Plakaty na ścianę: sposób na aranżację wnętrza. Jak dobrać plakaty ścienne i jaki wybrać motyw plakatu do druku?

Plakaty na ścianę to wspaniały pomysł na aranżację wnętrz. Jeżeli Twoja ściana jest pusta to takie plakaty do druku, z różnymi motywami są idealnym rozwiązaniem na zapełnienie przestrzeni.
 • Plakaty na ścianie

  Dobrze dobrane plakaty na ścianie mogą uatrakcyjnić wnętrze

  Manja Vitolic Unsplshh.com
 • Plakaty do druku

  Ściana udekorowana plakatami do druku

  Alexandra Gorn Unsplash.com
 • Plakaty na ścianie

  Plakaty ścienne wypełniają przestrzeń ściany i są dopełnieniem wystroju wnętrza

  Vladimir Mokry Unsplash.com
 • Plakaty w ramce

  Plakaty i obrazy sprawdzą się w każdym wnętrzu: salonie, pokoju dziecięcym, w kuchni i w łazience

  Alexandra Gorn Unsplash.com

Pamiętajmy, że wybór odpowiedniego plakatu jest bardzo ważny. Musi przede wszystkim odpowiadać naszym zainteresowaniom i pasować do wnętrza. Ważna jest także ich oprawa i sposób montażu. Podpowiadamy jak dobrać grafikę i jak powiesić taki plakat, aby całość wyglądała dobrze i żeby nic nam nagle nie spadło na głowę? 

 

Plakat do druku: dobierz odpowiedni kolor

To, jaki plakat na ścianę wybierzemy do pomieszczenia, zależy jaki efekt chcemy osiągnąć. Chcąc ożywić wnętrze, postawmy na kontrastowe kolory, mocne barwy i nowoczesne obrazy. Takie połączenie będzie bardziej skomplikowane i może przysporzyć więcej problemów w przypadku łączenia kilku plakatów. Jeżeli pokój ma być subtelny, to należy dobrać kolorystykę plakatów podobną do koloru ścian. Należy się trzymać jednej ważnej zasady, czyli maksymalnie cztery, różne kolory we wnętrzu.

Polecamy: Farby do ścian – jakie wybrać, by mieć ściany odporne na zabrudzenia 

Plakaty na ścianę, które powiększą wnętrze

Plakaty na ścianę to ciekawa alternatywa dla obrazu. Wybór takiej formy dekoracji niesie ze sobą wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość optycznego powiększenia lub pomniejszenie wnętrza. Znacznie częściej korzystamy z tej opcji pierwszej. Metraż mieszkań zwłaszcza tych w blokach jest ograniczony. A jak uzyskać efekt większego pokoju za pomocą plakatów do druku na ścianie? To nie jest takie trudne! Przede wszystkim trzeba wybrać takie, które przedstawiają otwarte przestrzenie, np. plaże, morze, jeziora.

Świetnym pomysłem będą obrazy nowoczesne, trójwymiarowe, które będą przedstawiały:

 • tunele,
 • uchylone drzwi,
 • studnia,
 • wodospady,
 • drogi,
 • mosty,
 • bryły geometryczne.

Plakaty do kuchni, salonu czy łazienki

Plakaty ścienne wybieramy nie tylko ze względu na estetykę, ale także na funkcjonalność pomieszczenia. Dobrze dobrana grafika sprawdzi się nie tylko w salonie czy w przedpokoju, plakaty do kuchni czy w łazience będą równie dobrze wyglądać. Wybór tematyki zależy od nas samych. Do łazienki zazwyczaj wybierane są motywy z wodą: fontanny, wodospady, jeziora i rzeki. Natomiast do kuchni wszystko, co jest związane z jedzeniem i piciem. W nowoczesnej kuchni najczęściej wybierane są owoce, warzywa lub ziarenka kawy. W tradycyjnym wnętrzu sprawdzi się martwa natura.

Ostatnimi czasy dużym zainteresowaniem cieszą się motywy roślinne lub sentencje, z którymi się utożsamiamy.

Zobacz także: Czym ozdobić ściany mieszkania 

Jak powiesić plakat?

Plakaty i obrazki sprawdzą się w każdym wnętrzu tym nowoczesnym jak i starodawnym. Oryginalnie mogą wyglądać zarówno w pokoju dziecięcym jak i salonie czy w kuchni. Ważne, żeby je estetycznie przyczepić do ściany i jest na to kilka sposobów.

Ramy i ramki plakatowe. Plakat w takiej ramce wygląda estetycznie i elegancko. Do wyboru mamy różne kolory, można wybrać go według potrzeby i gamy kolorystycznej we wnętrzu. Można także przyczepić go na standardowy haczyk, w tym celu musimy użyć wiertarki i np. gwoździa. Na rynku są także ramki magnetyczne lub zatrzaskowe typu OWZ.

Plakaty bez ramki można przykleić na taśmy, są dostępne w różnych kolorach i wielkościach. Nie zniszczą ściany w przypadku kiedy będziemy chcieli zamienić naszą dekorację na ścianie na inną. Jeżeli nie chcecie użyć taśmy, do wyboru są także płatki samoprzylepne, które będą niewidoczne.

Dla osób, które nie lubią wiercić i nie chcą robić dziur w ścianie, dobrym rozwiązaniem będą gwoździe samoprzylepne. Montaż polega na przyklejeniu taśmy, więc z powodzeniem każdy sobie z tym poradzi. 

Autor: Katarzyna Dębek
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Zrobiłam prezent moim rodzicom i dzięki realizacji zlecenia przez http://www.reprotechnika.pl/ wydrukowałem plakat z ich zdjęcia ze ślubu. Co raz częściej słyszę, że w domach preferowane są plakaty niż zwykłe obrazy jako ozdoba ścian. Jest co całkiem fajna alternatywa, dzięki temu, że jest możliwość wydrukowania w różnych formatach, co daje pewne pole do popisu ;)
Karol, 24.07.2020, 08:54