Hygge – filozofia szczęścia rodem z Danii. Aranżacja mieszkania w stylu hygge

Hygge od kilku miesięcy jest jednym z najbardziej popularnych trendów lifestylowych i wnętrzarskich. Trudności w zdefiniowaniu, czym właściwie jest hygge tylko zwiększają zainteresowanie tematem.
 • Ciepło, komfort i szczęście to elementy składające się na hygge

  Rozpalony kominek to jeden z elementów obowiązkowych w domach hygge. Termin hygge pochodzi od duńskiego „pocieszać, cieszyć”. Oznacza „praktykę tworzenia przytulnego i przyjemnego otoczenia, które wspiera dobre samopoczucie”.

  Jeanneg (morguefile.com)
 • Hygge w aranżacji mieszkania

  – W duńskim designie najbardziej liczy się estetyka i piękno, ale zawsze jest w nim również element funkcjonalności. Przedmioty projektuje się tak, żeby można było ich używać – nie są eksponatami na wystawie, których nie wolno dotknąć. Coś, co jest piękne, lecz przy tym zanadto luksusowe i ekstrawaganckie, nie pasuje do odprężonej, niewyszukanej atmosfery, która stanowi klucz do hygge – pisze w książce „Hygge – duńska sztuka szczęścia” autorka, Marie Tourell Søderberg.

  janbrokes (Pixabay.com)
 • Hygge w aranżacji sypialni

  Styl hygge w sypialni umili nam chłodne wieczory.

  Dekoria.pl
 • Hygge w aranżacji łazienki

  Aby zastosować przesłanie hygge w aranżacji łazienki, warto sięgać po proste wyposażenie, w którym estetyka idzie w parze z wygodą użytkowania.

  Armatura Kraków

Hygge przywędrowało do nas z Danii (choć do autorstwa przyznają się również Norwegowie), który to kraj gromadzi jak wiadomo jednych z najszczęśliwszych na świecie mieszkańców. Badania Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczące szczęśliwości w różnych krajach wskazują, że Dania wydaje się być pod tym względem trudna do pobicia.

Polecamy poradnikUrządzamy mieszkanie w stylu hygge 

Zdaniem wielu, przynajmniej część zasług za to doskonałe samopoczucie Duńczyków ponosi właśnie hygge.

Czym jest hygge i jak można je określić?

Hygge to słowo nieprzetłumaczalne, ale samo zjawisko – które ma ponad 200 lat – można próbować opisać słowami. Najprościej – to duńska filozofia szczęścia. Jak to ma się do aranżacji domu czy mieszkania? We wnętrzarstwie hygge oznacza dążenie do tworzenia w mieszkaniu czy domu przyjaznej, ciepłej atmosfery, koniecznie w gronie rodziny, znajomych czy przyjaciół.

Dlaczego to takie ważne? Bo Dania nie jest – pod względem pogody – wymarzonym miejscem na ziemi. Sporo tu deszczowych, zimnych dni, które wprost wymuszają pozostanie w domu. Ale do takiego domu można zaprosić przyjaciół czy rodzinę, by we wspólnym gronie miło spędzać czas. Pomogą w tym przedmioty z „duszą", takie z którymi łączą się ciekawe historie domowników czy odwiedzających ich gości – zdjęcia, obrazy, pamiątki.

Światło i kolory ziemi w hygge

Najważniejszą rolę w pojęciu hygge odgrywa oświetlenie, które ma za zadanie rozjaśnić wnętrza i „odpędzić" fatalną pogodę, nadając pomieszczeniom odpowiedni, ciepły charakter. Ten łączy się z kolei z użyciem naturalnych materiałów w kolorze ziemi – dominuje zieleń, brąz i szarości w towarzystwie bieli. W domu hygge sporo jest miękkich poduszek, ciepłych pledów, dywaników z długim włosem oraz kwiatów. Na pólkach znajdują się albumy i książki, trudno raczej znaleźć w centralnym punkcie telewizor czy komputer. Sercem takiego pomieszczenia jest bowiem kominek – który tak jak przed wiekami ognisko – jednoczy ludzi i gromadzi ich w jednym miejscu, albo wprost przeciwnie, będzie dla domownika ostoją spokoju, przytulności i relaksu. W domu hygge nie może zabraknąć innych źródeł światła – lamp, lampionów i zwłaszcza – świeczek.

Przeczytaj również: Jak mieszkać wygodnie i ciesz się życiem, czyli hygge w aranżacji domu

Kuchnia z kolei to przestrzeń idealnie wpisująca się w pojęcie hygge. To miejsce, w którym można przygotowywać potrawy dla przyjaciół i z przyjaciółmi. To również w kuchni można miło spędzać czas przygotowując jedzenie, które następnie przyjdzie zjeść we wspólnym gronie. Nic tak bowiem nie poprawia atmosfery w domu, jak posiłek przygotowany dla innych, w który włoży się całe swoje serce i umiejętności.

Czy hygge to stały trend czy też przemijająca w Polsce moda, podobnie jak miało to miejsce z chińskim feng shui, którym obecnie interesuje się niewiele osób? Na razie trudno powiedzieć, ale patrząc na sukces czytelniczy i kasowy rozmaitych książek o hygge, z których wiele stało się bestsellerami (które świetnie czyta się przecież w mieszkaniu utrzymanym w stylu hygge) nie nastąpi to szybko. Tym bardziej, że wdrożenie prostych zasad nie wymaga właściwie wielkich inwestycji, wystarczą chęci i konsekwencja. Czy to wystarczy, by być hygge, poczuć komfort, bezpieczeństwo, ciepło i mieć dobre samopoczucie? 

Autor: Sławomir Bobbe
0komentarzy