Suche bukiety ozdobą mieszkania

Aby mieć zimą atrakcyjne suche bukiety, trzeba przez cały sezon zbierać i suszyć nie tylko kwiaty ogrodowe, ale też dziko rosnące rośliny, trawy, liście i gałęzie.
 • Bukiet z suchych kwiatów

  Bukiety z suchych kwiatów są naturalną ozdobą. Do suszenia najlepiej wybierać te, które dobrze zachowują kolor.

  Moritz320 (Pixabay.com)
 • Suche róże

  Róże bardzo dobrze zachowują kolor i kształt po zasuszeniu.

  Webandi (Pixabay.com)
 • Róża w kaszy mannie

  Kwiaty bardzo dobrze suszą się w kaszy mannie.

  Katarzyna Laszczak
 • Suszenie róży w kaszy mannie

  Kwiat wystarczy włożyć do odpowiednio wysokiego pojemnika i zasypać kaszą manną. Kaszą zasypujemy kwiat całkowicie - tak, żeby nie był widoczny.

  Katarzyna Laszczak
 • Róża ususzona w kaszy mannie

  Tak ususzone kwiaty bardzo dobrze zachowują kolor, kształt, a ich płatki nie są bardzo łamliwe.

  Katarzyna Laszczak
 • Suszenie kwiatów w kaszy mannie

  W większym pojemniku można suszyć kilka kwiatów jednocześnie.

  Katarzyna Laszczak
 • Zasuszone róże

  Bukiet z zasuszonych róż. Prawdziwych czy jednak sztucznych?

  Grażyna Zwolińska
 • Suszone kwiaty

  Róże to idealne kandydatki na suszone kwiaty w wazonach.

  domeckopol (Pixabay.com)
 • Bukiet z suszonych róż

  Bukiety z suchych kwiatów mają swój urok. I nietrudno przygotować jej samemu.

  Vargazs (Pixaba.com)
 • Suszone makówki maków

  Berlinger-Odemer (Pixabay.com)
 • Bukiety z suszonych kwiatów

  Andrew-Art (Pixabay.com)
 • Dekoracja z suszonych róż

  Dekoracje z suszonych kwiatów pięknie komponują się w różnego rodzaju koszyczkach.

  domeckopol (Pixabay.com)
 • Zasuszone kwiaty hortensji

  Suche kwiaty hortensji nie potrzebują towarzystwa innych roślin.

  Grażyna Zwolińska

Najprościej jest ususzyć te kwiaty, które już ze swojej natury zawierają mało wody. Chodzi np. o kocanki ogrodowe, nazywane też nieśmiertelnikami. Od lat używane są w klasycznych suchych bukietach. Jednak ususzyć można niemal wszystko.

Powiesić kwiatami w dół lub ususzyć w wazonie

Kocanki, ale też np. krwawnik czy zatrwian, wystarczy po zerwaniu po prostu powiesić za końce łodyg „głową w dół" w ciepłym, suchym i zacienionym miejscu. W słońcu zblakną kolory. Kwiaty o sztywnych łodygach możemy suszyć w wazonie. Pozwala to na zachowanie ich bardziej naturalnego wyglądu. Wazon napełniamy wodą do wysokości ok. 10 cm. Wstawiamy kwiaty i zostawiamy na dwa-trzy tygodnie, dopóki woda nie wyparuje. Zasuszyć tak można np. makówki maku lekarskiego, miechunkę, czyli popularne pomarańczowe lampioniki, kwiaty hortensji.

Warto przeczytać poradnik: Jak uprawiać i wykorzystać miechunkę

Pojedyncze kwiaty, liście czy pędy można też ułożyć na papierze lub drucianej siatce.

Czasem w suszeniu pomoże gliceryna

Jeśli chcemy zasuszyć zawierające znacznie więcej wilgoci gałązki drzew i krzewów liściastych oraz owoce w postaci jagód, musimy wspomóc się gliceryną. Z dwóch części gorącej wody i jednej części gliceryny przygotowujemy wodny roztwór. Napełniamy nim wazon do wysokości 10 cm i wstawiamy zdrewniałe pędy i gałęzie, także te z owocami. Potem wystarczy czekać, aż roztwór wyparuje. Trawy najlepiej suszyć wstawiając je do wysokich pojemników.

