Konserwacja mebli skórzanych: jak właściwie ją wykonać

Każdy, kto zdecydował się na zakup mebli ze skóry wie, że posiadanie ich wiąże się z odpowiednią pielęgnacją. Niewłaściwie użytkowane skórzane meble szybko się niszczą.
  • Skórzana sofa w salonie

    Meble ze skóry wymagają dbałości podobnie jak skóra rąk czy twarzy. Materiał ten powinien być stale nawilżany i pielęgnowany.

    gracey

Każda skóra wymaga właściwego nawilżania i pielęgnacji. Odpowiednie zabiegi zapewnią długotrwałość mebli skórzanych. Największym ich wrogiem jest wysoka temperatura i suche powietrze, które powodują pękanie materiału.

Odpowiednie nawilżenie mebli skórzanych

Absolutnie niewskazane jest stawianie takich mebli przy kaloryferach i na słońcu (szybko wtedy wysychają i płowieją). Aby uzyskać właściwe nawilżenie należy wcierać specjalny krem stearynowy. Częstotliwość nawilżania zależy od intensywności użytkowania i temperatury powietrza w pomieszczeniu. Jeżeli korzystasz z mebli na co dzień należy je nawilżać co dwa miesiące, a jeżeli rzadko – co cztery miesiące.

Jak czyścić zaplamione meble skórzane?

Zdecydowanie mówimy NIE preparatom zawierającym odplamiacze, rozpuszczalniki, zmywacze itp. Te silne detergenty niszczą naturalną cienką warstwę ochronną skóry i odbarwiają ją. Powstałe plamy należy usuwać jak najszybciej wilgotną szmatką z odrobiną mydła, a następnie osuszyć delikatnym i chłonnym ręcznikiem.

Należy też unikać układania na kanapie ubrań i pledów, które farbują i pozostawiają plamy. Wyczyszczenie ich z jasnej skóry jest wręcz niemożliwe.

Źle wietrzone i zawilgocone mieszkanie może być powodem wystąpienie pleśni, również na meblach skórzanych, które przez pewien czas znajdowały się w takim pomieszczeniu. Pleśń możemy usunąć za pomocą miękkiej szmatki i letniej wody. Pomoże nam w tym także ściereczka namoczona w terpentynie. Po umyciu wodą i po wyschnięciu należy nawilżyć skórę specjalnym preparatem.

Dbając o meble skórzane należy pamiętać nie tylko o widocznych powierzchniach, ale również o zagłówkach, poduchach i innych zakamarkach, gdzie najczęściej zbiera się kurz, brud, a nawet resztki jedzenia. Należy je bardzo często odkurzać.

Pamiętajmy, że niewłaściwa pielęgnacja skórzanych mebli może stać się przyczyną utraty gwarancji na zakupiony mebel. Wszelkie wątpliwości związane z usuwaniem zabrudzeń należy sprawdzić w załączonej instrukcji bądź ulotce, a najlepiej wezwać specjalistów zajmujących się czyszczeniem i konserwacją mebli tapicerowanych.
Pamiętając o tych kilku podstawowych zasadach możemy mieć pewność, że meble będą służyły nam długo i zawsze pięknie wyglądały. 

Dowiedz się więcej o pielęgnacji mebli: W trosce o meble tapicerowane: jak o nie dbać 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Barbara Golian
0komentarzy