Wielkanocne pisanki robione z dziećmi. Zobacz ciekawe pomysły

Podobnie jak Boże Narodzenie, również Święta Wielkanocne charakteryzują się swoimi wyjątkowymi ozdobami, które tylko na czas ich trwania ozdabiają nasze domy. Są to pisanki, palmy, zielone stroiki z kurczaczkami i zającami, a także baranki wielkanocne.
 • Malowanie pisanek

  Wykorzystaj Wielkanoc na pracę twórczą ze swoim dzieckiem. To dobra zabawa :)

  123RF
 • Wielkanocna dekoracja z poczuciem humoru

  sxc.hu (greschoj)
 • Wielkanocne pisanki jak zajączki

  sxc.hu (13dede)
 • Pisanki wyklejanki

  Stachoo (morguefile.com)

Czas spędzany w domu z dziećmi warto wykorzystać na zrobienie wielkanocnych ozdób. Każdy, kto ma choć trochę ambicji i ochoty do świetnej zabawy, może się tym zająć. Najwięcej możliwości daje z pewnością robienie pisanek, ale nie tylko. W dodatku możemy wykorzystać materiały, które mamy w domu.

Zobacz wideo: Jak zrobić łatwego wielkanocnego zajączka z serwetki

Polecamy udekorowanie pisanek gazetami

To proste. Zobacz ten dekoracyjny trik.


Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news 

Tradycyjne malowanie pisanek

Najprostszą metodą ozdoby jajek jest pomalowanie ich farbkami plakatowymi. Nie wymaga to zbyt wiele pracy, ani zdolności plastycznych. Jedynym ograniczeniem jest tu wyłącznie nasza fantazja w doborze kolorów i wzorów.

Bardzo ciekawy efekt można uzyskać także kolorując pisankę kredkami świecowymi. Podobnie, jak w przypadku pierwszej metody, nasz mały pomocnik nie musi odznaczać się wybitnym talentem plastycznym, by stworzyć wyjątkową, ładną pisankę.

Jajka można też zafarbować kupionymi barwnikami (bywają w sklepach spożywczych) – w proszku lub w formie tabletek, które rozpuszcza się najczęściej w połowie szklanki wody i dodaje łyżkę octu. Tak zabarwione pisanki maluch może ozdobić wzorkami robionymi zwykłymi kolorowymi flamastrami. Jest też sporo naturalnych barwników, którymi można zabarwić jajka. Do najbardziej dostępnych należą łupiny cebuli, buraki, czerwona kapusta, kurkuma.

Dowiedz się więcej: Jaka jest symbolika kolorów wielkanocnych pisanek i czym zafarbować jajka

Wyklejane jajka wielkanocne

Nieco bardziej skomplikowane i pracochłonne są wszystkie „wyklejanki". Jedną z nich jest oklejanie jajek wyciętymi motywami z kolorowych serwetek. Efekt może być naprawdę niesamowity! Jednak ta metoda ozdabiania pisanek wymaga cierpliwości, a naszym najmłodszym milusińskim może sprawić sporo kłopotu. Jednak, z pewnością warto spróbować i nieco się namęczyć.

Jajko można wykleić również kawałkami kolorowej taśmy samoprzylepnej. Geometryczne figury, abstrakcyjne wywijasy, łatki, czy kropki o różnych rozmiarach - z pewnością wyróżnią się w naszych wielkanocnych koszyczkach.


Pisanki
Najmłodsze dzieci pokolorowane przez osobę dorosłą jajka mogą dekorować gotowymi naklejkami.fot. nessmoon (morguefile.com) 

Stworki z jajek

Świetną zabawą może być tworzenie stworków z pisanek. Można wykorzystać do tego sreberko lub złotą folię, które bardzo łatwo układają się w wybrane przez nas kształty. Dzięki tej metodzie jesteśmy w stanie stworzyć wielkanocne zajączki, czy kurczaczki. Folią owijamy całe jajko. Następnie z dwóch kolejnych kawałków modelujemy uszy i przyczepiamy na czubka jajka. Z niewielkiego kawałeczka folii robimy kuleczkę, która będzie ogonem naszego zajączka. Oczka, wąsy i nosek można wyciąć w kolorowej taśmie samoprzylepnej. Podobnie postępujemy w przypadku kurczaczków.

Podpowiadamy: Jak zrobić wielkanocny wianek i zajączka z wierzby i bukszpanu

Do stworzenia kolorowych stworków można wykorzystać także kolorową wycinankę z kartkami samoprzylepnymi, z której wycinamy poszczególne elementy zwierzątek i przyklejamy je do jajka. 


Wielkanocne zajączki z jajek
Wielkanocne jaja na wesoło :)fot. pippalou (morguefile.com)

Autor: Anna Chreptowicz
0komentarzy