Znicze tradycyjne kontra znicze elektryczne – które kiedy lepiej się sprawdzają. Przykładowe ceny zniczy

Jeden znicz płonie naturalnym ogniem, od drugiego bije blask nowoczesności, bo to znicz ledowy. Opisujemy zalety i wady zniczy, popularnych od dziesiątek lat, jak i tych znanych od niedawna.
 • Tradycyjny znicz z pokrywką

  Tradycyjny znicz (z naturalnym ogniem) z pokrywką to obecnie najczęściej wybierany znicz.

  Karolina Misztal
 • Znicz odkryty

  Znicz odkryty, ceramiczny, w glinianym naczyniu, był popularny w latach 80-tych i 90-tych. Niedawno znowu pojawił się w sprzedaży.

  Karolina Misztal
 • Znicz elektryczny

  Znicz elektryczny, zasilany bateriami, może przypominać choćby tradycyjną świeczkę.

  LTapsaH

Ogień jest symbolem wieczności. Zapalamy znicze na grobach, aby pokazać, że pamiętamy o naszych zmarłych, którzy odeszli do wieczności. Kiedyś na grobach stawiano świece w wazonikach lub słoikach, potem ich miejsce zajęły tradycyjne znicze. Teraz można kupić także znicze elektryczne.

Znicze tradycyjne

Klasyczne znicze ceramiczne, gliniane, zalewane np. parafiną, z jednym, dwoma albo nawet trzema knotami to wspomnienie lat 80-tych i 90-tych. Dominowały wówczas 2 zestawy kolorystyczne: albo białe naczynie i pomarańczowy wosk, albo brązowa podstawa, a środek kremowy. Kłopot był z tymi zniczami taki, że były odkryte. Po lekkim podmuchu wiatru gasły i trzeba było je ponownie zapalać, czasem kilkunastokrotnie. Deszcz też sprawiał, że znicz od razu gasł.

Zobacz poradnik: Dekoracje grobów  

Znicze odkryte zastąpiono zakrytymi. To znaczy: z pokrywkami, zamykane od góry. Ani wiatr, ani deszcz nie mogą zgasić płomienia. Następnym udogodnieniem było wprowadzenie do sprzedaży zniczy z wymiennymi wkładami. Naczynie pozostaje, ale gdy znicz się wypali, zużyty wkład można wyrzucić, a wstawić nowy.

Czas palenia zniczy tradycyjnych jest istotny. Przykładowo: znicz o wadze 100 gramów (tyle waży sam wkład, a nie cały znicz) wypali się w ciągu 26 godzin (ponad dobę), 220-gramowy będzie palił się przez 75 godzin (ponad 3 doby), natomiast ten ważący 500 gramów – 144 godziny (6 dób).

Znicze elektryczne

Znicze elektryczne (zwane też elektronicznymi) mają diody i to one sprawiają, że znicz z daleka przypomina tradycyjne światełko. To znicze z efektem stałego światła lub z efektem ruchomego, migającego płomienia, przy czym płomień może nawet zmieniać kolor, np. z białego na żółty czy z kremowego na czerwony. Tego rodzaju znicze są odporne na każdą pogodę. Są zasilane bateriami (przykładowo dwoma paluszkami AA 1,5 V). Czas palenia w takim przypadku może wynosić 30 dni, tak podaje producent. Jeżeli pogoda sprzyja, a nie ma mrozu, czas palenia jest jeszcze dłuższy. Kolejny przykład: znicz zasilany bateriami 2 razy R14 1,5V – czas palenia – do 180 dni (pół roku). Następny: znicz na 2 baterie R6 – będzie palił się 90 dni (3 miesiące). Gdy znicz się "wypali", czyli baterie się wyczerpią, można je wymienić i znowu będzie świecił.

Poczytaj teżJakie kwiaty na grób 

Przeciwnicy zniczy ledowych wskazują przede wszystkim na wygląd tych produktów. Podkreślają, że te wyglądają tandetnie, kiczowato. Twierdzą, że żaden sztuczny płomień nie zastąpi blasku bijącego od prawdziwego ognia.

Ceny zniczy – porównanie

Pod uwagę wzięliśmy czas palenia i zestawiliśmy go z cenami zniczy. Uwaga: podajemy ceny orientacyjne. Za szklany, prosty znicz z pokrywką, który ma palić się 3 doby, należy zapłacić 2,99 złotych, a jeśli ma płonąć 5 dni, to cena wynosi 4,75 złotych. Jeżeli znicz ma palić się przez 20 dni, trzeba na niego wydać 11,80 złotych.

Znicz ledowy, który będzie palił się przez 30 dni, kosztuje 4,70 złotych (podajemy ceny już z baterią), a przez 88 dni – 6,40. Jeżeli jest to znicz, który ma dawać światło przez 270 dni (9 miesięcy), trzeba za niego zapłacić 8,20 złotych. 

Warto wiedziećJak czyścić groby z granitu, marmuru, piaskowca i lastryko 

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy