Regał na książki – jaki wybrać

Domowa biblioteczka to mebel nie tylko dla lekarzy i prawników. Każdy ma przecież choćby kilka ulubionych książek, które chciałby mieć pod ręką. Czytaj: na regale. Jaki zatem regał przyda się w domu i ozdobi wnętrze?
 • Regał na książki

  Niektóre regały na książki przypominają specjalnie zaprojektowane szafy i mogą zajmować nawet całą ścianę.

  Angelo Tomaiuolo
 • Oryginalny regał

  Taki oryginalny regał na książki dtanowi ozdobę sam w sobie.

  Spoonya
 • Oryginalne półki na książki

  Homebook.pl/Tim Grey Projektowanie Wnętrz
 • Regał na książki wolnostojący

  Na tym regale książki nie są postawione, tylko... zawieszone, a raczej przewieszone.

  Raw Edges
 • Oryginalne meble

  Oryginalna, bo okrągła, biblioteczka.

  Sara Bergando
 • Regał na książki i kącik dla mola książkowego

  Homebook.pl/ Razoo-architekci
 • Regał kombinowany

  Regał kombinowany, czyli z elementami zdejmowanymi.

  X-module
 • Regał na książki

  Regał z ukośnymi półkami.

  David Ngo
 • Półki na ksaiżąki

  Klasycznej półki za kaiążki zabudowane we wnęce w salonie

  Homebook.pl/Brunner

Praktyczny jest regał na książki, którego fronty, przynajmniej częściowo, są w podobnym odcieniu, co ściana za nim. Dzięki temu fragment mebla wtopi się w tło. To propozycja dla tych, który uważają, że regał obładowany książkami wygląda masywnie, tym samym przytłaczając pomieszczenie. Coraz więcej osób chce jednak właśnie ten mebel wyeksponować. Radzimy, na co zwrócić uwagę, kupując regał na książki.

Zobacz: Ciekawe gadżety na prezent dla miłośników czytania książek 

Biblioteczka w salonie

Najbardziej odpowiednie miejsce na biblioteczkę w dużym mieszkaniu lub domu stanowi salon. Duży metraż, to i duże pole do popisu. Regały na książki przypominają specjalnie zaprojektowane szafy i mogą zajmować nawet całą ścianę. Na półkach, obok książek, można ustawić figurki, inne ozdoby, płyty cd, mapy albo rośliny czy zdjęcia w ramkach. Wybrane modele są wyposażone nawet w stojaki na wino albo wysuwane podświetlane blaty niczym biurko. Mebel występujący w parze z biblioteczką, to fotel albo wygodne krzesło. Taki domowy kącik czytelniczy.

Regał na książki, ale jaki

Inne rozwiązanie, już w mniejszym mieszkaniu, stanowi regał i półki wtopione jakby w ścianki działowe np. z płyty gipsowo-kartonowej. Regał nie musi być przecież wykonany z drewna. Może być z aluminium, stali, tworzywa albo szkła. Można taki regał urządzić także jako obudowa wnęk drzwiowych. Popularne jest wykorzystanie miejsca między oknami (byle nie blisko grzejników, bo podwyższona temperatura źle oddziałuje na książki).

Przeczytaj też: Półki na książki i nie tylko 

Jeśli regał, oprócz książek, ma pomieścić dokumenty czy gazety, dobrze kupić taki, który ma część półek zamykanych. W zamkniętych szafkach można schować drobiazgi albo rzeczy, których po prostu eksponować nie chcemy.

Postaw na oryginalność

Mebel będzie wyglądał na lekki, jeśli na regał wygospodarujemy wnękę z lustrem. Inny sposób: wnętrze przynajmniej paru półek pomalować na różne kolory lub przesłonić kolorowymi drzwiczkami. Można też zastosować inną grę kolorami. To znaczy: książki o jednakowych kolorach okładek ustawić obok siebie. Tematycznie to nie będzie, ale za to ciekawe wizualnie.

