Pomysły na pakowanie prezentów bożonarodzeniowych

Pakowanie prezentów to część przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Dla jednych jest to ogromna przyjemność i frajda, dla innych utrapienie.
 • Ozdobny wachlarz na prezencie

  Efektownie zapakowany bożonarodzeniowy prezent.

  Dzień Dobry TVN/x-news
 • Bożonarodzeniowy prezent

  Najłatwiej jest pakować prezenty o regularnych kształtach, na przykład książki. Elegancko zapakowana książka, trafiająca w gust obdarowywanego, ucieszy każdego.

  mconnors (morguefile.com)
 • Opakowania na prezenty - materiałowa ozdobna skarpeta, gotowa torba papierowa i tuba kartonowa

  Pakując prezenty w wyjątkowy sposób sprawiamy, że obdarowywani mają większą frajdę z ich otwierania. Opakowaniem mogą być: materiałowa ozdobna skarpeta, gotowa torba papierowa i tuba kartonowa.

  mk
 • Prezenty

  mk
 • Indywidualizacja prezentów za pomocą naklejek

  Na opakowane prezenty dla dzieci wato wykorzystać naklejki z ulubionymi motywami obdarowywanych szkrabów. Mogą one tematycznie nawiązywać do hobby dzieci lub ulubionych bohaterów z bajek.

  Alvimann (morguefile.com)
 • Gotowe pudełko do pakowania prezentów i wybór różnych wstążek

  Gotowe pudełko do pakowania prezentów i wybór różnych wstążek

  ewk
 • Prezenty w ozdobnych pudełkach

  anon (morguefile.com)
 • Tradycyjne torebki i papier do pakowania prezentów

  Tradycyjne torebki i papier do pakowania prezentów są najczęściej wykorzystywane. Może warto w tym roku odstąpić od tej reguły.

  ewk
 • Bożonarodzeniowy prezent

  ausbar (morguefile.com)
 • Woreczek na prezent

  Własnoręcznie wykonany woreczek na prezent

  ewk

Wszystko, co jest nam potrzebne do atrakcyjnego opakowania prezentu to trochę umiejętności, wyobraźni, czasu i chęci. Do tego dodajemy: nożyczki, papier (kolorowy, szary, samoprzylepny), klej, taśmę samoprzylepną, naklejki, ozdobne wstążki, kolorowe sznureczki, koraliki i to wszystko, co nam jeszcze przyjdzie do głowy. I tak przygotowani możemy prezenty opakować na wiele różnych sposobów. Pomysłowo zapakowane prezenty będą na pewno pięknie wyglądać pod choinką. Poza tym do ostatniego momentu będą stanowić zagadkę dla tych, dla których są przeznaczone.

Dekoratorka Michalina Maj pokazuje, jak oryginalnie zapakować świąteczne prezenty. Lepiej użyć do tego zwykłego pudełka czy lepszy jest ozdobny papier?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news  

Warto przeczytać: Jakie prezenty bożonarodzeniowe kupić na ostatnią chwilę

Pakowanie tradycyjne

Tradycyjne sposoby pakowania to ozdobne kolorowe torebki, gotowe pudełka i kolorowy (tematyczny) papier. Większość uważa, że pakowanie prezentów w papierowe torebki to już przeżytek. Ale nawet ten sposób pakowania można uatrakcyjnić, jeśli u góry torebki przypniemy element zasłaniający tradycyjne niezbyt eleganckie sznureczki. Może to być wykonana własnoręcznie z szerokiej wstążki lub paska papieru kokarda. Bardziej utalentowani mogą pokusić się o wykonanie kilku gwiazdek, które przymocowujemy zszywaczem zamykając w ten sposób torbę. Dzięki temu obdarowywany nie zajrzy zbyt wcześnie do środka.

Pakowanie prezentów z pomysłem

Najtrudniej zapakować prezenty o nieregularnym kształcie. Mniejsze prezenty możemy włożyć do kartonika wykonanego własnoręcznie lub skorzystać z gotowych opakowań po innych przedmiotach. Takie pudełeczko owijamy lub oklejamy papierem. Następnie prezent przewiązujemy wstążką, najlepiej użyć kilku wstążek o różnych kolorach i szerokościach i koniecznie przepleść je ze sobą.

Większe przedmioty możemy zapakować w kształcie cukierka. Owijamy prezent dużym kawałkiem papieru. Wystające po bokach końce przewiązujemy tasiemką albo kolorowym sznurkiem. Na wierzch możemy przykleić gipsowe lub wycięte z kolorowego filcu ozdoby w świątecznych kształtach (dzwonki, aniołki, serca, choinki).

Można też wykorzystać kawałki materiałów i uszyć z nich woreczek, do którego wkładamy prezent. Jeśli materiał jest przezroczysty można prezent owinąć watą lub innym kawałkiem materiału, aby ukryć zawartość.

Do pakowania prezentów o nieregularnych kształtach polecamy również folię (tzw. celofan), którą można kupić w kwiaciarni. Aby ozdobić przezroczyste opakowanie, możemy włożyć do środka świąteczną serwetkę serwetkę, kawałek papieru do pakowania lub bożonarodzeniowy akcent – sianko. W ten pomysłowy sposób łatwo zapakować większy i mniejszy prezent. Na górze i dole folii, po umieszczeniu w niej prezentu związujemy kokardą – prezent przypomina duży cukierek.

Ciekawe dodatki

Prezent możemy opakować w papier, materiał, bibułę, flizelinę czy nawet folię bąbelkową. Do opakowania można dokleić sztuczne piórka, połyskujące dżety albo ususzone plasterki pomarańczy czy cytryny. Równie ciekawie będzie wyglądał pakunek owinięty drobnym łańcuszkiem choinkowym lub, jeśli wepniemy pod wstążkę gałązkę igliwia lub małe bombki. Do prezentu możemy przyczepić też bilecik ze świątecznym wierszykiem.

Prezent w prezencie

Można zastosować tę zasadę, jeśli planujemy podarować komuś np. egzotyczną herbatę lub kawę. Wystarczy włożyć je do słoika ze szklaną pokrywką lub metalowego ozdobnego pojemniczka. Jako opakowanie prezentu można użyć też wiklinowego koszyka, do którego wkładamy np. komplet kosmetyków, słodycze lub owoce.
Możemy też wykorzystać japońską metodę furoshiki, która polega na zawijaniu przedmiotów w ozdobne chusty.

Zobacz wideo: Jak własnoręcznie opakować bożonarodzeniowe prezenty 

Gdy pakowanie prezentów jest udręką

Dla osób, które nie umieją sobie poradzić same z pakowaniem prezentów, zupełnie jakby mieli dwie lewe ręce też istnieje rozwiązanie. Mogą wówczas skorzystać z usług fachowca. Najczęściej w punkcie gdzie kupujemy podarunek możemy poprosić sprzedawcę o jego zapakowanie. Poza tym są również firmy, które specjalizują się w sprzedaży i ozdobnym pakowaniu upominków, z których usług można skorzystać w tej sytuacji.

Autor: ewk
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

"Najmilsze" prezenty nie wymagają szczególnego opakowania : wystarczy koperta a w niej np. dwa banknoty o nominale 100 złociszy !
Św. Mikołaj, 04.12.2011, 16:16
a nie wystarczy jeden 200 zlotowy?
batman, 06.12.2011, 09:17