Ludowe dekoracje w aranżacji wnętrz

Nowoczesne i surowe wnętrze zyska ciepły domowy i niepowtarzalny urok, jeśli w jego aranżacji wykorzystamy dawne pamiątki i tradycyjne motywy dekoracyjne.
 • Ceramiczne reliefy z motywem kwiatowym

  Ceramiczne reliefy z motywem kwiatowym umieszczone na ścianie w salonie

  Agnieszka Kubasik, CALTHA Artystyczna Pracownia Projektowa
 • Barek w ludowym stylu

  Barek w ludowym stylu

  Agnieszka Kubasik, CALTHA Artystyczna Pracownia Projektowa
 • Ręcznie wykonane kilimy wiszące na ścianie

  Ręcznie wykonane kilimy

  Agnieszka Kubasik, CALTHA Artystyczna Pracownia Projektowa
 • Stolik z mozaiką wkomponowaną w blat

  Stolik z mozaiką wkomponowaną w blat

  Agnieszka Kubasik, CALTHA Artystyczna Pracownia Projektowa

Ręcznie robione kilimy, ceramiczna ozdoba na ścianie, malowany stolik i drewniany barek z ceramicznymi winogronami – to przepis na dom z charakterem.

Dom jest odzwierciedleniem duszy swoich właścicieli, realizacją ich marzeń i efektem konsekwentnej pracy wiodącej do celu – mówi Agnieszka Kubasik z Artystycznej Pracowni Projektowej CALTHA.
Nawet jeśli budżet nie pozwala na użycie drogich materiałów i sprzętów, oszczędny inwestor poszukujący sam lub wspólnie z projektantem prostych rozwiązań, pozwala sobie czasem na drobne ekstrawagancje w postaci nietuzinkowych dekoracji. – Dodają one wnętrzom wyrazu i ciepła mile skupiając na sobie wzrok mieszkańców i gości – tłumaczy A. Kubasik.

Stolik drewniny z motywem maków przywodzi na myśl sielskość babcinego domu.
Fot. Agnieszka Kubasik, CALTHA Artystyczna Pracownia Projektowa 

Prezentowane przedmioty dekoracyjne nawiązują nieco do sielskości dawnego domu polskiego z ręcznie malowanymi meblami i tkanymi na krosnach kilimami, którymi ówczesne gospodynie obwieszały bielone gliniane ściany.

– Rozpięte na drewnianej ramie kilimy z pięknymi wzorami wykonała własnoręcznie matka właścicielki domu – opowiada pomysłodawczyni projektu wnętrza, Agnieszka Kubasik. – Wyglądają one niezwykle dekoracyjnie na ścianach nowocześnie zaprojektowanego korytarza prowadzącego do poszczególnych pomieszczeń domu.

Podobny efekt zapewniają szkliwione barwnie ceramiczne reliefy z kwiatami i owocami wkomponowane w strukturalną ścianę salonu i w drzwiczki malowanego i postarzanego barku oraz ręcznie wykrawana z gliny, szkliwiona i wypalana w piecu mozaika pod szkłem na małym stoliku.

Jak widać połączenie nowoczesności i elementów ludowych jest nie tylko możliwe, ale daje też niezwykły rezultat. Jest to także wspaniały sposób na zagospodarowanie pamiątek rodzinnych, których niejednokrotnie się pozbywamy.

Autor: mk
Współpraca: Magdalena Prus, mprus@prasapodlaska.pl
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

ten stolik jest uroczy; czy można gdzieś taki kupić?
Beata, 01.09.2011, 12:54

Polecamy