Regał asymetryczny, czyli jaki

Precyzja też się liczy, jeżeli więc regał sięga sufitu, a ten z kolei jest nierówny, na górze powinna być dopasowana listwa, która zamaskuje nierówności. Półki w regale nie muszą mieć jednak tych samych wielkości i wysokości. Sklepy meblarskie oferują regały, które mają półki ze ściankami, przy czym i szerokość ścianek i wysokość półek jest rozmaita. Efekt asymetrii gwarantowany.

Warto zobaczyć: Niebanalne meble do przechowywanie książek 

Niektórzy producenci poszli krok dalej i sprzedają regały czy biblioteczki z wyjmowanymi elementami. W efekcie regał - tzw. kombinowany - można rozbudować, tutaj poszerzyć, tam zrobić węższe półki. Jest to możliwe dzięki specjalnym tzw. kształtkom. Jedna może być ustawiana na drugiej albo obok siebie. To właśnie przez to mebel zmienia wygląd.

Łazienka do czytania

Osoby lubiące czytać w wannie, mogą zrobić sobie podręczną biblioteczkę w łazience. Łazienka „do czytania" to pomysł odważny, ale możliwy do wykonania. Tyle, że w małej łazience raczej nie ma co aranżować kącika na książki ze względu na wilgoć, która da się im we znaki. Urządzenie biblioteczki jest możliwe jedynie wówczas, gdy łazienka to dosyć duży pokój kąpielowy, a wanna znajduje się przynajmniej półtora metra od regału (fakt, kto wejdzie do wanny, bez wychodzenia z niej książki raczej nie zmieni). Producenci zadanie ułatwiają, bo stworzyli specjalne podpórki na książki. Są to nasadki na brzeg wanny, w których ramy wkłada się książki. Następny warunek konieczny do wprowadzenia tej koncepcji to odpowiedni system wentylacyjny. Taki regał jest nie tylko biblioteczką, ale także półką na ręczniki lub kosmetyki. 

Autor: Katarzyna Piojda
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

Kupiłem loft i regały trzeba było dopasować do tego typu wnętrza. Postawiłem na metalowe regały tego typu: http://e-regaly.pl/regal-magazynowy-skrecany-solid-180x90x45-4-polki-900...
Kowalski, 19.08.2014, 16:19
Ja również przekonałem się do http://e-regaly.pl/regal-magazynowy-standard-180x90x45-4-polki-800kg-50...., chociaż dobrze wyglądają dopiero z wyposażeniem na półkach ;)
Nowakowiec, 23.02.2015, 10:06
Ja zamawiałem z http://e-regaly.pl/category/regaly-hard, trzymamy z małżonką na nich książki, których mamy całą masę :)
Borkowski, 20.04.2015, 18:07
Bardzo dobrze pasują do książek regały drewniane. Ich naturalna elegancja, nadaje jeszcze więcej powagi naszym książkom co się pięknie prezentuje.
Ja swój ostatni regał kupiłem właśnie drewniany na urokdrewna.pl
Adam Chojnacki, 21.01.2016, 13:09
Jeśli regały do stylu lofotwego, to zdecydowanie polecam regały MAKE HOME. Solidne, idealne połączenie metalu i drewna. Oprócz regałów do kompletu możesz dobrać szafkę rtv czy ławę i stworzyć naprawdę fajne loftowe wnętrze.
Ania Marcelin , 19.02.2019, 11:42
Jeśli regały do stylu lofotwego, to zdecydowanie polecam regały MAKE HOME. Solidne, idealne połączenie metalu i drewna. Oprócz regałów do kompletu możesz dobrać szafkę rtv czy ławę i stworzyć naprawdę fajne loftowe wnętrze.
Nowacka Anna , 08.03.2019, 12:41
Dla miłośników regałów w stylu flot polecam sklep makehome.pl Kupiłam duży regał loft idealny ma moje wszystkie książki. Warto sprawdzić, fajne promocyjne ceny!
Kamila_Bla, 09.04.2019, 12:49