Meble wypoczynkowe i do spania. Modne i wygodne rozwiązania (ZDJĘCIA)

Meble do wypoczynku i spania są różnorakie. Rozkładane wersalki, kanapy, sofy i narożniki szczególnie sprawdzają się w małych mieszkaniach. Pełnią wówczas dwie funkcje. Ze statystyk wynika, że ponad połowa Polaków sypia w pokojach wielofunkcyjnych.
 • Nowoczesny mebel wypoczynkowy w pokoju dziennym

  Sofa z funkcją spania i wbudowanym mechanizmem ułatwiającym rozkładanie mebla, a także z pojemnikiem na pościel. Dodatkowo wbudowane sprężyny faliste oraz sprężyny typu bonell zwiększają komfort siedzenia.

  Agata Meble
 • Mebel wypoczynkowy z funkcją spania

  Narożnik z funkcją spania oraz pojemnikiem na pościel. Ten nowoczesny mebel mma regulowane zagłówki, trzy poduszki oraz podręczną półkę.

  Agata Meble
 • Aranżacja pokoju dziennego z narożnikiem z funkcją spania

  Narożniki dają większą powierzchnię do spania, ale są też idealne jako miejsce do wypoczynku.

  Agata Meble
 • Nowoczesny narożnik w salonie

  Narożnik w kształcie litery "U" z funkcją spania oraz z pojemnikiem na pościel. Atrakcyjności dodają chromowane nóżki.

  Agata Meble
 • Nowoczesna sofa w małym pomieszczeniu

  Sofa William to dobry pomysł na małe i duże wnętrze. Praktyczna, wygodna oraz w pełni funkcjonalna. Posiada pojemnik na pościel oraz automat DL, dzięki czemu rozkładanie do funkcji spania jest proste i wygodne.

  Agata Meble
 • Narożnik w salonie

  Jeżeli mamy małe dzieci lub po kanapie biega nasz pupil i boimy się, że zniszczy tapicerkę, warto zastosować pokrowiec na meble tapicerowane.

  Dekoria.pl

W salonie czy pokoju dziecięcym rozkładane meble do spania pozwalają na lepsze zagospodarowanie przestrzeni (zajmują mniej miejsca). Dodatkową ich zaletą jest możliwość wykorzystania ich na dwa sposoby – w dzień do siedzenia i ukrycia pościeli w szufladzie, a w nocy do spania. Takie meble sprawdzą się nawet w salonie w większym mieszkaniu czy domu posłużą za miejsce noclegowe dla gości.

Meble wypoczynkowe i do spania mają różne rozwiązania techniczne

Mechanizmy stosowane w nowoczesnych sofach mają zwiększać komfort spania po rozłożeniu dzięki temu, że powierzchnia jest bardziej równa. Ich zaletą jest także unoszenie części siedziska, a nie przesuwanie jej po podłodze, jak w starszego typu rozwiązaniach. Chroni to podłogę przez zarysowaniami i wymaga użycia mniejszej siły przy otwieraniu.  

Najpopularniejsze obecnie sofy na polskim rynku wyposażone są w funkcję Dl (rozkładanie siedziska odbywa się poprzez odchylenie oparcia do przodu) albo Delfin – otwieranie polega na wysunięciu, a następnie podniesieniu powierzchni do spania.

Warto zobaczyć: Meble tapicerowane w stylu lat 60-tych

Z kolei modele wypoczynkowe z funkcją do spania „easy lift" sprawiają, że po rozłożeniu miejsce do leżenia ma równe grubości pianek po obu powierzchniach spania.

Mniej popularne są meble z mechanizmami typu „sedak", podobnymi do systemu otwierania łóżka polowego – są one dość niewygodne do rozkładania.

Trzeba mieć świadomość, że im bardziej skomplikowany i zaawansowany technologicznie jest sprzęt czy mechanizm, tym cena mebla tapicerowanego będzie większa. Jeśli zamierzamy jednak korzystać z niego często, warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania.

Ważne dla użytkowników jest także wyposażenie sof w pojemniki na pościel. Niektóre z narożników mają nawet dwa takie pojemniki. Jeśli wybieramy mebel, na którym będziemy spać okazjonalnie, pojemnik taki nie jest konieczny.  

– W grupie mebli tapicerowanych wyposażonych w funkcję spania dużą popularnością cieszą się automaty DL, które są również jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań – potwierdza Angelika-Anusiewicz-Bochenek, zastępca dyrektora ds. marketingu w Agata S.A. – Ich główną zaletą jest to, że wygodne siedzisko oparciowe po rozłożeniu służy jako powierzchnia do spania. Ponadto automat DL umożliwia umieszczenie pod siedziskiem dużego pojemnika na pościel. W narożnikach jest nawet miejsce na drugi pojemnik znajdujący się w otomanie.

