Upominek na Dzień Kobiet – jakie były popularne 30 lat temu, a jakie są modne teraz

Rajstopy w kartoniku i perfumy „Być może” należały do najczęściej wybieranych podarunków dla pań z okazji ich święta, przypadającego 8 marca. Wspominamy, jakie jeszcze prezenty cieszyły się wtedy zainteresowaniem. Podpowiadamy też, co obecnie sprawi przyjemność kobiecie.
 • Kwiaty na Dzień Kobiet

  Tulipany (i goździki, które powracają do łask) to najpopularniejsze kwiaty na Dzień Kobiet.

  Andrzej Banas
 • Masaż

  Wiele pań chętnie odpręży się podczas masażu.

  Michał Pawlik
 • Bielizna

  Pan może podarować swojej pani także bieliznę.

  Szymon Starnawski
 • Kolacja we dwoje

  Kolacja we dwoje to równie dobry pomysł z okazji Dnia Kobiet.

  Weronika Skupin
 • Perfumeria

  Perfumy będą udanym prezentem, o ile mężczyzna wie, jakie zapachy lubi jego kobieta.

  Andrzej Banas
 • Zaproszenie na tańce

  Zaproszenie na zabawę taneczną spodoba się niejednej pani.

  Grzegorz Olkowski
 • Księgarnia

  Książka to propozycja dla kobiety, która w wolnych chwilach lub poczytać.

  Karolina Misztal
 • Salon piękności

  Wizyta w salonie piękności przypadnie również do gustu.

  Patrycja Wanot
 • Romantyczny wyjazd

  Romantyczny weekendowy wyjazd to następny pomysł na Dzień Kobiet zamiast tradycyjnego kwiatka.

  Piotr Krzyżanowski
 • Biżuteria

  Panie ucieszą się pewnie z biżuterii.

  Tomasz Bolt
 • Skok na bungee

  Skok na bungee to coś dkla odważnych pań.

  Dawid Łukasik

Święto kobiet rekordy popularności notowało w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Jeszcze pod koniec lat 80-tych obchodzono je w zakładach pracy. Włókniarki, telefonistki, maszynistki, pracownice produkcji i urzędniczki 8 marca, oprócz upominków, dostawały podczas zakładowego apelu życzenia i gratulacje od swoich przełożonych. Potem przez lata Dzień Kobiet nie był już tak hucznie obchodzony. Przez ostatnie lata to święto powraca do łask, chociaż już bez zakładowych sztampowych spotkań pracownic z kierownictwem. Piszemy, co wtedy w Dzień Kobiet ucieszyło statystyczną polską panią Kowalską, a jaki podarunek usatysfakcjonuje ją w dzisiejszych czasach.

Przeczytaj poradnik: Jakie kwiaty na Dzień Kobiet?

Prezenty na miarę PRL

Rajstopy w opakowaniu kartonowym, a do tego bukiet składający się z przynajmniej trzech goździków albo tulipanów dostawała wówczas niejedna pani. Pracodawcy często wręczali im też perfumy „Być może" albo „Pani Walewska". Sznury sztucznych pereł i plastikowe okrągłe klipsy tak samo cieszyły się uznaniem. Ci bardziej praktyczni szefowie zaopatrywali swoje podwładne w bardziej przydatne rzeczy, np. ręczniki frotte lub bawełniane ręczniki kuchenne. Mydło „Koralia", „For you" albo „Lena" także cieszyły się uznaniem. Były przykładowo pakowane w 4-paki, które trafiały tego dnia do pań. Kawa ziarnista „Arabica" stanowiła równie częsty podarunek. A propos kawy: można ją było podawać w szklankach z metalowymi uchwytami (tzw. koszyczki) – były sprzedawane po 6 sztuk w komplecie. Obdarowane nim panie nie musiały zatem pić kawy w szklankach-musztardówkach. W nich podawano też herbatę, m.in. „Popularną" i „Indyjską". Czekolada „Jedyna" i „Wyborna" także smakowały paniom.

PolecamyTulipany w ogrodzie, czyli sadzenie i uprawa tych kwiatów 

Upominki dla kobitet modne dzisiaj

Najpopularniejszy kwiat na Dzień Kobiet to nadal tulipany. Szkoda, że goździki odeszły do lamusa, chociaż i one znowu stają się popularne. Panowie często wybierają dla swoich pań firmową srebrną biżuterię albo komplety koronkowej bielizny. Kolacja przy świecach lub weekend we dwoje to pomysł dla romantyków, natomiast bardziej praktyczni mężczyźni zdecydują się na talony do wybranej sieci sklepów odzieżowych, perfumerii albo księgarni. Etui na tablet, multiramka do zdjęć, książka ulubionego autora, kubek ze zdjęciem ukochanej z ukochanym, kuferek na kosmetyki czy podwójne bilety do kina stanowią kolejne propozycje.

Jeśli panie marzą o odrobinie luksusu, mogą otrzymać karnet do spa czy wejściówkę do salonu piękności albo bilet na koncert. Kto chce być oryginalny, może zafundować swojej kobiecie skok na bungee, godzinną jazdę samochodem wyścigowym albo wejściówkę dla niej i jej przyjaciółek do escape roomu.

Strzeż się tych prezentów

Kolejna figurka do postawienia, sztuczne kwiaty, krem przeciwzmarszczkowy lub pod oczy, poradnik w stylu „Jak zgubić zbędne kilogramy", buty do biegania, mop albo żelazko może są w planach zakupów u pań, ale obdarowanie kobiety takimi prezentami może być nietaktowne. Zamiast sprawić frajdę, sprawią przykrość.


Kwiaty z okazji Dnia Kobiet
Bukiet pięknych tulipanów kosztuje zaledwie kilkanaście złotych, a sprawi radość każdej kobiecie.|Fot. Free-Photos (Pixabay.com)

Autor: Katarzyna Piojda
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Najlepszym prezentem na dzień kobiet jaki może sobie kobieta wymarzyć to zdecydownie na drugim miejscu będzie obieraczka do ziemniaków ale numerem jeden w tym sezonie są dwie obieraczki do ziemniaków (gdyby ta pierwsza się zepsuła)
xox, 05.03.2018, 23:58
W tym roku robimy sobie z dziewczyną wspólny prezent, bo 10 marca jest Dzień Mężczyzn.Idziemy razem do salonu VR Project. Oboje myśleliśmy o takiej atrakcji już od dawna.
marcin28728728, 06.03.2018, 14:59
Komentarz został usunięty.