Stroik świąteczny - tak go zrobisz krok po kroku (zdjęcia)

Jak zrobić stroik świąteczny? Masz gałązki, bombki i inne dekoracje gwiazdkowe, ale nie masz pomysłu, jak to wszystko połączyć? Wyjaśniamy, jak samemu wykonać stroik świąteczny. Zobacz nasz instruktaż.
 • Gotowy stroik świąteczny

  Oto jedna z propozycji przygotowanych przez bydgoskich ogrodników.

  Piotr Lipka
 • Drewno lub deska

  To będzie podstawka pod nasz stroik.

  Piotr Lipka
 • Zbyt długie gałęzie

  Wystające gałęzie najlepiej obciąć sekatorem, ewentualnie nożycami.

  Piotr Lipka
 • Gałązki świerku, jodły lub sosny

  ... należy obwiązać kablem (ewentualnie grubą nicią), tak, aby powstała z nich "poduszka".

  Piotr Lipka
 • Mocowanie gałązek do podstawki

  Potem trzeba gałązki przymocować do deski.

  Piotr Lipka
 • Efekt

  Tak będą wyglądały gałązki przymocowane do podstawy, czyli kawałka drewna albo deski.

  Piotr Lipka
 • Za długie gałęzie

  To jednak nie koniec pracy. Teraz wystające gałęzie znowu należy przyciąć.

  Piotr Lipka
 • Formowanie gałązek do stroika

  Gdy stroik ma już pożądany kształt, można zacząć go dekorować.

  Piotr Lipka
 • Świąteczny stroik

  Ile dekoracji i ile pomysłów, tyle może być stroików.

  Piotr Lipka

By przygotować stroik świąteczny, potrzebne są nam: deska lub kawałek drewna, gwóźdź i młotek, drut albo grube nici, kilka iglastych gałązek (najlepiej żywych) i dekoracje wybrane według własnego upodobania.

Od tego musisz zacząć robienie stroika świątecznego

– Deseczkę przebijamy gwoździem na wylot – mówi Jarosław  Mikietyński, ogrodnik z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Gałązki zwijamy w rulon i owijamy drutem. Im ciaśniej, tym lepiej. W ten sposób powstanie "poduszka".

 Co Ty na to?: Mode bombki ręcznie robione 

Tę poduszkę z gałązek nabijamy na gwóźdź umieszczony w desce. – Tak powstanie podstawka, w którą można wetknąć kolejne gałązki i inne ozdoby – dodaje Piotr Lipka, ogrodnik z tego samego ogrodu. – Może to być na przykład jemioła, cyprysy, cis. Sprawdzą się również kolejne gałązki świerkowe i jodłowe.

 Warto wiedzieć: Jak udekorować świąteczny stół na Boże Narodzenie 

Jeżeli gałązki są za długie i wystają ze stroika, warto je przyciąć sekatorem albo nożycami. – W tak przygotowaną kompozycję można wetknąć ozdoby: bombki, jabłka, szyszki, cukierki, łańcuszki albo listki – dodaje Mikietyński. – Gwóźdź wbity w deskę nie będzie widoczny, jeśli przykryjemy go... świeczką. To znaczy: w świeczce należy od spodu wydrążyć dziurkę i nadziać świeczkę na ten gwóźdź. Nie wszystkie świeczki do tego się jednak nadają. Trzeba uważać, żeby podczas robienia w niej dziurki świeczka się nie rozpadła.

Dekoracje w świątecznym stroiku

– Najmodniejsze są ozdoby w kolorze białym, pudrowego różu oraz odcieniach jasnej zieleni – mówią w bydgoskim sklepie z ozdobami świątecznymi RemiDecor. – Dużą popularnością cieszą się dekoracje w stylu glamour, czyli te błyszczące, sprawiające wrażenie luksusowych. Kto stawia na minimalizm, może natomiast zdecydować się na skromne dekoracje w jednym kolorze. Ze stroikiem komponuje się świeczka w pastelowych kolorach. Świeczka taka nie ma już jednak motywu świątecznego, jaki był modny przez lata. Jest to przeważnie świeczka zapachowa. Pachnie bawełną, wanilią albo cynamonem.

 Zobacz również: Jak zrobić świąteczny stroik na cmentarz

 


Stroik świąteczny
Kompozycja zimowa z dużą ilością bieli, srebra i szronu.Fot.: Joanna Turakiewicz

Autor: Katarzyna Piojda
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Swieczka nie rozpadnie sie przy nabijaniu na gwozdz, jezeli zrobisz w niej dziurke rozgrzanym drutem.
Zawadzka, 10.12.2014, 12:50
Świetny stroik. Muszę wykonać kiedyś taki sama. Zawsze staram się wyszukać jakieś dekoracje do aranżacji wnętrz w internecie. Natrafiłam niedawno na FLHF - https://flhf.com.pl/kontakt/. Posiada w swojej ofercie m.in. artykuły ozdobne do domu. Swoją drogą, całkiem ładne :) Nie wiem jak wy, ale ja bardzo lubię czas świąt. Jest wtedy magiczna atmosfera. Rodzina się zjeżdza, a dom wygląda pięknie dzięki wystrojowi. Co prawda w tym roku było trochę inaczej, bo spędziliśmy święta w mniejszym gronie, ale i tak było dobrze.
Ania, 07.01.2021, 21:09