Tak powstała i wyglądała pierwsza polska meblościanka

Meblościanka to były meble dla każdego. Zaprojektowali je na początku lat 60-tych poznańscy architekci – Bogusława i Czesław Kowalscy. Zobacz pierwszą polską meblościankę.
  • Meblościanka Kowalskich

    Pod koniec lat 60-tych i w latach 70-tych meblościanki "od Kowalskich i dla Kowalskich" zyskały na popularności.

    Meble Kowalskich (nadesłane przez Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy)
  • Meble Kowalskich

    W 1962 roku państwo Kowalscy (na zdjęciu) wygrali konkurs na projekt mebli do małych mieszkań.

    Meble Kowalskich (nadesłane przez Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy)

W 1962 roku państwo Kowalscy wygrali konkurs na projekt mebli do małych mieszkań. Zaprojektowali meblościankę, jako mebel pojemny i praktyczny. Już wtedy mówiło się, że to meble dla przeciętnego Kowalskiego i na jego kieszeń. To był ogólnopolski konkurs zorganizowany z myślą o rodzinach, które dostały nowe mieszkania, głównie w wieżowcach, które w latach 60-tych zaczęły powstawać masowo.

W latach 70-tych meblościanki "od Kowalskich i dla Kowalskich" zyskały na popularności. Wówczas pojawiły się warianty pierwotnego projektu. W latach 1965–1973 takie meblościanki wyprodukowano do około 100 tysięcy mieszkań, głównie tych w wieżowcach. 

A ten mebel pamiętasz?: Półkotapczan wracający do łask 

Kim byli twórcy pierwszej polskiej meblościanki? – Bogusława Kowalska była kierownikiem artystycznym w Cepelii, która produkowała stylowe meble – informuje Natalia Szczerbińska z działu edukacji i promocji Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. – Czesław Kowalski pracował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (to obecnie Uniwersytet Artystyczny). Poznali się na studiach. Najpierw pracowali razem przy scenografiach teatralnych, a potem – w branży meblarskiej.

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy