Kuchnia w zabudowie a kuchnia na wymiar to niekoniecznie to samo

Niektórzy mylnie uważają, że kuchnia do zabudowy to jednocześnie zawsze kuchnia na wymiar. Wyjaśniamy tę subtelną różnicę.
  • Kuchnia

    Kuchnia w zabudowie i kuchnia na wymiar to niekoniecznie tożsame pojęcia.

    Ikea

Z życia wzięte: jest kuchnia o powierzchni 12 metrów kwadratowych, świeżo po remoncie. Ściany, sufit oraz podłoga są nowe, to i meble przydałyby się nowe. Te gotowe, ze sklepu meblowego, kosztują 3200 złotych. Inny zestaw mebli (tyle samo elementów), na zamówienie do tej samej kuchni, jest wart 7600 złotych. Za podobny komplet mebli kuchennych, ale już w zabudowie (bez sprzętów AGD do zabudowy), trzeba zapłacić 8400 złotych.

Niektórzy się dziwią, że istnieje różnica w cenie między kuchnią w zabudowie a kuchnią na wymiar. Ich zdaniem, to oznacza to samo. Okazuje się, że jednak nie zawsze tak jest, chociaż obie kuchnie są kuchniami wykonywanymi na zamówienie klienta.

Kuchnia na wymiar

Kuchnia na wymiar stanowi pośrednie rozwiązanie pomiędzy gotowym zestawem mebli a kuchnią w zabudowie. Kuchnia na wymiar to najczęściej taka, gdzie klient sam dokonuje pomiarów kuchni i sam decyduje, jakie wymiary mają mieć meble, które pojawią się w tym pomieszczeniu. Może również naszkicować, jak mają wyglądać te meble, zasugerować liczbę szafek oraz ewentualnie innych elementów zestawu mebli. Te informacje przekazuje firmie produkującej meble. Zakład stolarski, często nawet bez wcześniejszej wizyty w domu klienta (chociaż czasem fachowiec przyjedzie do domu klienta, aby dokonać dokładnych pomiarów), wykona meble w oparciu o dane przekazane przez niego. Firma zajmie się również montażem mebli u klienta. Nie zdarza się raczej, że klient sam odbierze od stolarza gotowe elementy i złoży je samodzielnie.

Nasz poradnik: Dobrze zaprojektowana kuchnia – na co zwrócić uwagę przy jej zakupie 

Kuchnia na wymiar różni się od standardowej, kupowanej jako zestaw stojący w salonie meblowym czy markecie tym, że w przypadku tej drugiej oferta jest już gotowa, więc klient musi tylko zdecydować, czy odpowiadają mu konkretne wymiary wykonanych już szafek i szuflad oraz innych elementów i czy takie meble zmieszczą się w jego kuchni. Gdy jest to jednak kuchnia na wymiar, najpierw jest pomysł, a potem realizacja zamówienia. To znaczy, że wówczas klient decyduje o wymiarach poszczególnych szafek. Szafki wyglądają zazwyczaj standardowo (jak te kupowane w gotowym zestawie), lecz posiadają niestandardowe wymiary. W razie wyprowadzki, właściciel mebli na wymiar zwykle będzie mógł je sam zdemontować i ustawić – o ile nowy metraż i układ nowej kuchni pozwolą – w nowym mieszkaniu.

Kuchnia do zabudowy

Kuchnia do zabudowy to natomiast kuchnia, w której praktycznie każdy centymetr pomieszczenia jest zagospodarowany. Fachowiec najpierw pomierzy kuchnię, zaprojektuje układ i rodzaj mebli. Rzecz dotyczy nie tylko niestandardowych wymiarów mebli. Projekt obejmie szczegóły. Stolarz uwzględni także specjalne życzenia zamawiającego, np. zabudowę grzejnika, szafkę nad okapem, narożną zabudowę ściany, zabudowę piekarnika, lodówki, zlewozmywaka, zmywarki, kuchenki mikrofalowej. Może zaproponować słupek we wnęce na wina, nowoczesny pawlacz, wyspę. Dopasuje oświetlenie do pomieszczenia i układu mebli, zaproponuje oryginalnie wyglądające uchwyty oraz rzadko spotykane wzory blatów kuchennych. Gdy firma zamontuje takie meble do zabudowy, w przypadku przeprowadzki zabudowa z reguły pozostaje. Skomplikowany i czasochłonny byłby jej demontaż, a do tego meble nie pasowałyby w nowym mieszkaniu przede wszystkim ze względu na swoje wymiary. 

