Garaż może być ładny i funkcjonalny: meble i półki do garażu

Garaż to nie tylko przechowalnia samochodu i składowisko rupieci. Stanowi miejsce, w którym można zorganizować warsztat z prawdziwego zdarzenia. Jak to zrobić?
 • Porządek w garażu

  Porządek w garażu będzie zachowany, jeżeli będziemy mieli odpowiednie meble do przechowywania rzeczy. Musimy również zadbać o miejsce np. na rower lub hulajnogę.

  szuflandia.info
 • Meble na ścianę

  Meble na ścianę pozwolą na maksymalne wykorzystanie przestrzeni

  szuflandia.info
 • Regały można rozbudowywać

  Regały ścienne można - w miarę potrzeby - rozbudowywać albo zdejmować z nich poszczególne elementy

  szuflandia.info

Są specjalne meble zaprojektowane do garażu. Szafki, półki i regały pozwolą utrzymać porządek w tym pomieszczeniu. Jeden mebel może służyć do przechowywania akcesoriów samochodowych, np. zapasowego akumulatora. Drugi jest do drobniejszych narzędzi, np. śrub, gwoździ. W trzecim możemy trzymać np. słoiki z przetworami.

Warto przeczytać: Garaż z dobrze urządzonym wnętrzem 

Szafka na kółkach praktycznym rozwiązaniem w garażu

Niech przynajmniej jedna z garażowych szafek wolno stojących ma kółka. Sprzęty i akcesoria przydatne do garażu są z reguły ciężkie, a przesuwanie regału z kilkunastoma narzędziami jest często niełatwe. Co więcej: mobilny regał lub szafę można po prostu wystawić z garażu na podwórze, gdy potrzebujemy pod dachem więcej miejsca do pracy.

Zobacz garaż inaczej: Uniwersalna zabudowa z profili aluminiowych 

Szafki garażowe różnią się od tych „pokojowych" stabilnością. O ile w przypadku meblościanki do salonu są to szafy i szuflady ubraniowe, które wytrzymają ciężar np. 5 kilogramów maksymalnie, o tyle te z garażu muszą udźwignąć nawet 10-krotnie tyle. Muszą mieć więc wzmocnioną konstrukcję.

Zagospodaruj przestrzeń na ścianach

Im więcej będzie szafek i półek na ścianach (a tym samym zagospodarowanej powierzchni ścian), tym więcej miejsca na podłodze i w przejściu garażu pozostanie. Jeżeli mamy garaż z kanałem, dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie na jednej z jego ścian półki na narzędzia, których używamy najczęściej podczas napraw samochodu.

Meble systemowe do garażu, czyli jakie?

Można też zainwestować w meble systemowe do garażu. – Teraz garaż może wyglądać jak garderoba z uporządkowanymi rzeczami, których na co dzień używamy – mówią doradcy z szuflandia.info.

Musimy zadbać o dopływ powietrza: Wentylacja garażu, w którym mamy kącik dla majsterkowicza 

Eksperci dodają: – Podstawę systemu stanowią szyny poziome i pionowe. Do nich mocowane są pozostałe elementy: haki na linki, drążki na śrubokręty i klucze, większe uchwyty na opony, mniejsze uchwyty na młotki, wiertarki, a także kosze w stojakach na drobne akcesoria, półki, szuflady na śruby, gwoździe, organizery na narzędzia. Poszczególne części montujemy tak, jak podają producenci w instrukcji lub według własnego pomysłu. Można je przesuwać, przekładać, zawieszać kolejne, zdejmować niepotrzebne. Szuflady powinny być w całości wysuwane. Dzięki temu nie będziemy mieli problemu z wyjęciem narzędzi schowanych na samym końcu szuflady.

Kosze ażurowe jak ze sklepu

Praktyczne są kosze ażurowe. Przypominają kosze sklepowe, na których wyłożone są warzywa i owoce. Różnią się jednak zawartością. Garażowe kosze mogą być przesuwne, choćby na zdejmowanych kółkach. Niektóre modele są rozbudowywane w pionie lub poziomie. Można dostawiać kolejne półki, które można zdjąć, jeśli nie będą w pełni wykorzystane.

Jeszcze nie masz garażu?: Jaki rodzaj wybrać i jak go zaplanować. Poradnik 

W każdym garażu powinien znaleźć się stół roboczy. Jeśli go nie mamy, możemy go zorganizować. Jak? Ustawiając obok siebie niskie szafki i przykrywając je np. arkuszem blachy. Inna opcja to taka, żeby przykręcić do powierzchni szafek blat.

Pamiętaj o oświetleniu garażu

Garaż nie jest pomieszczeniem, w którym eksponuje się lampy. Zrezygnuj z żyrandoli, które trafiły tutaj przypadkiem, bo szkoda ich wyrzucać. Z dobrego oświetlenia jednak zrezygnować nie wolno. Popularne są halogeny, świetlówki oraz lampy nastropowe z kloszem w siatkowej obudowie (na wypadek przypadkowego uderzenia). Można też kupić plafoniery z tworzywa sztucznego. Ważne, aby lampy świeciły mocnym światłem (np. 100 W). Dobrze więc zainwestować w żarówki energooszczędne.

Autor: Katarzyna Piojda
Współpraca: szuflandia.info
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

dla mało używanych rzeczy polecam półki podsufitowe, systemy te przeznaczone do podwieszanego przechowywania produktów, pozwalają rozszerzyć możliwości magazynowania zajmując niewykorzystana przestrzeń sufitową a dodatkowe akcesoria jeszcze bardziej go uefektywnić.
mirek, 10.09.2015, 20:38