Stojak na rowery. W mieszkaniu się przyda

Rowerzyści chcąc aktywnie korzystać z roweru – dojeżdżając do pracy czy do szkoły – muszą rozwiązać problem logistyczny – co zrobić z rowerem po powrocie do domu? Praktyczny jest stojak albo wieszak na rowery. Pasuje do małego mieszkania.
 • Stojak na rower

  Takie stojaki-wieszaki są praktyczne, bo zajmują mało miejsca. Jedynie to na ścianie.

  Cycloc
 • Przechowywanie rowera

  To dosyć oryginalne, ale praktyczne zagospodarowanie ściany.

  Cycloc
 • Stojak rowerowy

  Nawet dwa (albo i więcej) rowery zmieszczą się w niewielkim pomieszczeniu.

  FancyBicycles
 • Stojak pod schody

  Można też zagospodarować miejsce pod schodami.

  Klondike

Jak masz balkon, problem odpada. Parkujesz rower na balkonie i do rana o nim zapominasz. Ostatecznie można skorzystać z piwnicy, ale to rozwiązanie ma wiele minusów. Rano trzeba schodzić do piwnicy, otwierać i zamykać drzwi, wynosić rower. Poza tym, jak zbierasz na sprzęt parę lat, to raczej nie zostawiasz go pod opieką kłódki za kilkadziesiąt złotych.

- My wynajmujemy mieszkanie w cztery osoby, nie ma balkonu, a piwnicy właściciel nam nie udostępnił. A wszyscy jesteśmy rowerzystami. Kupiliśmy haki na rowery, które idealnie spisują się w małych mieszkaniach czy pokojach. Jak dobrze zaplanujesz, możesz rower powiesić nad drzwiami i nie zabierze w ogóle wiele przestrzeni – zachwala Zuza, właścicielka białej „holenderki".

Modele wieszaków na rowery

Najprostsze konstrukcje to kilkudziesięciocentymetrowa rama wbijana w ścianę na kilka kołków oraz dwa okryte gumą haki, które można złożyć do ściany. Takie zestawy kosztują kilkadziesiąt złotych. Spokojnie wytrzymają ciężar do 25-30 kilogramów. Są też modele, które poradzą sobie z dwoma rowerami. Na nich wiesza się rower za ramę. 

Poczytaj też: Przechowywanie roweru w mieszkaniu 

Inne rozwiązanie zakłada, że rower wisiał będzie na haku zaczepiony za przednie koło. W zależności od miejsca, w którym chcemy trzymać rower, możemy wybrać inny model. Jeszcze inną funkcję pełnią stojaki domowe na rowery. Te przypominają nieco tzw. wyrwikółka znane z polskich placów i ulic. Stojaki te służą do ustawienia roweru tak, by nie obijał się o ściany. Wystarczy wstawić w stojak tylne koło, aby zapewnić rowerowi stabilność. Dodatkowo stojak jest składany, można go więc zabrać ze sobą i rozstawić w dowolnym miejscu.

Praktyczne stojaki-wieszaki rowerowe

Haków i stojaków można używać w mieszkaniu, ale równie dobrze sprawdzają się w innych małych pomieszczeniach, jak piwnice czy garaże. W razie potrzeby można wykorzystać je od innych celów, na przykład jako stojaki na opony czy narty.

Do wnętrza z pomysłem

Na rynku dostępne są też designerskie haki i stojaki dla tych, którzy z roweru zawieszonego we własnym pokoju chcą uczynić coś więcej niż tylko sprzęt użytkowy. Istnieją np. modele z półką na książki, bibeloty albo... piwo. Kolejne to modele mocowane pod schodami albo nawet na suficie. To jednak propozycja dla wybranych - ich cena sięga kilkuset złotych.

Autor: Katarzyna Piojda
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Już to sobie wyobrażam jak na ścianie wisi upaprany błotem rower........
orpheusz, 16.07.2013, 10:55
U znajomej rozwiązano to w ten sposób że na ścianie w przedpokoju są dwa haki do rowerów i jednoślad sobie na nich wisi. Chodzi dokładnie o coś takiego - https://e-armet.pl/pl/c/Haki-Rowerowe/516 - oczywiście można dyskutować nad estetyką, ale rozwiązanie jest praktyczne i tanie, jeden taki hak to wydatek rzędu kilku złotych. A jednak sporo problemów to eliminuje.
Danka, 09.02.2018, 10:39