Przechowywanie roweru w mieszkaniu zimą

Rower to jeden z najbardziej udanych wynalazków człowieka. Można się na nim przemieszczać dość sprawnie po każdej drodze i dróżce, do tego jest to przyjemne i pożyteczne dla naszego zdrowia.
  • Rower zawieszony na ścianie na specjalnych mocowaniach

    Rower zawieszony na ścianie na specjalnych mocowaniach

    Barbara Golian

W ostatnich czasach moda na rower powróciła. Ten środek transportu przysparza nam korzyści zdrowotnych, nie zatruwa środowiska, nie stoi „w korkach", można łatwo jeździć nim na skróty i bez problemu go zaparkować. Same zalety.

Większość z nas rezygnuje z jazdy na rowerze zimą, a jedynie planujemy wtedy wiosenne wyprawy.
Jednak zanim nadejdzie ta cieplejsza pora roku warto pomyśleć o właściwej konserwacji naszego sprzętu, tak by „pobudka z zimowego snu" nie okazała się dla niego i dla nas ciężkim przeżyciem. Podstawą jest jak najdokładniejsze wymycie i wyczyszczenie roweru, a po wysuszeniu – właściwe nasmarowanie. Tak zabezpieczony rower należy teraz odpowiednio przechować. Osoby mieszkające w domach jednorodzinnych z garażem lub w blokach z piwnicą mają zdecydowanie łatwiej. Co z tymi, którzy mieszkają w nowym bloku, w którym miejsce piwnicy zajmują miejsca parkingowe?

Oto kilka pomysłów na przechowywanie roweru zimą

  1. Dla prawdziwego miłośnika jednośladów dobrym wyjściem będzie zaprojektowanie szafy na rower. Kupując nowe mieszkanie zazwyczaj zamawiamy meble na wymiar. Warto więc pomyśleć o szafie połączonej ze stojakiem na rower. Wyczyszczony i zakonserwowany spokojnie przestoi nam tam całą zimę. Jednak jest to wyjście dla prawdziwych koneserów jazdy rowerem, gdyż przeciętny człowiek nie projektuje mebli z myślą o tym, że może w przyszłości kupię rower więc zrobię dla niego miejsce w szafie. 
  2. Innym sposobem jest zamontowanie w pokoju do ściany lub sufitu wieszaka lub haka na rower. Jest to bardzo popularne rozwiązanie na zachodzie. Od pewnego czasu zaczęto wykorzystywać je i w naszym kraju. Wieszaki te są dostępne w sklepach z rowerami lub w sklepach internetowych. Zadbany i czysty rower wygląda ciekawie przywieszony do ściany i stanowi dekorację pomieszczenia. Dobrze zamontowane wieszaki są w pełni bezpieczne i stabilne, a nasz rower nie zajmuje dużo miejsca i spokojnie może przeczekać mrozy. 
  3. Jeżeli jednak nie chcemy trzymać roweru w mieszkaniu, to najprostszym chyba wyjściem z sytuacji będzie po prostu przechowanie roweru w ogrzewanym i suchym garażu u kogoś z rodziny lub znajomych, którzy mają dom jednorodzinny i udostępnią nam miejsca na nasz jednoślad. Możemy również oddać rower na przechowanie do firmy, która specjalizuje się w takich usługach – to raczej rozwiązanie dla tych, którzy zimą nie planują rowerowych przejażdżek.

Przechowywanie roweru zimą na balkonie to najgorsze co możemy wybrać, gdyż nawet najlepiej zakonserwowany i dobrze okryty rower nie zniesie dobrze niskich temperatur i skraplającej się wody. A jeśli nawet oprze się zimowej aurze, to zagrażają mu rabusie, którzy kradną na tzw. wędkę.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Barbara Golian
121komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (121)

Ja swój rower podciągam liną do haka zamontowanego w suficie pokoju, a następnie obwieszam go żarówkami podłączonymi w miejsce dotychczas wiszącego tam żyrandola. Tym sposobem rower robi u mnie w zimie za żyrandol, a co głupsi krewni mają mnie za wariata, a ci najgłupsi za awangardowego artystę. I wszyscy ku... są zadowoleni!
Ar, 07.02.2012, 10:42
zapraszam do zapoznania się z ofertą wieszaków na rowery firmy Krosstech http://stojaknarowery.pl/wieszaki-na-rowery-2/
luk, 05.11.2012, 21:01
Tych, co nie mają możliwości przechowania roweru w mieszkaniu i mieszkają w Warszawie, zapraszam do przechowalni rzeczy www.wiecejmiejsca.pl. Dojeżdżamy, odbieramy rowery (i nie tylko), przechowujemy i zwracamy na nowy ciepły sezon. Szczegóły na stronie :).
Rafał Kołomański, 22.11.2015, 23:01