Rolety materiałowe - jak je dobrać do okien skierowanych w różne strony świata

Wybór rolet podyktowany jest kilkoma kryteriami. Do najważniejszych zaliczamy: wystrój pomieszczenia, kolor tkaniny, sposób jej montażu i konserwacji.
 • Rolet wewnętrzna

  Dobierając kolor tkaniny rolet musimy zwrócić szczególną uwagę na to, jakie światło wpada do naszego pokoju i o jakiej porze dnia. Okna od południa i zachodu są doświetlane ciepłym, pomarańczowym światłem słonecznym. Dlatego można je przesłaniać roletami o neutralnych kolorach tkanin. Na okna zorientowane na wschód i północ pada niewiele światła o chłodniejszej temperaturze. Dlatego w pomieszczeniach należy zastosować intensywniejsze kolory tkanin, które poddane działaniu światła wizualnie je ocieplą.

  KupRolety.pl
 • Żaluzje plisowane

  W pomieszczeniu o ścianach białych lub jasnych pastelowych możemy zastosować ciemniejszą tkaninę rolety lub żaluzji plisowanej. Taki zabieg doda pomieszczeniu dynamiki.

  KupRolety.pl
 • Rolety okienne na poddaszu

  Wybór identycznego koloru ścian i rolet nie jest dobrym pomysłem. Jeżeli jest to konieczne, to zróżnicujmy go choć o ton lub dwa, aby wnętrze nie było monotematyczne.

  KupRolety.pl
 • Roleta rzymska

  W pomieszczeniach, w których zależy nam na podkreśleniu ich pięknego wystroju, warto zastosować rolety rzymskie. Spodobają się one zarówno miłośnikom firan (tiulowe rolety rzymskie) i zasłon (rolety rzymskie z cięższych materiałów).

  KupRolety.pl
 • Rolety w jasnym kolorze

  Jeśli nasz salon utrzymany jest w żywych kolorach, warto zastosować rolety, które nieco stonują taką aranżację – przykład beżowe lub piaskowe

  Prakto

Przed wyborem rolet okiennych warto także zwrócić uwagę na lokalizację pokoi. Ważne jest ich umiejscowienie względem światła i kierunków świata. Odpowiednio dobrane rolety są nie tylko ozdobą. Są też praktycznym rozwiązaniem, dzięki któremu będziemy cieszyć się słońcem i sami zdecydujemy o jego intensywności w każdym pomieszczeniu.

Przeczytaj również: Wybieramy materiał i kolor tkaniny na rolety

Rolety na okno od wschodu

Okna od wschodniej strony to świetne rozwiązanie dla osób, które mają problem z rannym wstawaniem. A to dlatego, że promienie słoneczne to dodatkowy bodziec energetyczny. Jednak większość osób uważa, że są one dokuczliwe. Dlatego w pomieszczeniu z oknem od wschodu najlepiej zastosować rolety w ciemnym kolorze, które sprawią, że nocą i nad ranem w pokoju panować będą odpowiednie warunki do odpoczynku. Po wstaniu z łóżka, rolety można zwinąć, by korzystać ze słonecznej pogody.

– Ciemne tkaniny absorbują światło. Pozwalają na komfort snu, zwłaszcza wiosną i latem. Klasyczne rolety w kasecie to najlepsze rozwiązanie do sypialni – radzi Sławomir Witkowski, ekspert sklepu internetowego KupRolety.pl.

Rolety na okno zachodu

W pomieszczeniach od zachodniej strony możemy korzystać ze słońca do późnych godzin wieczornych. Bardzo intensywne, silnie nagrzewające słońce mocno i głęboko rozświetla wnętrze. Potrafi też znacznie podnieść temperaturę powietrza. Złotym środkiem mogą być tkaniny, które przez pierwszą część dnia będą zdobić okno, a wieczorem zapobiegać mocnemu nagrzewaniu się wnętrz od promieni słonecznych. Rolety w oknach od zachodu powinny mieć szczelne prowadnice. Zapobiegną one przenikaniu promieni słonecznych i pozwalają w pełni kontrolować ich natężenie. Tkanina powinna mieć gęsty splot włókien.

Warto wiedzieć: Jak czyścić rolety materiałowe

Dobrze zaciemniają również tkaniny gumowane. Jednak nie są one polecane na okna mocno nasłonecznione. Dlaczego? Latem, gdy nasłonecznienie jest duże i występują wysokie temperatury, powietrze znajdujące się między roletą a szybą mocno się nagrzewa. W wyniku tego gumowana tkanina może się wybrzuszać i być wypychana z prowadnic. 

Rolety na okno od północy

Do wnętrza z oknami skierowanymi na północ, światło dzienne dociera równomiernie. Tego rodzaju pomieszczenia wydają się być ciemne, chłodne i mało atrakcyjne. Rolety powinny być w jak najjaśniejszym kolorze z delikatnego i transparentnego materiału (przepuszczającego światło). Nie mogą blokować dostępu światła, a jedynie je rozpraszać. Wtedy nadadzą wnętrzu pogodniejszego charakteru. Gładkie tkaniny, w jasnym odcieniu są subtelną dekoracją oraz skutecznie rozświetlają pomieszczenia.

Rolety na okno od południa

Pomieszczenia z oknami skierowanymi na południe są silnie nasłonecznione przez większą część dnia, a otwarcie okien sprawia, że temperatura nagrzanego już powietrza tylko wzrasta. Taka sytuacja może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie, szczególnie w czasie snu. W takich oknach zainstalowanie osłon jest niezbędne. Montaż rolet podgumowanych, wyposażonych w srebrną powłokę, to najlepsze rozwiązanie nie tylko do sypialni, ale także do gabinetu i wszystkich pomieszczeń wyposażonych w sprzęt elektroniczny. Tego rodzaju tkanina skutecznie odbija promienie światła, charakteryzuje się dobrą szczelnością i izolacją termiczną.

Dla bezpieczeństwa polecamy: Zewnętrzne rolety antywłamaniowe 

Dobierając rolety do okien często zapominamy o położeniu pomieszczenia względem słońca. Zainstalowanie odpowiednich osłon ma decydujące znaczenie dla naszego komfortu, koncentracji i jakości snu.

Autor: redakcja.regiodom
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
a moze zamiast rolet warto rozważyć zakup markiz pionowych, które montuje się po zewnetrznej stronie okien - podobno to skuteczniejsyz sposób na osłone wnętrza mieszkania przed promieniami słońca a nawet nagrzewania się w lecie pomieszczeń
ewemek, 13.10.2016, 14:02
Bardzo ciekawy post, godny przeczytania :) Ja w swoim mieszkaniu zdecydowałem się na rolety odbijające światło, sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż gumowane, jeśli chodzi o przepuszczalność światła a cenowo mieszczą się na podobnym poziomie
Oskar, 01.11.2018, 12:49
ja zamontowałam markizy fakro w oknach. są super z tego względu, że przepuszczają światło, ale blokują promienie UV, więc pomieszczenie się nie nagrzewa. a to też świetna alternatywa dla klimatyzacji
maryla, 13.05.2019, 19:35
też je mamy, chociaż nie ukrywam , że chodziło nam też o to , żeby z zewnątrz nie było nas widać, bo mamy wścbiskiego sąsiada
ajrin, 02.06.2019, 17:48