Urządzamy pokój dla dziewczynki - poradnik

Kilka prostych zabiegów wystarczy by zwykłe cztery kąty zamienić w baśniowy pokój dla kilkuletniej dziewczynki.
  • Mała księżniczka powinna czuć się w swoim pokoju, jak w bajce

    Mała księżniczka powinna czuć się w swoim pokoju, jak w bajce

    sxc.hu

Najpierw ściany. Proponujemy pomalować je na biało albo jasny róż. Na jednej ze ścian, dla urozmaicenia, można córeczce zafundować obrazki - wizerunki ulubionych bohaterów z filmów animowanych namalowane przez fachowca.

Naklej na ścianę

Zamiast zlecać malowanie postaci z kreskówek, można kupić naklejki na ścianę. Powinny długo się trzymać. Co ważne, można je naklejać i odklejać wielokrotnie, bo nie odchodzą razem z farbą. Nie wolno ich jednak naklejać na dopiero co pomalowane czy gipsowane ściany. Trzeba odczekać co najmniej dwa tygodnie.

Jest i inne rozwiąznie - można dać małej lokatorce pole do popisu, a więc wydzielić część ściany (np. drewnianą ramką) albo zawiesić sporą tablicę, na której mała będzie mogła rysować i gryzmolić do woli.

Meble - najlepszy będzie zestaw regałów

Teraz meble. Nawet dla kilkulatki odradzamy te w wersji mini, rozmiarem dopasowane do dziecka. Kosztują sporo, a pożytku z nich zaledwie na parę lat. Lepiej wydać pieniądze na normalną meblościankę, np. białą ze szklanymi witrynami.

Aby pasowała do wnętrza, można ją przyozdobić, np. przyklejając samoprzylepną fototapetę lub naklejki z księżniczkami czy elfami. Wystarczą dwie minuty i już na drzwiach jawi się Śpiąca Królewna albo Calineczka.

Lustereczko, powiedz przecie...

Przyda się też toaletka dla kilkulatki. Można ją zorganizować na jednym z segmentów meblościanki. Nie chodzi tu o miejsce, w którym mała by się malowała (bo wiek jeszcze na to nieodpowiedni), ale czesanie przez mamę i przeglądanie się w lusterku. Do takiej toaletki pasuje białe, drewniane krzesło z oparciem i bokami.

Łóżko - wybierz takie, które starczy na lata

A łóżko? Odradzamy łóżko w wersji dla dziecka, mniejszych rozmiarów niż normalne. Lepiej kupić większe, które starczy na lata.

Najlepiej zdecydować się na łóżko jednoosobowe z chowaną skrzynią na pościel pod spodem. Im ciemniejsze, tym mniej zabrudzeń widać. Polecamy więc np. bordowe albo szare obicie.

Aby dziewczynka poczuła się, jak w królestwie, można jej kupić dwie poduchy ozdobne, choćby atłasowe z falbankami. Mogą być różowe z księżniczkami. Narzuta na łóżko i pościel – z podobnymi motywami.

Można także zainwestować w ozdobny baldachim przyczepiany do sufitu.

Dywan nie jest konieczny

Z dywanu można w ogóle zrezygnować. Jeśli już, lepiej wybrać w jednym lub dwóch kolorach. Nie warto kupować dywanu albo wykładziny z postaciami z bajek. Dziecięce gusta szybko się zmieniają, a dywan powinien przecież posłużyć przez kilka lat.

Firanki zepnij klamrą

Firanki najlepiej wybrać białe w delikatne wzory, drobno marszczone o długości do parapetu. Można jeje przyozdobić kolorowymi przypinkami, wstążkami albo klamrami. Zasłony można wybrać z większą fantazją - niech zerkają na małą lokatorkę ulubione bohaterki bajek.

Kącik zabaw

Kilkulatka nie musi mieć biurka, ale niski stolik z przynajmniej dwoma krzesełkami przyda się do wycinania, malowania i układania puzzli.

Wszystko w porządku

Bajkowy kufer albo skrzynia na zabawki? Jak najbardziej. Tam nasza dziewczynka będzie chować zabawki i skarby, a pokój nie będzie wyglądał na zagracony.

 

Katarzyna Piojda

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy

Polecamy