Zamiast piasku, kasza manna

Urok kwitnących kwiatów pomoże nam też zachować kasza manna. Utrwali barwę płatków i kształt kwiatowego kielicha. Metoda ta świetnie się sprawdza w przypadku delikatnych kwiatów ciętych, takich jak frezje, lilie, tulipany, cynie, stokrotki, żonkile, róże, a nawet storczyki.

Tradycyjnie do suszenia tego typu kwiatów używano mieszanki drobnoziarnistego piasku i boraksu. Kaszka jest od niego lepsza, bo łatwo dostępna, lżejsza i lepiej wchłania wilgoć, więc suszy szybciej. Nie niszczy płatków i pozwala na zasuszenie nawet w pełni rozwiniętego kwiatu.

Zobacz pomysł na DIY: Jak samemu zrobić girlandę z suszonych kwiatów

Jeśli zdecydujemy się na sposób z kaszką manną, to:

 • przygotujmy plastikowy pojemniczek – może to być kupiona w sklepie typowa szklaneczka-jednorazówka lub zużyty pojemnik po jogurcie, wielkością dopasowany do wielkości kwiatu; w jego dnie wytnijmy dziurkę o średnicy odpowiadającej obwodowi łodygi
 • przygotujmy kawałek gumy w kształcie kwadratu lub koła, np. ze starej ogrodowej rękawicy; pośrodku zróbmy dziurkę dopasowana do obwodu łodygi; nałóżmy gumę na łodygę i przesuńmy ją pod kielich kwiatu; zapobiegnie wysypywaniu się kaszki, gdy kwiat się nieco skurczy w trakcie suszenia
 • zabezpieczony gumka kwiat umieśćmy w plastikowym pojemniku, ostrożnie przesuwając kwiatowy kielich na dno; cała łodyga będzie wystawać na zewnątrz pojemnika od strony jego denka
 • delikatnie zasypmy kwiat kaszką, sypiąc ją najpierw po bokach naczynia i dbając o to, żeby dokładnie wypełnić nią przestrzeń między płatkami
 • przygotujmy tekturowe pudło, zróbmy w nim otwór równy obwodowi kwiatowej łodygi; wsuńmy do niego łodygę tak, aby dno pojemnika dotknęło powierzchni pudła; dzięki temu pojemnik z kwiatem będzie stabilnie stać w pionie
 • postawmy pudło w przewiewnym, ciepłym miejscu
 • po dwóch tygodniach możemy już wyjąć zasuszony kwiat, który nie stracił koloru, ani kształtu, więc wygląda jak świeżo ścięty.

Oczywiście za jednym zamachem możemy ususzyć wiele kwiatów. Wystarczy przygotować odpowiednią ilość pojemniczków.

Prostszym sposobem, ale wymagającym większego zużycia kaszki manny, jest włożenie kwiatu do pojemnika wraz z łodyżką i zasypanie całości kaszką manną. Możemy też wybrać pojemnik, do którego zmieści się kilka kwiatów.

 


Suszenie kwiatów w kaszy mannie
W kaszy mannie kwiaty dobrze się suszą i zachowują kolor. Należy je zasypać kaszką w całości.fot. Katarzyna Laszczak

Gąbka pomoże utrwalić kompozycję z suszonych kwiatów

Zimą z zasuszonych roślin możemy układać piękne kompozycje. Nie tylko w wazonie, ale wiklinowych koszach i innych pojemnikach. Pomocne będą gąbki bukieciarskie. Nawet te zielone, przeznaczone do żywych kwiatów. Nie należy ich jednak wtedy nasączać wodą. Lepsze będą gąbki beżowe, przeznaczone specjalnie do suchych kwiatów.

A co jeśli bukiet się zakurzy? Można go odświeżyć dmuchając suszarką do włosów lub kupując w ogrodniczym sklepie specjalny preparat w aerozolu. 

Czytaj też: Posadź cebulowe kwiaty w donicach 

Autor: Grażyna Zwolińska
0komentarzy