie funkcjonalne. 

 


Lampy w stylu industrialnym
Producenci oświetlenia mają propozycje do każdego stylu wnętrzarskiego.Fot. terimakasih0 (Pixabay.com)

 

Autor: redakcja.regiodom
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Jako specjalista pracujący w https://pamorama-morska.pl radzę zwrócić szczególną uwagę o rozmieszczenie oświetlenia w pokoju dziecięcym - nie powinny mieć one dostęp do kabli oraz gniazdka. Polecam szczególnie lampki LED umieszczone na wysokości, np. półkach wiszących
Health Resort & Medical SPa Panorama Morska, 24.11.2018, 14:19
Należy też zwrócić uwagę na ogólny stan elektroinstalacji i w razie potrzeby dokonać niezbędnych remontów. Nadadzą się zwłaszcza akcesoria od firmy Ospel ze względu na funkcjonalność, bezpieczeństwo i bogaty wybór.
electro, 16.08.2019, 10:56