Warto zobaczyć DIY: Szafa  w zabudowie – zrób to sam

Kuchnia na wymiar oraz ta do zabudowy różnią się jeszcze od kuchni standardowej tym, że w przypadku tych pierwszych na realizację zamówienia (od projektu do montażu) czeka się przeważnie około miesiąca, czasem dwóch miesięcy, a meble kuchenne stojące w salonie sprzedaży można od razu po zakupie montować w swoim mieszkaniu.

Autor: Sławomir Bobbe
9komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (9)

materialy na meble ok 1000zł, cena ostateczna 7000. mozna robic w bambuko?
mozna!
Tomasz, 06.02.2017, 13:40
Taki był PLAN: moja kuchnia w wycenie specjalisty: 7-8 tys zł... aż nogi się ugieły :( ....a w REALIZACJI: koszt materiałów ( fronty, uchwyty, oprzyrządowanie, itp): ok 2 tys zł ....i praca własna popołudniami aby ją złożyć. Szkoda że nie mogę zamieścić zdjęć ... WNIOSEK: meble kuchenne na zamówienie ile za nie chcą SZOK !!!
MEBLOmistrz, 08.02.2017, 17:44
Kwoty za takie meble może i potrafią kosztować sporo, ale jak dla mnie bardzo wiele zależy od tego, jaka firma zajmie się projektowaniem i samym wykonaniem. Ja w zeszłym roku korzystałem z pomocy krakowskiego producenta mebli kuchennych JOPP Design i zapłaciłem taką kwotę, jaką ustaliliśmy na początku. A same meble spisują się świetnie do dziś. Od firmy sporo zależy, dobrze jest być ostrożnym.
Garfield, 09.11.2017, 10:37
Ja mam u siebie meble na wymiar od firmy Em-meble i mogę je każdemu polecić. Solidne wykonanie, dobra cena i świetny wygląd to coś co mnie w tym przypadku najbardziej przekonało.
Sikorski, 03.04.2018, 14:44
Meble na wymiar to idealne rozwiązanie do małych kuchni. Mam z taką kuchnią do czynienia, więc postawiłem na meble na wymiar od Jopp Design i wszystko udało się świetnie dopasować.
Kamil Wons, 05.04.2018, 14:07
Jopp Design, nie polecam. Firma u której montaż mebli to kilka miesięcy, bałagan podczas montażu, dodatkowo do ceny należy doliczyć stolarza ktory meble poprawi, gdyz firma po skasowaniu klienta nie uważa aby to do jej obowiązków należało. Nie polecam, szkoda pieniedzy a przede wszystkim zdrowia aby uganiać sie i prosić o to do czego sie zobowiazali
Dobrowolski, 18.05.2018, 17:06
Olga, 29.12.2019, 10:40
Tak jak wyżej, zamówiliśmy kuchnię na wymiar od Lamix Meble i jesteśmy super zadowoleni. Jednak meble na wymiar to nie to samo, co z Ikei :D Pan Robert Ciężkowski robi je bardzo solidnie i są po prostu przepiękne.
TomekNowacki, 15.11.2018, 10:19
Najgorsze co może nas spotkać to inna wycena kuchni, a dużo inna cena końcowa. Ja mam kuchnię w zabudowie, w tym wszystkie AGD pod zabudowę. Na szczęście trafiłam na kompetentne osoby, które mi pomogły od A do Z, włącznie z doradzeniem najlepszego AGD. Wybrałam Kernau i nie żałuję.
Alicja Mąka, 30.11.2019, 18:20