Jak przechowywać książki w mieszkaniu (ZDJĘCIA)

Masz dużo książek, ale nie masz pojęcia, gdzie je trzymać. Pokazujemy regały, organizery, półki, komody. Wszędzie tam możesz przechowywać książki. Jeśli chcesz je wyeksponować, ale jednocześnie sprawić, żeby nie przytłaczały pokoju, zrób to z głową.
 • Regał na książki

  Regał prawie na całą ścianę zmieści nie tylko książki, ale także inne dokumenty.

  Ikea
 • Książki w salonie

  Bydgoskie Meble
 • Książki

  Forte
 • Oryginalny pomysł na półki z książkami

  Ikea
 • Książki w mieszkaniu

  Komodo Meble
 • Książki

  Black Red White
 • Miejsce na książki w mieszkaniu

  Agata Meble
 • Podpórki na książki

  Homebook
 • Półka narożna

  Cellaio
 • Książki

  Vox

Mamy sposoby na uporządkowanie podręczników, słowników, poradników, encyklopedii, i innych książek w domu.

Tradycyjny regał na książki

Regały to rozwiązanie standardowe. Te wolno stojące, zależnie od wysokości i szerokości, pomieszczą od kilkudziesięciu do ponad 100 książek. Tradycyjne regały wykonane są z drewna i posiadają od 3 do 5 półek. Równie dobrze jednak mogą być z metalu albo płyty MDF.

Godne polecenia: Nietypowe półki na książki

Niektóre regały sięgają do sufitu. Inne są na całą szerokość ściany. Są i półki zamontowane na specjalnych wspornikach i szynach przymocowanych do ściany. Plus jeszcze taki, że istnieje możliwość regulacji odstępu pomiędzy półkami.

Ekspertka w dziedzinie designu pokazuje, jak udekorować salon za pomocą książek? 

Dziennikarka Ewa Mierzejewska pokazuje, jak w elegancki sposób wkomponować książki w wystrój salonu lub sypialni. – Bardzo modne jest to, żeby te regały na książki były lekko "pijane", chwiejne – mówi ekspertka. Poleca też kilka nietypowych rozwiązań na książki. 


Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Ściana z książek

Niektórzy miłośnicy książek decydują się na zabudowę przestrzeni nad drzwiami. Tam robią półki. To natomiast powoduje, że pomieszczenie wygląda na przytłoczone. Zdaniem wybranych, lepiej jest zagospodarować przestrzeń pod łóżkiem, o ile ono nie jest składane. W miejscu, gdzie byłaby skrzynia na pościel, można zorganizować miejsce na książki. Inny pomysł: zamiast kołdry i poduszek, włożyć w
skrzynię książki, oczywiście w formie leżącej. Łatwiej będzie poszukać danej książki, o ile umieścimy je w segregatory albo chociaż wstawimy w przegródki.

Zobacz także: Jaki regał na książki wybrać 

Są i tacy, którzy budują regały na ścianie we wnęce pod oknem, tam, gdzie wiszą zasłony. To propozycja dla tych, którzy wolą ukryć nadmiar książek. Uwaga: książki nie mogą leżeć bezpośrednio przy grzejnikach.

Encyklopedia pod schodami

Jeżeli w domu są schody czy antresola, warto zrobić kąt na książki właśnie pod schodami. Zmieści się ich pewnie kilkaset. Oryginalnie wyglądają też książki włożone w kufry (choćby rattanowe), które posiadają odkryte klapy. Mogą one stać pod parapetami albo stołem, o ile ten stół nie stanowi codziennego centrum spotkań rodzinnych, bo kufry zaczną przeszkadzać nam w swobodnym siedzeniu. W sklepach są także dostępne specjalne, ozdobne wózki czy skrzynki (trochę przypominające kwietniki) na książki.

Książka jak dekoracja

Kto ma mało książek, a zamierza je wyeksponować, może je położyć na regale, w sąsiedztwie szklanych wazonów, ozdobnych kamieni, miniluster, zdjęć w ramkach czy ceramicznych figurek. Przegródki na książki mogą stanowić ozdobę same w sobie. A jeszcze utrzymają tomy w pionie. 

Autor: Katarzyna Piojda
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Na te kilkadziesiąt książek to może się udać, ale na kilka tysięcy?
m, 23.02.2016, 22:46
A może postawić obok siebie kilka takich biblioteczek, oczywiście jeśli stylistyka wnętrza na to pozwala http://dller.pl/fd/biblioteka-mdf-max01
Brex, 13.07.2016, 12:43