Kamienne blaty kuchenne – nie ma nic piękniejszego? Poleca i radzi specjalista

Elegancja i trwałość to ich niezaprzeczalne zalety, a boga-ta i niepowtarzalna kolorystyka sprawia, że podkreślą charakter każdego wnętrza.
  • Blat kamienny

    Projektując kuchnie klasyczne czy stylowe, prym nadal wiodą blaty w takich kolorach, jak beż, żółcie i brązy z wyraźnym użyleniem powierzchni.

    archiwum Promdar
  • Czarny kamienny blat

    Czarne kamienne blaty kuchenne wybierane są najczę-ściej do kuchni minimalistycznych.

    archiwum Promdar

Nie ma piękniejszego elementu wykończenia kuchni niż kamienny blat. Ta płaszczyzna może sprawić, że kuchnia zyska niepowtarzalny szyk i elegancję! O zaletach kamiennych blatów opowiada Wacław Biegaj, właściciel Pracowni Kamienia Naturalnego Prodmar w Sukowie koło Kielc.

Dlaczego przy urządzaniu kuchni warto rozważyć zamontowanie kamiennych blatów?

Wacław Biegaj: – Nie ma trwalszych blatów niż te wykonane z kamienia. Natomiast niepowtarzalność kolorystyczna, różnorodność użylenia i barw sprawia, że blaty są eleganckim i ponadczasowym elementem wykończenia wnętrza.

Jakie rodzaje kamieni polecacie państwo na blaty kuchenne?

– Naszym zdaniem najlepszym materiałem na blaty jest granit i konglomerat kwarcowy. Są to materiały twarde, wytrzymałe na zarysowania, po latach nadal wyglądają jakby były nowe. Nie polecamy natomiast na blaty kuchenne popularnego marmuru, szybko się zniszczy – zmatowieje, zaplami, porysuje.

Na co muszą uważać posiadacze kamiennych blaty?

– Powinniśmy pamiętać, że kamień naturalny absorbuje ciecze, dlatego też należy go impregnować. Impregnaty są w postaci płynu, który samodzielnie nakłada się na blaty. Warto również wiedzieć, że przy użyciu na blaty konglomeratów kwarcowych należy uważać na wysoką temperaturę, powyżej 80 stopni Celsjusza, ze względu na dodatek 7 procent żywicy do konglomeratów.

Jaki jest najnowszy trend w kolorystyce kamiennych blatów?

– Najmodniejsze blaty, to zdecydowanie czerń, biel i szary. Te kolory wybierają głównie klienci urządzający kuchnie w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Przy kuchni klasycznej czy stylowej prym nadal wiodą beże, żółcie i brązy z wyraźnym użyleniem powierzchni.

A jeżeli chodzi o wykończenie powierzchni blatów?

– Nadal najbardziej popularnym wykończeniem jest powierzchnia gładka – polerowana, ze względu na łatwość utrzymania takiego blatu w czystości. Od paru lat jednak obserwujemy coraz większe zainteresowanie klientów powierzchnią chropowatą – tak zwaną anticowaną. Stanowi ona wspaniałą przeciwwagę dla szafek kuchennych wykonanych na wysoki połysk.

Jaka grubość jest odpowiednia do zastosowania na blaty z kamienia?

– Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Głównie pracujemy na blatach grubości 30 mm, ale wielu klientów chciałoby mieć grubsze blaty. Wtedy pozorujemy grubość do 60–80 mm poprzez zastosowanie techniki gierowania krawędzi – blat wówczas stwarza wrażenie grubego monolitu. Przy projektach minimalistycznych stosujemy i polecamy grubość 20 mm.

Czy na takie blaty stać tylko osoby najzamożniejsze?

– Uważamy, że każdy znajdzie coś na „swoją kieszeń". Rozpiętość cenowa blatów w naszej firmie jest ogromna. Najtańsze blaty zaczynają się od 260 złotych za metr bieżący. Ale posiadamy również w swojej ofercie kamienie, których cena przekracza 1500 złotych. Zapraszamy do odwiedzenia naszej Pracowni w Sukowie oraz strony internetowej prodmar.pl, gdzie można znaleźć wiele informacji na temat naszej oferty.

Wacław Biegaj – Najlepszym materiałem na blaty jest granit i konglomerat kwarcowy. Są to materiały twarde, wytrzymałe na zarysowania, po latach nadal wyglądają jakby były nowe.

Autor: Elżbieta Święcka
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Super sprawa!!! widziałam takie blaty u znajomych i każdy z nich(po latach użytkowania) mówił to samo: NIE DO ZDARCIA,ZAWSZE WYGLĄDAJĄ JAK NOWE I EKONOMIA ICH UŻYTKOWANIA. Warto zbierać "kasiorkę" na blaty i przy wymianie kuchni zafundować sobie taki blat!!!!!!!!- bo kuchnia -to 'SERCE' domu!!!!
Ewa, 16.10.2013, 09:45
artykuł sponsorowany, odradzam tą pracownie w sukowie, za duuużo niższe pieniądze kupicie coś u jakiegokolwiek kamieniarza, a napewno solidniej wykonane
jojo, 16.10.2013, 10:22
Najlepiej i najtaniej jest w Velen.pl - robią cuda w kwestii blatów z kamienia i mają dużą gamę kolorystyczną. Jestem zadowolony z ich wykonania pełen profesjonalizm.
heniek, 16.10.2013, 12:15
U siebie mam blaty granitowe i polecam każdemu. Robiłem w marmur-dulemba.pl i jest zadowolony z wykonania. Bardzo mi pomogli w wyborze odpowiedniego blatu do mojej kuchni.
Grzegorz, 24.03.2018, 15:42
Możemy bardzo pomóc w doborze najlepszych preparatów do zabezpieczania kamienia. Po fakcie jest już znacznie trudniej.
do-kamienia.pl, 30.03.2018, 17:36