Krzesła do stołu w jadalni – czym kierować się przy wyborze

Bez względu na to, czy jadalnia w naszym domu jest oddzielnym pomieszczeniem czy tylko wydzieloną strefą salonu, istotne jest, by stół i krzesła były wygodne i dobrze współgrały stylem z resztą pomieszczenia.
 • Krzesła do jadalni

  Każde krzesło zajmuje przy stole ok. 60 cm. Do tej liczby trzeba dodać ok. 10 cm z każdej strony, by zapewnić swobodę siedzącym na nich osobom. Tym sposobem policzysz, ile krzeseł – i o jakich wymiarach – możesz kupić.

  Dekoria.pl
 • Krzesła tapicerowane w jadalni

  Krzesła w jadalni obite w jasną tapicerkę mogą szybko stracić swój piękny wygląd. Szczególnie, gdy mamy małe dzieci.

  ErikaWittlieb (Pixabay.com)
 • Nowoczesne krzesła w jadalni

  Choć nowoczesne krzesła i stół w tej jadalni nie stanowią kompletu, to idealnie do siebie pasują.

  ErikaWittlieb (Pixabay.com)
 • Drewniane krzesła w jadalni

  Krzesła drewniane łatwo utrzymać w czystości, ale długie siedzenie na nich bez poduszki może nie być wygodne.

  ErikaWittlieb (Pixabay.com)
 • Jadalnie w stylu klasycznym lubią krzesła tapicerowane

  Dekoria.pl
 • Aranżacja salonu połączonego z jadalnią

  Jeśli jadalnia jest połączona z salonem, idealne będą krzesła w tym samym stylu, co mebel wypoczynkowy w części dziennej.

  Amigos3D (Pixabay.com)
 • Aranżacja jadalni

  Zanim zdecydujemy się na krzesła nietapicerowane, dobrze pomyślmy, ile czasu będziemy spędzać przy stole w jadalni. Twarde siedzisko może być niewygodne przy dłuższym posiedzeniu.

  La-Belle-Galerie (Pixabay.com)
 • Stylowe krzesła w jadalni

  Takie krzesła zapewnią komfort siedzenia, ale utrzymanie ich pięknego wyglądu może nie należeć to prostych zadań.

  Dekoria.pl
 • Białe krzesła tapicerowane

  Decydując się na białe krzesła w jadalni zadbajmy o to, by obicie było z materiału, który jest łatwy w czyszczeniu.

  sandeepkalangi (Pixabay.com)

O ile łatwiej zakupić jest gotowy komplet, czyli stół z krzesłami, to sprawa wydaje się nieco trudniejsza, gdy chcemy dokupić wyłącznie krzesła do posiadanego już stołu. Zobacz na co zwrócić uwagę, by cieszyć się dobrze urządzoną jadalnią i wygodnymi krzesłami.

Zobacz zdjęciaStyl retro w aranżacji wnętrz 

Kupując oddzielnie krzesła i stół utrudniamy sobie trochę sprawę, ale zyskujemy niepowtarzalną i spersonalizowaną aranżację, co jest szczególnie pożądane w nowoczesnych, eklektycznych wnętrzach. Sposobów łączenia jest naprawdę mnóstwo, a wszystko zależy od stylu, gustu i odwagi.

O typach krzeseł słów kilka

Krzesła tapicerowane – pasują do większości stołów, są bardzo eleganckie i mogą występować w każdym stylu. Niestety podatne są na zniszczenia i co jakiś czas trzeba je odświeżać dokładnie piorąc lub nawet zmieniając obicie, co wiąże się już z większymi kosztami. Jednakże odpowiednio dobrany model krzesła będzie ponadczasowy właśnie dzięki możliwości szybkiej przemiany.

Krzesła twarde – są dużo mniej wygodne niż tapicerowane, ponieważ nie mają gąbki lub sprężyn. Mogą być np. drewniane, metalowe albo plastikowe i dzięki temu łatwo się je czyści – to ich największa zaleta. Problem komfortu rozwiązują piękne poduchy, dostępne w każdym sklepie z akcesoriami domowymi.

Warto zobaczyćCiekawe pomysły na aranżację kącika jadalnego 

Krzesła sztaplowane – krzesła, które można włożyć jedno w drugie, często pełniące rolę dodatkowych, zastępczych, ponieważ łatwo je przechowywać.

Jeśli jadalnia znajduje się blisko kuchni, zwróć uwagę na warunki, jakie w niej panują. Gdy wyczuwalne jest gorąco piekarnika oraz istnieje możliwość zachlapania, przemyśl zakup krzeseł metalowych lub z tworzywa sztucznego, ponieważ drewno jest dość wymagającym materiałem nie lubiącym dużych zmian temperatury i wilgoci. Jadalnia w salonie lub oddzielnym pomieszczeniu pozwala na całkowitą dowolność w doborze materiałów.

Wymiary krzeseł do jadalni

Wybierając krzesła do jadalni, zwróć uwagę na ich wymiary. Muszą one swobodnie wsuwać i wysuwać się spod stołu. Siedzisko najlepiej jeśli będzie znajdować się około 30 cm pod blatem, natomiast 45 cm nad podłogą. Zapobiegnie to osobie dorosłej siedzenia ze stołem przy szyi lub ze zwisającymi stopami z krzesła. Im wyższe oparcie, tym wygodniejsze krzesło. Nie powinno także znajdować się ono zbyt daleko od pleców, uniemożliwiając naturalne podparcie. Ponadto, krzesła mogą mieć podłokietniki, ale wtedy też potrzebują odpowiednio więcej miejsca po bokach, co należy uwzględnić przy wyliczeniach. 

Polecamy: Angielki styl we wnętrzach


Aranżacja jadalni
Krzesła w jadalni muszą być odpowiednio wysokie oraz mieć wygodne oparcie, żeby długie biesiady cieszyły nas, a nie męczyły.Fot. stacyreyes (Pixabay.com)

Autor: Nina Romanek
0komentarzy