Wybieramy biurko i krzesło do biurka do pokoju ucznia (zdjęcia)

Cena i wielkość - to główne czynniki, którymi kierujemy się przy wyborze biurka i krzesła do biurka dla ucznia. Warto też zwrócić uwagę na odpowiednie dopasowanie tych mebli oraz wytrzymałość.
 • biurko

  Biurko z rozsuwanymi modułami pod nim pozwala przemodelować je na miejsca do nauki dla dwóch uczniów. (Agata Meble)

  Edyta Hanszke
 • krzesła biurowe

  Ceny krzeseł i foteli do biurek zaczynają się od ponad 100 zł. Ważne jest, żeby miały regulowaną wysokość i podłokietniki. Dobrze, żeby miały regulowane oparcie. (Agata Meble)

  Edyta Hanszke
 • krzesła biurowe

  Ważne, żeby krzesła do pokoju ucznia miały regulowaną wysokość i podłokietniki. Dobrze, żeby miały regulowane oparcie. (Agata Meble)

  Edyta Hanszke
 • meble do pokoju ucznia

  Zestaw mebli do pokoju ucznia z biurkiem i wysuwanym modułem pod nim. (Agata Meble)

  Edyta Hanszke
 • biurko do pokoju ucznia

  Biurko z rozsuwanymi modułami pod nim pozwala przemodelować je na miejsca do nauki dla dwóch uczniów. (Agata Meble)

  Edyta Hanszke
 • biurko dla ucznia

  Najmniejsze biurka do pokoju ucznia i krzesło z oparciami i regulowaną wysokością. (BRW)

  Edyta Hanszke
 • biuro dla ucznia

  Biurko w zestawie mebli dziecięcych. (BRW)

  Edyta Hanszke
 • meble dziecięce

  Biurko w zestawie mebli dziecięcych z wysuwanym modułem wyposażonym w szuflady, który można przestawiać z prawej lub lewej strony. (BRW)

  Edyta Hanszke

Już od 100 złotych można kupić najtańsze, małe biurka dla dziecka. Te z regulowaną wysokością czy poziomem nachylenia blatu są dużo droższe. Ok. 1000 zł kosztuje np. biurko z przesuwanymi modułami pod blatem, dzięki czemu można go przemodelować dla dwóch uczniów.

Ceny krzeseł do biurek zaczynają się także od ok. 100 zł, ale te z regulowaną wysokością i oparciem kosztują kilka razy drożej.

Ci, którzy decydują się na zakup biurek dopasowanych do całych kolekcji mebli, muszą liczyć się z kosztem nawet kilku tysięcy złotych.

Monika Cebula, kierownik sklepu BRW w Opolu mówi, że klienci przede wszystkim zwracają uwagę na cenę i wielkość biurka. – Właściciele dużych mieszkań, czy domów mogą pozwolić sobie na wybór biurek z dużymi blatami. Niestety w małych mieszkaniach nie ma tyle miejsca, stąd dużą popularnością cieszą się małe, najprostsze biurka z wysuwanym blatem na klawiaturę, boczną szufladą i półką.

Zobacz również: Pokój ucznia urządź z głową

Wysuwane blaty spotykają się z różną reakcją klientów. Jedni uważają, że w erze komputerów przenośnych nie są one zupełnie potrzebne, bowiem mają służyć jako podstawka do klawiatury. Jednak w głębokich biurkach można tych szufladek używać właśnie jako miejsce do przechowywania laptopa.

Wielu klientów chwali też sobie biurka z wsuwanymi pod nie modułami wyposażonymi w szuflady. Można je ustawić z prawej lub lewej strony ściany biurka, co jest istotne ze względu na prawo- lub leworęczność dziecka oraz możliwość dopasowania mebla.

Każde biurko powinno być dopasowane do wzrostu dziecka, jednakże zaleca się kupowanie wyższych biurek, ponieważ dziecko szybko rośnie, co oznacza konieczność zmiany biurka.

Warto wiedzieć, że: Dzieci nudzą się w swoich pokojach

Włodzimierz Wasztyl,
zastępca dyrektora salonu meblowego Agata Meble w Opolu zwraca także uwagę na głębokość biurek (optymalna to ok. 60 cm) oraz materiał, z jakiego są wykonane. - Lepiej, żeby były pokryte laminatem, a nie folią finisz. Ten pierwszy jest bardziej wytrzymały na zarysowania i ciepło, np. stawianie gorących kubków z napojami. Łatwiej go też konserwować i utrzymać w czystości - przekonuje. 

Najbardziej odpowiednia długość biurka powinna wynosić ok. 120–160 cm. Pod biurkiem trzeba też zostawić wolną przestrzeń dla nóg o szerokości minimum 70 cm i głębokości minimum 60 cm.

Dla młodszych dzieci producenci projektują biurka z zaokrąglonymi rogami a także profilowane tak, że w środku są wcięte.

