Czym się kierować przy wyborze stołu?

Stół do jeden z najważniejszych mebli w domu. Dlatego, tak ważne jest wybranie odpowiedniego modelu.
 • Jaki wybrać stół do jadalni?

  dekoria.pl
 • Jaki wybrać stół do jadalni?

  dekoria.pl
 • Jaki wybrać stół do jadalni?

  dekoria.pl
 • Jaki wybrać stół do jadalni?

  dekoria.pl

Stół to miejsce spotkań rodzinnych, nie tylko od święta. Często służy jako miejsce do pracy czy nauki. Musi więc być funkcjonalny i estetyczny.

Zobacz też: Odśwież stare meble, wymieniając same fronty. Rodzaje frontów meblowych 

Jedną z najważniejszych rzeczy, na jaką trzeba zwrócić uwagę przy kupnie tego mebla, jest jego wysokość. Standardowo powinna ona wynosić od 74 do 76 cm. Zwróćmy też uwagę na wysokość krzeseł, jeśli nie mamy za dużo miejsca, lepiej by była możliwość wsunięcia ich pod blat. Wielkość jest uzależniona oczywiście od liczby domowników: każda osoba powinna mieć do dyspozycji powierzchnię od 40 do 60 cm. Kiedy goście przychodzą do nas sporadycznie, a miejsca nie mamy za dużo, dobrym wyborem będzie stół rozkładany. Przed zakupem sprawdźmy, czy po rozłożeniu jest stabilny, a blat układa się równo.

Czytaj też: Portugalskie meble: nowoczesne i praktyczne (ZDJĘCIA) 

Kolejnym kryterium, które trzeba brać pod uwagę jest kształt stołu. Stoły kwadratowe, prostokątne, owalne i okrągłe - ten wybór zazwyczaj podyktowany jest kwestią gustu. Jednak pamiętajmy, gdzie stół ma stać: jeśli jednym brzegiem ma być podsunięty do ściany, lepiej nie wybierać okrągłego modelu. Stół prostokątny, jest też dobrym wyborem jeśli wykonujemy przy nim różne prace np. piszemy, malujemy czy szyjemy. Wadą jest, że siedzący nie widzą swoich twarzy, więc jeśli lubimy grać w gry planszowe, lepszym wyborem będzie okrągły stół.

Jeśli nie możemy pozwolić sobie na jadalnię, ze względu na ograniczoną przestrzeń, dobrym pomysłem będzie wyznaczenie stref. Miejsce na stół można zaaranżować w kuchni lub w salonie. Można to zrobić przy pomocy szklanej ścianki działowej, lub wyznaczając przestrzeń kolorem ścian czy rodzajem podłogi.
Stół to miejsce spotkań całej rodziny, wybierzmy go więc rozsądnie.

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć więcej:

Autor: Zuza Gunia
Współpraca: Dekoria
0komentarzy