Jaka dekoracja okien jest najlepsza? Firany, zasłony czy rolety?

Wybór między żaluzjami, roletami, zasłonami czy innym rozwiązaniem, jest związany z celem, jakiemu mają służyć wybrane osłony okienne.
 • Żaluzje pionowe

  Żaluzje z lamelami wiszącymi pionowo dają niezwykle dużo możliwości dostosowania ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Współczesne żaluzje pionowe można wykonać z fotodrukiem.

  mploscar (Pixabay.com)
 • Roleta plisowana

  Obecnie niezwykle popularne i skuteczne w ochronie przed promieniami słonecznymi są plisowane rolety materiałowe.

  okazje.info.pl
 • Rolet w intensywnym kolorze

  Rolety w intensywnych barwach pomogą odmienić aranżację wnętrza.

  Prakto
 • Salon z tradycyjnymi zasłonami w oknach

  Dekoria.pl/www.homebook.pl
 • Rolety na poddaszu

  Rolety mogą być dekoracją wnętrza. Warto dobrać do nich odpowiednie dodatki.

  Velux
 • Tania i łatwa w montażu roleta wolnowisząca

  Tania i łatwa w montażu roleta wolnowisząca

  ewk
 • Okno z wbudowaną żaluzją

  Okno z wbudowaną żaluzją jest łatwe w utrzymaniu w czystości.

  Internorm
 • Zestaw czteroszybowy z wbudowaną żaluzją

  Nowoczesne zestawy szybowe w okach mogą mieć nawet cztery szyby. Aby chronić wnętrze przed słońcem mogą one mieć zamontowane żaluzje wraz z osłoną przeciwsłoneczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu okno ma również bardzo niski współczynnik przenikania ciepła - zimą straty ciepła przez okno będą więc minimalne.

  Internorm
 • Szydełkowa krótka firanka kuchenna

  Szydełkowa krótka firanka kuchenna nie jest dobrą osłoną przeciwsłoneczną. To jedynie element dekoracyjny.

  ewk
 • Okiennice

  Okiennice są osłoną zarówno przed wiatrem, jak i nadmiarem słońca. Wykonuje się je z drewna, PVC lub aluminium.

  Internorm

Odpowiednio dobrana aranżacja okna powinna przede wszystkim zapewniać ochronę przed słońcem oraz wścibskim okiem przechodniów i sąsiadów. Poza tym dekoracje okienne to jeden z elementów wykończenia pomieszczenia, który w dużym stopniu wpływa na jego charakter i powinien być dopełnieniem wnętrza. Przy wyborze dekoracji okien najczęściej kierujemy się własnymi upodobaniami, modą lub dostępnością i możliwością zastosowania rozwiązań.

Jest jednak kilka reguł, których powinniśmy przestrzegać, żeby wystrój okna nie tylko spełniał swoje funkcje praktyczne, ale był też powodem do satysfakcji:

 • Po pierwsze: okno wygląda najlepiej, gdy zasłony i firany dochodzą albo do parapetu, albo do podłogi.
 • Po drugie: przy montażu żaluzji, rolet czy zasłon, konieczne jest dokładne sprawdzenie, czy będziemy mogli otworzyć lub uchylić okno.
 • Po trzecie: w małych pomieszczeniach najlepiej zastosować jasne kolory osłon okiennych, co optycznie powiększy wnętrze.

Problem nasłonecznienia

Do okien w ścianach o dużym nasłonecznieniu powinniśmy stosować rozwiązania z materiałów
o mniejszym stopniu przepuszczalności światła. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wybór żaluzji (poziomych lub pionowych). Jako jedyne zapewniają możliwość płynnej regulacji dopływu światła
do pomieszczenia poprzez odpowiednie ustawienie kąta nachylenia lameli (żaluzje poziome) bądź obracanie i przesuwanie pasków lub paneli (żaluzje pionowe).

 Przeczytaj również: Żaluzje drewniane i żaluzje bambusowe: montaż i pielęgnacja 

Lamele żaluzji poziomych są najczęściej wykonane z materiałów nieprzezroczystych: drewna, aluminium lub z tworzywa sztucznego (PVC). Żaluzje pionowe (wertikale i panele) wykonane są najczęściej z materiału. Dlatego w tym przypadku do pokoju o dużym natężeniu światła powinniśmy wybrać wertikale z materiałów o gęstym splocie.

Wśród żaluzji do wyboru mamy jeszcze tzw. plisy. Wykonane mogą być z materiału lub specjalnie wzmacnianego papieru. Zasłona z pofałdowanego materiału może mieć różne stopnie przejrzystości. Do wyboru jest wiele barw, nawet z nadrukowanymi wzorami. Dzięki temu plisy tworzą dodatkowy akcent dekoracyjny. 

Nietypowy kształt okien

Do okien dachowych i ściennych o nietypowym kształcie (np. trójkątne, trapezowe lub okrągłe) idealnie sprawdzają się wymienione powyżej żaluzje plisowane. Plisy okienne świetnie prezentują się jako uzupełnienie klasycznych osłon okiennych, koronkowych firan i zasłon bocznych. Ich niewątpliwą zaletą jest też możliwość różnego sterowania (w zależności od systemu) górną, dolną lub górną i dolną rynną za pomocą uchwytów lub sznurka.

 Więcej o nietypowych oknach: Aranżacja okien łukowych 

Rolety okienne

Nie da się jednak ukryć, że obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem są rolety: wolnowiszące, kasetowe z prowadnicami lub rzymskie. Szczególnie te pierwsze cieszą się dużą popularnością ze względu na ich niewielką cenę i ogromny wybór oferowanych na rynku wzorów. Dodatkowo bardzo łatwo jest je samodzielnie zamontować.
Droższe ale oryginalniejsze są tzw. fotorolety (rolety z nadrukiem), które dostępne są w praktycznie nieograniczonej ilości wzorów. Istnieje również możliwość wykonania fotorolety na zamówienie, na podstawie zdjęcia dostarczonego przez klienta.

Tradycyjne zasłony i firanki

Nie możemy zapominać o bardziej tradycyjnych rozwiązaniach. Zasłony i firanki nadal pasują idealnie do pomieszczeń urządzonych w stylu klasycznym jak i do bardziej nowoczesnych wnętrz. Ciekawym rozwiązaniem, łączącym tradycję z nowoczesnością, jest zastosowanie tzw. długiej zazdrostki. Montuje się ją na klasycznym wsporniku, tyle że na wysokości górnej krawędzi szyby. Sama zazdrostka ma wówczas długość szyby.

Osobnym zagadnieniem jest zastosowanie zewnętrznych osłon okiennych: żaluzji, rolet, markiz czy okiennic. 

 Dowiedz się więcej: Zewnętrzne rolety antywłamaniowe dla bezpieczeństwa 

Autor: ewk
0komentarzy