Symbolika świątecznych ozdób. Choinka w tradycyjnym stylu

Tradycyjna choinka bożonarodzeniowa ma swój niezaprzeczalny urok. Mało kto zdaje sobie sprawę z symbolicznego znaczenia gwiazdy, dzwonków czy samego drzewka.
 • Aniołek bożonarodzeniowy na choince

  Bożonarodzeniowy aniołek opiekuje się ogniskiem domowym. Strzeże naszego mieszkania.

  _Alicja_/Pixabay.com
 • Symboliczne znaczenie świątecznych ozdób

  Ozdoby choinkowe mają swoją symbolikę. Na przykład orzech to symbol płodności i urodzaju. Dekoracja z nich wykonana wg wierzeń ludowych miała zapewnić domownikom dobrobyt, zdrowie i siłę.

  PublicDomainPictures (Pixabay.com)
 • Choinka z tradycyjnymi dekoracjami

  Dawniej tak naprawdę nic, co znalazło się na świątecznym drzewku, nie było przypadkowe.

  mkk
 • Tradycyjnie udekorowana choinka

  Każda z tradycyjnych dekoracji na bożonarodzeniowej choince - gwiazda, aniołek, dzwonek - ma swoje znaczenie. Jedne odpowiadają za nasze bezpieczeństwo, inne zwiastują dobry następny rok.

  Barbara Golian
 • Piernik zawieszony na tradycyjnie udekorowanej choince

  Piernik zawieszony na tradycyjnie udekorowanej choince

  Barbara Golian

Święta Bożego Narodzenia to doskonały czas, by dać upust swym artystycznym pasjom. Osoby kreatywne wiele uwagi poświęcają dekoracji stołu na rodzinną biesiadę, ogrodu wokół domy, czy też okien. Jednak od zawsze najważniejszym punktem świątecznych dekoracji jest choinka. Święta bez choinki są pozbawione blasku.

 Warto zobaczyć: Jak zrobić dekoracyjne pierniczki na choinkę

Każdy z nas marzy o tym, by jego drzewko było naprawdę piękne, wyjątkowe, inne od wszystkich, by zachwycało oryginalnością. Co roku pojawiają się nowe trendy, reguły i zasady ubierania choinek. Czy jednak naprawdę warto się tym kierować przy dekorowaniu swojego drzewka?

Co oznaczają rzeczy wieszane na świątecznym drzewku?

Źródło: Agencja TVN/x-news

Znaczenie dekoracji bożonarodzeniowych

Każdy tradycjonalista powinien wiedzieć, że dekoracje świąteczne mają różne symbole i znaczenie. W wielu kulturach drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. Jako drzewko bożonarodzeniowe, pojawiło się w XVI wieku, lecz prawdopodobnie już wcześniej występowało jako rajskie "drzewo dobrego i złego".

Kolorowe łańcuchy zacieśniają więzi w rodzinie, a gwiazdki pomagają w powrotach do domu z dalekich stron. Dzwoneczki to znak dobrej nowiny i radości, zaś światełka i lampki bronią przed złem, ciemnościami, odwracają ludzką nieżyczliwość.

W chrześcijańskiej symbolice religijnej światło wskazywało natomiast na Chrystusa, który według tych wierzeń miał być światłem dla pogan. Aniołki na choince opiekują się domem. Zawieszanie pierników zwiastowało dostatek w nadchodzącym roku, a jabłka symbolizują zdrowie i urodę domowników. Orzechy, zawijane w sreberka nieść mają dobrobyt i siłę.

Warto więc zastanowić się, czy chcemy być trendy, czy jednak wolimy ozdobić swoje drzewko zgodnie z tradycją, symboliką i według wskazówek naszych pradziadów. 

 Warto przeczytać: Ozdoby świąteczne robione z dzieckiem

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Barbara Golian
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

jestem zwolenniczką tradycyjnych ozdób; lubię takie drewniane i słomiane - dużo bieli i czerwieni
Miśka, 07.12.2011, 00:24
W tym roku postawiłam na sztuczną choinkę z https://yourhomestory.com.pl/dodatki/boze-narodzenie/sztuczne-choinki/jodla. Udekorowaliśmy ją ładnie z dziećmi i tak już sobie stoi miesiąc :) Zazwyczaj miałam żywą, ale tym razem postanowiliśmy inaczej. Sztuczna nie jest taka zła. Co prawda mam ciągle myśli, że jednak prawdziwa jest lepsza, to przynajmniej nie trzeba sprzątać. Te święta i tak były inne niż zazwyczaj.
Ania, 07.01.2021, 21:03