Renowacja mebli. Sprawdź, ile kosztuje odnowienie mebla i od czego zależy cena

Jeżeli stara szafa albo zniszczony kredens to dla ciebie coś więcej niż meble, nie musisz się z nimi rozstawać. Możesz je oddać do renowacji. Piszemy, ile takie usługi kosztują.
  • Meble

    Stare meble będą przeżywały drugą młodość, o ile zostaną profesjonalnie odnowione.

    ErikaWittlieb (Pixabay.com)

Meble z duszą, pamiętające stare, dobre czasy, mogą nadal wyglądać jak nowe. I to pomimo tego, że czas nie był dla nich łaskawy. Można je samemu próbować odnowić albo oddać do profesjonalnej renowacji. Bywa, że renowacja kosztuje tyle samo, co podobny nowy mebel. Sęk w tym, że często ten nowy sprzęt nie zastąpi tego, który nam towarzyszył tyle lat.

Poczytaj więcej: Odnawianie starych mebli 

Od czego zależy koszt renowacji mebla

Podajemy przykładowe cenniki usług renowacyjnych dotyczących poszczególnych mebli. Uwaga: to są stawki poglądowe. Każda firma ustala indywidualne cenniki w tym zakresie. Ceny zależą m.in. od wielkości mebla, jego wieku, kształtu, rodzaju drewna (czy innej powłoki), zdobień, skali zniszczeń (od tego, czy trzeba usunąć ubytki), a także od środków wykorzystanych do renowacji i technik wykonania usługi.

Krzesła i taborety

Odnowienie krzesła tapicerowanego, z oparciem tapicerowanym, ale bez podłokietników, to wydatek od 80 do nawet ponad 260 złotych za sztukę. Ta niższa stawka to odnowienie konstrukcji drewnianej i wyczyszczenie tapicerki na siedzisku i oparciu. Wyższa cena dotyczy nie tylko renowacji elementów drewnianych, lecz również obejmuje wymianę tapicerki.

Na odnowienie taboretu albo stołka wykonanego w całości z drewna trzeba wydać od 60 do 100 zł, natomiast jeżeli siedzisko jest tapicerowane i ono ma zostać wymienione, koszt wyniesie od 100 do 170 zł.

Fotele 

Odnowienie takiego mebla tapicerowanego kosztuje od 580 zł do ponad 1400 zł. Stawka obejmuje całkowitą wymianę materiału obiciowego oraz odnowienie elementów drewnianych. Gdy jest to fotel bujany z wyplatanym siedziskiem i oparciem, trzeba zapłacić od 750 zł wzwyż.

Kanapy i sofy

Stawki za renowację sofy lub kanapy zaczynają się od 700 zł (kanapa 1-osobowa). Cena obejmuje również odnowienie środka czyli skrzyni. Gdy jest to kanapa 2-osobowa, rozkładana, trzeba zapłacić minimum 1100 zł. Jeśli chodzi o narożnik (3-osobowy), do zapłaty jest mniej więcej 1600 zł.

Poznaj: Rodzaje materiałów obiciowych na fotele, sofy i kanapy

Stoły i stoliki

Im większa ich powierzchnia, tym cena usługi wyższa. W przypadku stołu 6-osobowego stawki zaczynają się od 600 zł, a kończą na ponad 2000 zł. Kto zamierza oddać do renowacji rozkładany stół, przy którym może usiąść 12 osób, ten musi liczyć się z wydatkiem 900-2500 zł. Jeśli stolik (np. kawowy, ogrodowy albo mała ława) ma być jak nowy, trzeba wydać jakieś 250-300 zł, chociaż czasem cena wzrasta do 700 zł.

Szafy

Na odnowienie szafy 1-drzwiowej (fronty, boki oraz środek, łącznie z półkami) trzeba przeznaczyć co najmniej 650 zł. Jeżeli szafa jest 2-drzwiowa, koszt wzrośnie do około 1200 zł, natomiast w przypadku 3-drzwiowej będzie to ponad 1700 zł.

Biurka i sekretarzyki

Proste, zwykłe biurko odzyska dawny wygląd i urok, jeżeli zapłacimy za jego odnowienie minimum 500 zł. Czasem jednak to wydatek ponad 1100 zł. To wówczas, gdy biurko ma nadstawkę, a pod spodem szafkę z szufladką. Sekretarzyk, czyli starodawny, stylowy mebel przeważnie wyposażony w szufladkę, kiedyś pełniący funkcję biurka, można odnowić za 600-1300 zł.

Regały

Prosty, wąski regał, choćby z dwiema półkami i zabudowaną tylną ścianą, zostanie odnowiony za 400 zł. Gdy ten sam regał ma przykładowo już 4 półki, a do tego szafkę, koszt się podwaja.

Komody i kredensy

Komoda czy kredens będą jak nowe, ale to kosztuje z reguły co najmniej 800 zł (choćby wtedy, gdy komoda jest tylko z dwiema szufladami, zaś kredens to zwykły, prosty mebel, bez przeszkleń). Zdarza się, że cena wzrasta do ponad 2000 zł (np. komoda jest wyposażona w 6 szuflad, a kredens ma witrynę).

Toaletki

Firma świadcząca usługi renowacji za odnowienie toaletki (stolik z lustrzaną nadstawką i z szufladką) weźmie przynajmniej 340 zł, ale niekiedy będzie to nawet ponad 1400 zł. Gdy toaletka występuje z taboretem w komplecie, cena usługi zaczyna się od 1000 zł, a kończy na 1800 zł.

Poradnik: Odnawianie mebli drewnianych 

Renowacja mebli w firmie czy w domu?

Powyższe ceny orientacyjne dotyczą usług realizowanych w siedzibie firmy. Niektóre firmy oferują z kolei usługę z dojazdem, a więc wykonywaną w domu klienta. Wtedy jednak cena wzrasta przeciętnie o 10 procent w porównaniu ze stawkami standardowymi. 

Autor: Katarzyna Piojda
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

W przypadku zbyt zniszczonych i mających już swoje lata mebli, lepiej już postawić na coś nowego. Dobrym rozwiązaniem są dzisiaj meble na wymiar, które oferuje firma JOPPDesign.com.pl. Mam od nich meble kuchenne ;)
Krzyś, 17.04.2019, 12:37
żeby dobrze odnowić stary stół trzeba namierzyć porzadny produkt, który pomoze nam uzupełnić niewielkie ubytki i niedobory, świetnie sie do tego sprawdza szpachla do drewna vidaronu
perla, 23.06.2019, 18:47
Stosuję Vidaron do różnych powierzchni z drewna. Nigdy nie zawiódł. Jest niesamowicie wydajny i świetnie się rozprowadza. Szybko schnie. Polecam.
orka, 11.01.2020, 15:47
Bardzo dobry impregnat, pomalowałem około roku temu elementy drewniane na werandzie, przez ten czas drewno nie zmieniło się, nadal dobrze wygląda, po zimie nie ma zmian na drewnie.
tika, 27.07.2020, 12:23
vidaron ma duzo ciekawych produktow drewno ochronnych, ja zazwyczaj jak juz to kupuje ich lakierobejce
ineka nowik, 30.10.2020, 10:57
stosowałem olej Vidaronu. Bardzo fajnie pokrył meble, nadał ładną jedwabistą powłoke. Drewno jest naturalne w dotyku i ma ładnie podkreślony rysunek słojów.
unka, 12.11.2020, 15:03