Jak urządzić garderobę na małej przestrzeni

Nie możesz pozwolić sobie na osobne pomieszczenie na garderobę? Radzimy, jak wygospodarować w sypialni lub przedpokoju przestrzeń na garderobę, była dobrze urządzona i funkcjonalna.
 • Garderoba

  IKEA
 • Meble do małej garderoby

  Nie masz miejsca na przechowywanie zimowych ubrań? Chcesz mądrze zagospodarować wnękę pod schodami? W małym wnętrzach można postawić na otwarte przestrzenie drążkowe, pozbawione frontów.

  Kuchinox
 • Półki w garderobie

  Drążki na ubrania, szuflady, kosze druciane i pudełka – te elementy sprawią, że odzież, każdy dodatek czy buty będą miały swoje miejsce w szafie.

  IKEA

Odpowiednio dobrane szafy to podstawa, gdy zależy nam na utrzymaniu ubrań, butów i akcesoriów w jak najlepszym porządku.

Kupując nowe meble warto poszukać takich, których poszczególne elementy można zestawiać w dowolny sposób i które mają różne szerokości. Dzięki temu z łatwością dopasujemy meble do konkretnego pomieszczenia, nawet gdy po jakimś czasie będziemy chcieli zrobić przemeblowanie w mieszkaniu.

Garderoba w sypialni

Gdy urządzamy garderobę w sypialni, powinniśmy pamiętać o zachowaniu właściwej odległości pomiędzy szafą a np. łóżkiem. By mieć swobodę ruchów potrzebujemy około 120 cm wolnej przestrzeni. Sporo miejsca zaoszczędzimy, decydując się na szafy z rozsuwanymi drzwiami, które doskonale sprawdzą się też w korytarzu.

Zobacz wideo: Meble i gadżety przydatne w małych mieszkaniach

Sprytnym rozwiązaniem są również szafy z zasłoną. Zasłonę montuje się na karniszu w meblu lub bezpośrednio na suficie. Aby zaoszczędzić jeszcze więcej przestrzeni, możemy też wybrać płytsze meble – o głębokości 35 cm, zamiast standardowych o głębokości 58 cm. Taka powierzchnia wystarczy na przechowanie umieszczonych na wieszaku spodni i spódnic oraz złożonych koszul i swetrów, a także butów. Choć rozwiązanie to nie pozwala na układanie rzeczy na półkach w dwóch rzędach, zdecydowanie ułatwia znalezienie tego, co akurat jest nam potrzebne, bez konieczności sięgania do drugiej części półki przez ułożone z przodu ubrania.

Coraz większą popularnością cieszy się też tzw. garderoba otwarta. Rezygnując z frontów uzyskujemy łatwiejszy dostęp do wszystkich rzeczy. Jednak, aby zapobiec kurzeniu się, warto przechowywać ubrania w pudełkach i pokrowcach. Dodatkową zaletą otwartej garderoby jest możliwość wykorzystania jednej z wnęk szafy np. na telewizor.

Liczy się wnętrze szafy na ubrania

Podstawowe wyposażenie szafy czy garderoby, takie jak półki, drążki i szuflady można wzbogacić o inne przydatne elementy, takie jak: wieszaki na krawaty lub spodnie, szuflady z przegródkami na paski, druciane kosze, specjalne półki na buty. Odpowiednio dobrane wyposażenie wewnętrzne w szafie pozwala na przechowywanie dosłownie wszystkiego – od ubrań i butów po biżuterię czy odkurzacz, zachowując przy tym ład i porządek.

Radzimy: Jakie drzwi wybrać do małych pomieszczeń

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Ikea
0komentarzy