Przeczytaj: Kącik do nauki

– Dziecko przy biurku powinno siedzieć oparte o oparcie krzesła, mieć proste plecy, ręce oparte o blat stołu, nogi zgięte w kolanach, a stopy oparte o podłogę – wylicza Aleksandra Halkiewicz, fizjoterapeutka z Opola. – Jeśli krzesło jest za wysokie powinno się dać dziecku podnóżek, żeby nogi nie wisiały. Krzesło powinno mieć także oparcie na łokcie. Najlepszym rozwiązaniem może być krzesło o regulowanej wysokości oraz wyprofilowanym oparciem.

Podstawa krzesła powinna uniemożliwiać huśtanie się na krześle oraz być stabilna. – Prawidłowa postawa siedząca odciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa, przez co zapobiega się późniejszym bólom z nim związanym – podkreśla fizjoterapeutka.

Czym grozi wielogodzinne siedzenie w nieprawidłowej pozycji? – Przez nieprawidłowe siedzenie dziecka przy biurku może dojść do skrzywienia kręgosłupa, do okrągłych pleców u dziecka, a to wszystko może prowadzić do powstania skoliozy, tzn. bocznego skrzywienia kręgosłupa. Ważne est także, żeby ćwiczyć wzrok w trakcie długiej pracy przed komputerem czy przy książkach. Należy co jakiś czas spojrzeć daleko przez okno – dodaje Aleksandra Halkiewcz.

Cenna wiedza: Odnawiamy meble dla dziecka

Jeśli na biurku znajduje się komputer, to monitor powinien usytuowany być na poziomie wzroku dziecka, lub nieco wyżej. Odległość monitora od oczu powinna być minimum 50 cm, a optymalnie nawet 70 cm.

Monitor komputera powinien być nieco odchylony do tyłu, ale najlepiej, żeby nie był ustawiony na tle okna ani naprzeciwko niego, aby nie odbijało się w nim światło słoneczne lub sztuczne, gdyż może to powodować przemęczenie oczu, a w rezultacie problemy ze wzrokiem. Najlepiej, by monitor komputera stał bokiem do okna, w odległości co najmniej metra.

Jeśli dziecko pracuje na komputerze stacjonarnym, monitor powinien stać wyżej na biurku, a klawiatura powinna znajdować się na wysuwanym blacie, z tym, że różnica między nimi nie powinna być mniejsza niż 10 cm. Dłonie osoby piszącej na klawiaturze powinny leżeć swobodnie na wysuwanym blacie, a jej przedramiona tworzyć z osią ciała kąt prosty. 

Oświetlenie miejsca do nauki dla dziecka

Najlepszym dla oczu jest światło dzienne, ponieważ mniej obciąża oczy niż światło sztuczne. Jeśli na biurku znajduje się lampa, powinna mieć regulowaną wysokość, regulację płaszczyzny padania światła oraz nie powinna świecić w oczy dziecka. W przypadku dziecka piszącego prawą ręką lampka oświetlająca biurko powinna stać z lewej strony biurka i odwrotnie w przypadku osoby leworęcznej. 

Biurko należy starać się ustawić tak, żeby siedzące przy nim dziecko korzystało jak najwięcej ze światła słonecznego. Jeśli jest osobą praworęczną, to biurko powinno stać lewym bokiem do okna, a jeśli to osoba leworęczna - prawym bokiem do okna. Najgorzej jeśli biurko stoi tyłem do okna.

Autor: Edyta Hanszke
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

No właśnie.... "Folia finisz" jak to napisano. Większość ludzi rzuca się na tanie i ładnie wyglądające biurka i regały np. wspomnianej firmy BRW. Później się dziwią że "papier" odchodzi na krawędziach a na blacie się przeciera tzw. "dekor". Chodzą po sklepach i pytają o prowadnice szuflad bo się kulki posypały, uchwyty się rozleciały, zawiasy coś nie teges... Tak jak powiedział pan z tego drugiego salonu - lepiej wybrać meble "laminowane" (to błędne określenie, bo laminuje się m.in. właśnie folią finish). Powinno być - np. meble melaminowane. Oczywiście jak kogoś stać to może zamówić meble w laminacie HPL albo fornirowane, lakierowane, z drewna litego etc. Pozdrawiam.
Woody Alien, 30.08.2013, 12:12
jak jest osiol to nawet ztote biurko nie pomoze zdolny i ambitny uczen to nawet na kolanie odrobi lekcje przy lampie naftowej sie uczyli i tez byli lekarze inz teraz osobny pokoj i narkotyki piwo i papieros i stara musi pokac zeby do gnoja wejsc do pokoju takie to jest wychowanie dzis do roboty i uczyc porzadku od malego
kos, 31.08.2013, 14:28
bardzo fajne pomysły, niektóre warto rozważyć. zastanawiam się tylko nad tymi krzesełkami. przymierzam się właśnie do remontu pokoju córki i wypatruję jakichś odpowiednich do jej wzrostu i z dobrym oparciem, by nie musiała kulić ramion przy kilku godzinnym odrabianiu lekcji przy biurku czy graniu na komputerze. podpowiecie, gdzie można takich szukać?
Iza, 31.10.2013, 14:48

Polecamy