Ukryte meble, czyli praktyczne rozwiązania do małych mieszkań

Aranżacja małego mieszkania jest niezwykle trudna i wymaga dobrego projektu, aby cieszyła nie tylko ładnym wyglądem, ale także funkcjonalnością.
 • Blat wysuwany robi za stół i blat roboczy

  W małej kuchni często rezygnujemy ze stołu. Jeśli jednak zależy nam na tym meblu, dobrym pomysłem jest wysuwany balt, który możemy zamontować zamiast szuflady. Taki stół przyda się również, gdy potrzebujemy dodatkowego blatu roboczego.

  Häfele
 • Kawalerka urządzona z pomysłem

  W tam małym mieszkaniu, gdzie pokój dzienny jest jednocześnie sypialnią, kuchnią i jadalnią stołem może być składany blat przymocowany do ściany lub boku szafki jak na tym projekcie.

  Inside Story/Homebook.pl
 • Mała łazienka z dobrze zaaranżowaną przestrzenią

  W tej łazience przestrzeń nad zabudową stelaża WC wykorzystano na wbudowanie szafki.

  Studiomalina.pl/Homebook.pl.jpg
 • Aranżacja kawalerki

  W kawalerce największy problem polega na połączeniu strefy dziennej z sypialnią. W tym mieszkaniu łóżko ukryte jest w zabudowie.

  Spacja Studio
 • Aranżacja salonu w kawalerce

  Po zamknięciu zabudowy łóżko jest ukryte. Zabudowa taka może pełnić kilka funkcji. W tej oprócz łóżka ukryte są: biurko i regał na książki.

  Spacja Studio

Na szczęście istnieją sposoby na w pełni urządzone mieszkanie bez rezygnowania z rozwiązań, które są możliwe w domach i dużych apartamentach. Oto kilka sposobów na ukryte meble.

Najczęściej urządzenie małego mieszkania wymaga pomocy specjalisty od aranżacji wnętrz, który z pomysłem wykorzysta każdą wolną przestrzeń. Nie należy się bronić przed tą usługą, ponieważ może ona znacznie poprawić efekt finalny. Jednakże niektóre sieciówki także zaczynają wprowadzać meble modułowe i wielofunkcyjne, które idealnie sprawdzą się w małych pomieszczeniach, a ich cena jest korzystniejsza od kosztów zakupu mebli robionych na zamówienie.

Aranżacja małej kuchni

W malutkich kawalerkach z aneksem kuchennym wcale nie musisz rezygnować ze stołu. Wystarczy, że ukryjesz go w zabudowie. Wysuwany stolik dla maksymalnie dwóch osób nie zajmie dużo miejsca, gdy go rozłożysz, z kolei złożony nie skradnie cennych centymetrów, które są na wagę złota w mieszkaniach o małym metrażu.

PolecamyMeble do małej kuchni, by wygospodarować jak najwięcej miejsca 

Innym, ciekawym pomysłem na mini kuchnię jest... ukrycie jej. Jeśli twój salon jest również biurem i sypialnią, lepiej by zakryć aneks, gdy go nie używasz. Pomogą w tym drzwi przesuwne jak w szafie albo składane drzwiczki, które po otwarciu ukrywają się przy suficie.

Pomysły na meble do małej sypialni

Jeśli pracujesz w domu, a nie masz miejsca na dodatkowe biuro, wybierz rozkładane łóżko z biurkiem. Gdy wstajesz, wersje sypialnianą podnosisz do góry, i zasiadasz do wysuwającego się z dna łóżka biurka. Minusem jest fakt, że nie możesz nić pozostawić na stole, gdy kładziesz się spać, dlatego wersja ta sprawdzi się wyłącznie u pedantów zawsze po sobie sprzątających.

Jeśli w domu brakuje ci miejsca do przechowywania, świetnym pomysłem okaże się łóżko z ogromnym pojemnikiem, do którego możesz schować choćby rowery. Dobre rozwiązanie dla osób nie posiadających piwnic i komórek lokatorskich.

Zobacz również: Jak urządzić mały salon (ZDJĘCIA) 

Jeśli lubisz zapraszać do siebie gości albo dzielisz małą przestrzeń ze współlokatorem, wybierz łóżko z drugim wysuwanym. Mebel ten jest wygodny jednakowo dla obu śpiących osób, a zajmuje znacznie mniej miejsca niż jedno duże lub dwa małe.

Co skryje się w małej łazience

Aby nie tracić miejsca na rozstawianą suszarkę do prania, wybierz wersję wysuwaną, która przyczepiona jest do jednego z mebli. Złożona, wygląda jak front każdej półki, po wysunięciu jednak masz pełnowymiarowy produkt do wieszania ubrań.

Dowiedz się: Jak zapobiegać parowaniu lustra w czasie kąpieli

W małej łazience zrezygnuj z wolnostojących mebli i wybierz powieszone na ścianie szafki bez uchwytów, otwierane za pomocą nacisku. Neutralne fronty tych mebli sprawią, że nie będą one widoczne i nie pomniejszą one optycznie pomieszczenia. Powieszenie ich na odpowiedniej wysokości pozwoli na wykorzystanie pustych ścian do przechowywania, np. środków czystości, ręczników etc. 

Przestrzeń nad zabudową stelaża WC można wykorzystać, wstawiając tam np. zabudowaną szafkę na środki czystości lub akcesoria łazienkowe.

Autor: Nina Romanek
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Podoba mi się ten motyw składanych i ukrywanych mebli. Sam je stosuje, niedawno zakupiłem ściany składane swg 120 Sowan do oddzielenia pokojów, od siebie. Super sprawa, ściany znakomite!
Olgierd, 09.08.2018, 15:25