Meble na wymiar - czy warto w nie inwestować, przykładowe ceny

Mówi się, że meble na wymiar są dla indywidualistów. I coś w tym jest. Jeżeli w sklepie nie możemy dostać szafy czy regału w odpowiednich rozmiarach lub stylu, warto zdecydować się na meble na wymiar.
  • Meble na wymiar

    Meble na wymiar to rozwiązanie dla osób, które nie znalazły tego, czego szukały w tradycyjnej ofercie sklepowej.

    Komandor
  • Meble idealne do trudnych do zagospodarowania miejsc

    Komandor

Szafa do przedpokoju, wysokość – 250 centymetrów, szerokość – 130 cm, a głębokość – 50 cm. Dwudrzwiowa z drzwiami przesuwnymi, z płyty MDF, na obu częściach lustra. W środku w jednej części same półki, w drugiej – drążek na ubrania na wieszakach, a pod spodem – szuflady na buty. Koszt (już z dowozem i montażem): 1600 złotych.

Kolejny przykład: regał na książki, wysokość – 255 cm, szerokość – 270 cm (na całą ścianę), głębokość – 45 cm, same półki i przegródki, z bielonego drewna stylizowanego na postarzane. Cena (już z dowozem i montażem): 1300 złotych.

Następny przykład: szafka pod umywalkę do łazienki, z blatem na umywalkę, wysokość – 110 cm, szerokość – 125 cm, głębokość – 38 cm, dwudrzwiowa, z tradycyjnymi drzwiczkami i szufladami samozamykającymi się, front i korpus z płyty laminowanej, blat – tworzywo imitujące kamień. Do zapłaty (już z dowozem i montażem): 890 złotych.

Materiał ma znaczenie

Takie są przykładowe ceny za meble zamówione na wymiar. Materiał ma duży wpływ na koszt mebli. Przykładowo: szafa laminowana na buty kosztuje 750 złotych, ta sama z forniru – 1200, a identyczna, ale już z drewna to wydatek ponad 2000 złotych. Zwykle cena proponowana przez producentów mebli na wymiar obejmuje pomiar (teoretycznie mówi się, że jest bezpłatny), projekt plus poprawki, wykonanie, transport, wniesienie pod wskazany adres oraz montaż. Firmy realizujące tego typu zamówienia z reguły dają gwarancję i na produkt (materiał, z jakiego zostały meble wykonane), i na usługę (montaż). Przed laty szafy na wymiar były droższe zazwyczaj o 20–40 procent od gotowych. Teraz pojawia się coraz więcej zakładów stolarskich i innych firm produkujących na wymiar i w efekcie często ta sama szafa kupowana jako gotowa nie odbiega ceną od tej zamawianej na wymiar.

Poczytaj też: Szafa wnękowa dobrze uporządkowana 

Niestandardowe zamówienia mebli na wymiar

Meble na wymiar to rozwiązanie dla tych, którzy nie natrafili na szafy, kredensy, zestawy kuchenne czy meble łazienkowe albo do przedpokoju w standardowej ofercie, a więc w poszukiwanych przez siebie wymiarach lub stylu. Chodzi o idealne dopasowanie mebli do przestrzeni. Bywa także, że wymiary są standardowe, ale klient życzy sobie np. dodatkowe półki, lustra w niebanalnych kształtach, szafki narożne, obrotowe półki, drzwi uchylne zamiast przesuwnych. Nawet drzwi wewnętrzne pokojowe i schody na wymiar można zamówić.

Meble na wymiar a do zabudowy

Niektórzy producenci odróżniają meble na wymiar od tych do zabudowy. Pierwsze mogą wyglądać jak gotowe, oferowane w sklepach, ale mają niestandardowe wymiary. Czasem producent w ogóle nie fatyguje się do domu, aby zrobić wymiar, tylko korzysta z tego pozostawionego mu przez klienta. W drugim przypadku wizyta pracownika firmy w celu dokonania pomiaru jest konieczna. Tutaj meble mogą posiadać same fronty, natomiast już boki stanowią wnęki ściany, a tył – tylna ściana. To kwestia ustalenia klienta z producentem. Od zamówienia do realizacji pomysłu trzeba czekać, to najczęściej 2–4 tygodnie, zależnie od liczby zamówień zleconych danej firmie. Wybrani producenci na swoich stronach internetowych mają nawet specjalne kalkulatory, które wyliczą, ile przyjdzie nam zapłacić za mebel na wymiar i jaki jest czas oczekiwania na realizację. Trzeba jednak najpierw wpisać m.in. powierzchnię ścian lub całego pomieszczenia (osobno sufitów i ścian) oraz wybrać materiały (i ewentualnie sposób wykończenia).

Polecamy poradnik: Szafa w zabudowie, czyli zrób to sam 

Rozwiązania pośrednie

Można połączyć dwa w jednym, tzn. meble gotowe, ale jak na wymiar. Wybrane salony meblowe i tzw. sieciówki proponują meble modułowe. Kupujesz tyle części, ile chcesz, niekoniecznie cały zestaw. Ustawiasz je też, jak ci się podoba, niczym klocki. Możesz dokupić (nawet po latach) dodatkowe elementy albo zlikwidować te, które obecnie masz w zestawie. 

Warto zobaczyć: Meble modułowe, które ustawiasz i przestawiasz, jak chcesz 

Autor: Sławomir Bobbe
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

Przy wykańczaniu domu, korzystałam z usług firm meblarskich, które wykonują meble pod wymiar. Mam dach spadzisty, tak też, w moim domu jest dużo skosów przez co zakup gotowej szafy czy kuch byłby niemożliwy. Dużo osób mówi, iż jest to drogie, ale jak zweryfikuje się materiały i mechanizmy, które są wykorzystywane cena plasuje się na tym samym poziomie.
Opała, 20.09.2016, 17:38
moiim zdaniem idealnym wyborem są kuchnie na wymiar dzięki firmie respol resopal, z której również i ja skorzysalem
sobczak, 01.06.2017, 08:32
Ja zaufałam obsłudze sklepu http://smolis-meble.pl . Zdana byłam tylko na siebie, nie miałam od nikogo pomocy w tym temacie. A obsługa? zachowała się tak jakby robili mi przysługę za co ogrmny plus
Kaczmarek, 28.11.2017, 18:34
Osobiście jestem jednak za zamawianiem mebli na wymiar.
My wybraliśmy firmę Respol Resopal z Dąbrowa i nie żałujemy!
Kamil Jankowski, 04.04.2018, 04:53
Według mnie jak najbardziej warto zainwestować. Cena mebli na wymiar może i jest wyższa, ale również i jakość jest znacznie lepsza. Sam mam meble projektowane i wykonywane przez krakowską firmę Jopp Design i naprawdę nieźle się trzymają. :)
Dawid, 05.04.2018, 12:25
W pełni się zgadzam, że meble na wymiar są świetnym pomysłem. Pozwalają na idealne do wnętrza jak również do gustu domowników. My skorzystaliśmy z oferty ODB Kielce i był to strzał w dziesiątkę. Świetne wykonanie i co ważne - atrakcyjna cena.
Żarkowski, 06.04.2020, 02:52