Dowiedz się: Jak dbać o meble tapicerowane w domu alergika

Wypełnienie siedziska i oparcia mebli wypoczynkowych z funkcją spania

Siedziska wykonane tylko z gąbki położonej najczęściej na płycie wiórowej są najtańsze, ale też najmniej wygodne i najmniej trwałe. Gąbka szybko się trwale odkształca.

Lepszym rozwiązaniem są siedziska oparte na sprężynach falistych, na których położona jest gąbka. To rozwiązanie bardziej komfortowe i trwałe.

Jeszcze trwalsze są meble ze sprężynami typu bonell, które jednak są one ze sobą połączone i po latach także się odkształcają. 

Najnowsze rozwiązania w tym zakresie to zastosowanie sprężyn kieszeniowych - każda sprężyna jest zainstalowana w osobnej komorze, trzymającej ją w miejscu. Dzięki temu każda sprężyna może pracować niezależnie, co znacząco komfort użytkowania mebla. 

Do niektórych modeli tego typu producenci oferują także specjalne narzuty, które dodatkowo poprawiają wygodę wypoczynku.

Zobacz również: Wybieramy meble wypoczynkowe

Wybierając meble do spania i wypoczynku trudno znaleźć równowagę. Lepsze do wypoczynku są meble z wydzielonymi częściami w siedzisku i oparciu. Trudniej jednak na nich spać, bo nie stanowią jednolitej powierzchni. Na twardszej sofie łatwiej usiąść i z niej wstać.

Zwiększeniu komfortu służą te ruchome zagłówki czy narożniki z funkcją relaks, wbudowane systemy audio, dodatkowe półki np. na gazetę, miniblaty na podłokietnikach, na których można postawić np. szklankę z napojem.

Wielkość mebli wypoczynkowych

O ile przed standardowym meblem wypoczynkowym powinniśmy zostawić co najmniej 90 cm wolnej przestrzeni, to przed takim który służy nam do spania potrzebujemy więcej miejsca na jego rozłożenie.

Aby na sofie mogły wygodnie usiąść dwie osoby potrzebują ok. 120 cm, trzy osoby - 185 cm. Jeszcze więcej powierzchni i do spania i do siedzenia zyskamy dzięki narożnikom. Okazuje się, że można je wkomponować nawet w małych mieszkaniach, jeśli wybierzemy modele mniej zabudowane - z szezlongiem. 

Kolory mebli do wypoczynku i spania

Jeśli zaś chodzi o najnowsze trendy, to zauważany jest wzrost zainteresowania meblami w jasnych barwach. Najczęściej wybierane są sofy lub narożniki w odcieniach beżu oraz w szarościach – choć wciąż duża grupa osób wybiera te ciemniejsze, np. w kolorach brązowym oraz czarnym.

Jednak jasne meble wymagają częstszego czyszczenia. Jeśli mamy w domu dzieci, lepiej wybrać tapicerkę kolorową, na której mniej widoczne są plamy, nieuniknione przy pociechach. Z kolei meble ze ekoskóry wyglądają efektownie, ale kiepsko sprawdzają się latem – ciało przylega do nich i łatwiej się poci. Z kolei skóra naturalna jest wrażliwa na działanie wilgoci i promieni słonecznych. 

Praktycznym wyjściem są także sofy ze zdejmowanymi pokrowcami, które można wyprać w pralce, bądź oddać do pralni chemicznej.

– W przypadku tapicerki niesłabnącą popularnością cieszą się tkaniny. Klienci często pytają o te z dodatkowymi właściwościami, czyli np. o materiały łatwoczyszczące – kontynuuje Angelika-Anusiewicz-Bochenek. Te sprawdzają się szczególnie w domach, gdzie są małe dzieci i zwierzęta.

Autor: Edyta Hanszke
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Komentarz został usunięty.
Kanapa do spania musi być wygodna. Mi akurat najbardziej przypadła do gustu kanapa firmy Adriana Furniture bo jest duża i dobrze się na niej śpi:) I ma pojemnik na pościel.
Ambramowicz, 30.06.2018, 23:56
Mój najnowszy zakup - meble ze sprężynami bonell to najlepiej wydana kasa. Zacząłem porządnie się wysypiać i już nie boli mnie kręgosłup. Wszystko kupiłem w sklepie toblen na allegro, bardzo polecam.
Arkadiusz, 12.08.2019, 13:44