Szezlong w nowoczesnym i tradycyjnym wydaniu (ZDJĘCIA)

Nieco zapomniany mebel powraca – i słusznie – do łask. Piszemy, jaki szezlong stanie się nie tylko dekoracyjnym elementem pomieszczenia, lecz także wygodnym miejscem na odpoczynek i relaks.
 • Aranżacja poddasza z szezlongiem do relaksu

  Choć szezlongi wielu osobom kojarzą się raczej z francuskimi dworami królewskimi, to jednak i teraz nie brakuje tych mebli, ale mają one zupełnie inną formę. Nowoczesne szezlongi są proste.

  blickpixel (Pixabay.com)
 • Modny szezlong

  Szezlong w wydaniu nowoczesnym potrzebuje przestrzeni, nie sprawdzi się więc w małym pokoju.

  Homebook
 • Szezlong, czy fotel?

  Szezlong często przypomina fotel, tylko, ze wydłużony, a co za tym idzie, wygodniejszy od fotela.

  Agata Meble
 • Szezlong jak leżanka

  Klasyczny szezlong może przypominać prostą leżankę pasującą do wnętrz w stylu minimalistycznym.

  Bonami
 • Szezlong w klasycznym stylu

  Black Red White
 • Szezlong

  Ikea
 • Szezlong

  Miloo
 • Szezlong z betonu z miękkim siedziskiem

  Morgan & Möller

Szezlong jednym kojarzy się z niewygodną wersalką, innym z nierozkładaną, niepraktyczną sofą. Tymczasem tak naprawdę szezlong stanowi niejako połączenie kanapy i fotela, ale w wydłużonej jego wersji. Mebel przypomina siedzisko, z zagłówkiem i podparciem (bokami). Można z niego korzystać w pozycji półleżącej albo siedzącej. To miejsce idealne np. do poczytania książek.

PoznajWłaściwości materiałów obiciowych na kanapy i fotele 

Dziesiątki lat temu szezlong był utożsamiany z majestatem, dostojnością i kunsztem, a ponadto – z bogatą i wykształconą, często arystokratyczną rodziną, która miała salony, a w jednym z nich stał właśnie dostojny szezlong. Początek popularności tego mebla to przede wszystkim XVII wiek, Francja. W XVIII i XIX wieku ten rodzaj mebla wypoczynkowego również cieszył się zainteresowaniem.

Szezlong tradycyjnie

Szezlongi w wydaniu tradycyjnym to mebel o opływowych kształtach, wydłużone, dosyć wąskie tapicerowane (welurowe czy aksamitne), często pikowane krzesło z wezgłowiem czy oparciem oraz podpórką na nogi. Tkaniny obiciowe często były ozdobione wzorami, np. w kwiaty. Wybrane szezlongi miały hafty wykonane przez zawodowe hafciarki. Nogi szezlonga, zazwyczaj drewniane, masywne, krótkie, były zdobione. Niektóre elementy wezgłowia także posiadały zdobienia.

Szezlong nowocześnie

Szezlong w wersji nowoczesnej to mebel, pod którym często znajduje się schowek na pościel albo są minipółki ukryte w oparciu. Dzisiaj szezlong to raczej leżanka niż fotel. Może pełnić rolę swoistego masażera tak samo, jak fotel masujący lub mata masująca.

Praktyczny jest szezlong z funkcją spania. Może posiadać wówczas specjalną dostawkę, dzięki której powierzchnia spania będzie większa albo jest to szezlong rozkładany, jak łóżko. W sprzedaży pojawił się też szezlong posiadający demontowane zagłówki i podłokietniki. Kolejny pomysł to szezlong bujany, a więc na biegunach. Niektórzy użytkownicy chwalą szezlong na kółkach, dzięki którym można go z łatwością przestawić do innego pomieszczenia.

Zwolennicy nowoczesnych aranżacji chętnie wybiorą szezlong obrotowy, w którym dodatkowo można regulować wysokość oparcia albo taki, który posiada specjalną półeczkę choćby na postawienie filiżanki kawy czy ma dodatkowe poduszki w zestawie. Kto lubi ciepło, ma okazję wybrać szezlong podgrzewany. Znajdzie się także propozycja dla miłośników ekologii: producenci oferują szezlong z materiału juta, wykonanego z worków po recyklingu.

Zobacz i przeczytaj teżMeble wypoczynkowe i do spania – rozwiązani modne i wygodne 

Szezlong z tkaniną obiciową należy do najczęściej spotykanych. Materiałem może być natomiast również skóra, ekoskóra, rattan czy technorattan. Te dwie ostatnie propozycje znajdą zastosowanie w ogrodzie czy na tarasie.

O tym warto pamiętać, kupując szezlong

Mebel, jakim jest szezlong, to mebel kojarzony z luksusem. Potrzebuje przestrzeni. Nie sprawdzi się zatem w małych pomieszczeniach. On musi mieć czym oddychać. Nie zapraszajmy go także do kawalerki, bo zajmie niepotrzebnie miejsce, które na małym metrażu jest wyjątkowo cenne. Taki meble warto wstawić do salonu, pokoju gościnnego czy dziennego. W dużej, przestronnej sypialni tak samo się sprawdzi. 

Autor: Katarzyna Piojda
1komentarzy