Lustro do łazienki – jaki model wybrać. Lepsze w ramie czy bez, a może wbudowane w płytki (ZDJĘCIA)

Lustro do łazienki jest jak przysłowiowa kropka nad „i”. Za sprawą jego wielkości i kształtu to pomieszczenie zyskuje na wyglądzie, ale też na funkcjonalności.
 • Lustro łazienkowe

  Lustro łazienkowe ma być nie tylko praktyczne. Samo w sobie może być dekoracją tego pomieszczenia

  KODO
 • Lustro łazienkowe

  Lustro bez dodatkowych elementów i bez ozdób to jedno z najczęstszych rozwiązań, zarówno w dużej, jak i małej łazience

  Grupa Armatura
 • Lustro łazienkowe

  Lustro łazienkowe powinno być zamontowane na takiej wysokości, aby móc się swobodnie przejrzeć, ale też na tyle wysoko, żeby nie zachlapać go wodą z umywalki

  Tece
 • Lustro łazienkowe

  Lustro łazienkowe ma różne kształty, prostokątne - czy poziome, czy pionowe - są najpopularniejsze, ale okrągłe też są spotykane

  Quickstep
 • Lustro łazienkowe

  Kolejna aranżacja: łazienka w dwóch kolorach - białym i morskim.

  Laufen
 • Lustro łazienkowe

  Jedna łazienka, w niej dwie umywalki i dwa lustra - to możliwe

  Aquaform
 • Lustro łazienkowe

  Lustro łazienkowe z oświetleniem jest praktyczne. Tym bardziej, że oświetlenie to jest niezależne od oświetlenia głównego, sufitowego

  Tomix
 • Lustro łazienkowe

  Lustro łazienkowe aż do sufitu optycznie powiększy łazienkę

  Timeless
 • Lustro łazienkowe

  Lustro w postarzanej, drewnianej ramie sprawdzi się choćby we wnętrzach urządzonych w stylu rustykalnym i skandynawskim

  Fotochanell
 • Lustro łazienkowe

  Lustro w łazience nie musi być duże. Ważne, aby pasowało do aranżacji wnętrza

  Candy

Lustro to niezbędny element wyposażenia każdej łazienki. To ono wita nas, gdy wstaniemy rano, a żegna wieczorem, tuż przed naszym pójściem spać. Ma ono pasować nie tylko do naszych potrzeb, ale do całej łazienki. Choćby z tych względów trzeba wybrać odpowiednie lustro. Radzimy, na jaki model lustra łazienkowego warto się zdecydować.

Rozmiar lustra łazienkowego

Nie ma jednego określonego wymiaru lustra łazienkowego. Wiadomo jednak, że ma ono być wygodne i praktyczne dla użytkownika. To znaczy takie, w którym dana osoba swobodnie się przejrzy od góry, a więc od głowy, do popiersia, najlepiej do pasa. Najmniejsze lustra łazienkowe to te, które mają około 50 centymetrów szerokości (i mniej więcej tyle samo wysokości), chociaż lepiej, aby były szersze i wyższe.
To, że łazienka jest niewielkich rozmiarów, nie oznacza wcale, że lustro też ma być niewielkie. Właśnie za sprawą lustra można optycznie powiększyć łazienkę (tak, jak każde inne pomieszczenie w domu). I nie chodzi tutaj o lustro powiększające. Niektórzy stosują takie rozwiązanie: lustro mają na jednej całej ścianie małej łazienki. To lustrzana ściana, najczęściej ta, na której został zamontowany umywalka. Taka nietypowa lustrzana ściana stanowi nie tylko wygodę dla użytkowników, lecz jednocześnie na swój sposób dodaje łazience powierzchni, do tego jest elementem dekoracyjnym wnętrza.

Obejrzyj nasze pomysły: Łazienka ciekawie urządzona 

Wysokość, na której powinno zawisnąć lustro, też jest istotna. Niektórzy przyjmują, że dobra wysokość dla lustra łazienkowego to ta, gdy nasz wzrok, patrząc prosto, pada na wysokość 3/4 od dolnej krawędzi tafli, zaś odległość od umywalki nie powinna być mniejsza niż 20 centymetrów, bo inaczej lustro często będzie zachlapane. Pod uwagę należy jednak wziąć wzrost wszystkich domowników.

