Wynajmowane mieszkanie – jak tanim kosztem ozdobić je, by poczuć się jak w domu

Zwykle wynajmujemy mieszkania ze względów finansowych, jednakże ceny najmu w większych miastach wcale nie należą do najniższych. Nierzadko też oferowane miejsca w dobrej lokalizacji nie zachęcają wyglądem, a jeśli tak – kwota wzrasta diametralnie.
  • Odmalowanie wynajmowanego mieszkania

    Jeśli zależy Ci na wynajęciu konkretnej nieruchomości, ale ściany proszą się o odświeżenie, porozmawiaj z właścicielem mieszkania o ich pomalowaniu - najlepiej w kolorze, który lubisz, i w którym czujesz się dobrze.

    ginasanders/123RF

Radzimy, co zrobić, jeśli odpowiada nam miejsce lokum na wynajem, ale czasy mebli i jego wyposażenia bezpowrotnie minęły. Przeczytaj, jak z nijakiego wnętrza stworzyć nasz dom. Oto kilka wskazówek.

Przeczytaj również: Mieszkanie dla studenta - jak powinna wyglądać umowa najmu 

Wielu właścicielom mieszkań w prestiżowych lokalizacjach nie chce się odnawiać, często odziedziczonych lub kupionych pod inwestycję, lokali, ponieważ miejsce jest tak oblegane, że znajdą tak czy inaczej nowego lokatora. Dlatego też na początku spróbuj wynegocjować z osobą upoważnioną, że wprowadzisz do wnętrza miłe akcenty, ale np. kwotą pomalowania ścian czy kosztami poniesionymi na ozdobienie mebli dzielicie się na pół. Większość właścicieli będzie zadowolona, bo wartość ich lokalu wzrośnie, kiedy ty go opuścisz i nie ryzykują, że nowy mieszkaniec zdewastuje ich mienie (zakładając oczywiście, że zadbasz o niego z należytą starannością).

Ściany w wynajmowanym mieszkaniu

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na ściany, czy są czyste i czy kolor jest odpowiedni. Pamiętaj, że małe wnętrza będą wyglądały na większe, jeśli pomalujemy je na biały lub inny, jasny, zimny kolor. Jeśli ściany są naprawdę nieładne, a ty pragniesz pomieszkać w wynajmowanym mieszkaniu dłużej, pomyśl o położeniu tapety. W centrach handlowych można kupić modne, ale również klasyczne i ponadczasowe wzory już od 8 złotych za rolkę. Tapetowanie wcale nie jest trudne i można się przy nim naprawdę dobrze bawić.

Warto przeczytaćJak poprawnie wykonać tapetowanie 

Gdy podłoga jest zniszczona

Jeśli podłoga w wynajmowanym mieszkaniu jest brzydka, wystarczy dywan lub imitacja skóry, by odwrócić uwagę od np. niewycyklinowanego parkietu. Dywany wcale nie muszą być drogie, a jeden z moich ulubionych i pożądanych w skandynawskich wnętrzach wzorów – marokańskiej koniczyny można kupić za 100 złotych.

Meble w wynajętym lokum

Drewniana meblościanka będzie prezentować się lepiej, jeśli pomalujemy ją albo ozdobimy okleiną w neutralnym kolorze. Gdy w wynajmowanym mieszkaniu nie ma zbyt wielu miejsc do przechowywania, pomaluj na biało skrzynki na owoce, a następnie ustaw niczym meble modułowe albo doczep kółka i ciesz się nowym stolikiem nocnym, ławą, siedziskiem czy półką. Brzydką sofę przykryj narzutą w pasującym, intensywnym, miłym kolorze, a następnie rzuć na kanapę kilka poduszek w modnych wzorach.

Dodatki

Oświetlenie nad łóżkiem wykonaj samodzielnie z kordonków i lampek choinkowych, tworząc girlandę świetlną w ulubionych kolorach. Aby poczuć się jak w domu, zadbaj o kilka ramek ze zdjęciami rodziny i przyjaciół albo o plakat z jakimś oryginalnym, motywującym hasłem. Wybierz także jeden kwiatek doniczkowy, który nie tylko doda wnętrzu uroku, ale także zadba o lepszą wymianę powietrza. 

Dowiedz sięJak bez bez błędów przykleić fototapetę 

Autor: Nina Romanek
0komentarzy