Kształt lustra łazienkowego

Różne są kształty luster, m.in. prostokątne poziome, prostokątne pionowe, kwadratowe, okrągłe, trapezowe, w kształcie rombu albo w innym nieokreślonym kształcie, np. fali, łzy. Kształt również trzeba dopasować do wielkości łazienki. Jeśli ta jest wąska, warto zainwestować w szerokie poziome lustro. Gdy zaś mamy dosyć niską łazienkę, stanie się ona optycznie wyższa, o ile zdecydujemy się na lustro w pionie. Lustro łazienkowe zazwyczaj jest montowane (przeważnie wklejane) w ścianę, ale równie dobrze może być ono zawieszone (np. na grubej, niczym marynarską, linie).

Lustro ma swój styl

Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy lepsze jest lustro w ramie, czy bez. Lustro powinno pasować bowiem do stylu, w jakim została urządzona łazienka. Jeżeli nasza łazienka jest w stylu skandynawskim (dominuje jasne, proste wnętrze), można wybrać lustro bez ram, ale też bez ozdób. Gdy łazienkę urządziliśmy w stylu rustykalnym (nawiązującym do natury, bogatym w elementy wykonane z drewna), lustro może mieć drewniane ramy. Gdy zaś preferujemy styl industrialny (kojarzony z betonem czy metalem i starymi fabrykami), wówczas lustro łazienkowe może być wmontowane w płytki ścienne czy w ścianę wykonaną z betonu lub cegły.

Dodatki do lustra łazienkowego

Można kupić lustro łazienkowe z oświetleniem (zależnie od producenta – światło jest w barwie zimnej, neutralnej albo ciepłej, w niektórych modelach luster wystarczy np. dotknąć jego powierzchni, aby włączyć oświetlenie), z półką (choćby na drobne kosmetyki do makijażu) lub z szafką (szafka nad zlewem ma niekiedy lustrzane drzwiczki). Lustra z czujnikiem ruchu (oświetlenie się samo włącza, gdy ktoś wchodzi do łazienki), efektem głębi 3D (nieodparte wrażenie nieskończonej przestrzeni). Dalej mamy lustra łazienkowe z fazą (posiadające załamanie i polerowane krawędzie), z matą grzewczą (wtedy znika problem zaparowanego lustra). Nawet lustra łazienkowe z radiem, zegarem czy głośnikami już są dostępne.

Przeczytaj też: Łazienka jak aranżacja marzeń 

Ciekawostka: w sprzedaży pojawiły się lustra wyposażone w specjalny filtr. Neutralizuje on ostre, chłodne sztuczne światło. To po to, żeby uzyskać bardziej naturalne odbicie w lustrze. 

Autor: Katarzyna Piojda
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Moim marzeniem jest mieć duże, ciężkie lustro na pół ściany. Takie jak w serialu Dynastia, gdzie widać praktycznie całe wnętrze, które się odbija. Tylko żeby wyglądało to dobrze, to trzeba mieć dużą, przestronną łazienkę, gdzie jest mnóstwo miejsca i przestrzeni. W mojej małej klitce to nie wyjdzie. Stawiam na inne dodatki, ktore też wyglądają pięknie. Np. kolorowe słoiczki od https://flhf.com.pl/ w których trzymam sól i płyn do kąpieli, puchate ręczniki, kolorowe kule do kąpieli na dużym półmisku, mam szafeczkę z płynami do kąpieli i ozdobne kinkiety. Efekt jest podobny, ale na pewno gdybym miała więcej miejsca to takie piękne, ozdobne lustro by się tam znalazło.
Oliwka, 02.05.2020, 22:26
kluczową kwestią jest oświetlenie! lustro dobrze oświetlone będzie ładnie wyglądało, ale przede wszystkim będzie dobrze spełniało swoją funkcję https://el12.pl/poradniki/oswietlenie-lustra-w-lazience-o-czym-pamietac-257
Karol Br, 29.05.2020, 13:47
Moim zdaniem najlepiej sprawdza się lustro, które stanowi front szafki łazienkowej. Zyskujesz lustro i miejsce do przechowywania. Takie meble łazienkowe z pewnością są praktyczniejsze. Osobiście mogę polecić meble łazienkowe od Mirjan24: https://www.mirjan24.pl/28-meble-lazienkowe
MoniMil, 17.08.2020, 10:03