Dodatki i drobiazgi do dekoracji domu na święta

Porządki, zakupy, pieczenie i gotowanie to znak, że zbliżają się święta. Na tym jednak w dużej mierze polega ich urok: spotykamy się przy rodzinnym stole pełnym przysmaków w czyściutkim i świątecznie przystrojonym domu. No właśnie: przystrojonym.
 • Choinka

  Bez ozdób, a jednak zdobi... Nawet pozbawiona bombek choinka wygląda odświętnie.

  (jmt)
 • Bombka w stylu skandynawskim

  Zupełnie inaczej wyglądają ozdoby choinkowe w Polsce. Propozycja dla tych, którzy lubią eksperymentować.

  (jmt)
 • Drewniana choinka

  Taka "choinka pomocnicza" to piękna naturalna ozdoba np. na komodę.

  (jmt)
 • Gwiazda

  Gwiazda to wdzięczny motyw świątecznych dekoracji.

  (jmt)
 • Gwiazda

  Gdy za oknem ani grama śniegu, śnieżne gwiazdki możemy porozwieszać w mieszkaniu.

  (jmt)
 • Kula śnieżna?

  Taka śnieżna kula spodoba się wielbicielom naturalnych materiałów w dekoracji wnętrz.

  (jmt)
 • Mikołaje

  Porcelanowy w saniach, czy stojący w płóciennym ubranku - Mikołaj to wybitnie świąteczny akcent.

  (jmt)
 • Ozdoby choinkowe

  Takie laleczki na pewno spodobają się dzieciom, a i niejednemu dorosłemu.

  (jmt)
 • Słoik na ciasteczka

  W słoiku strzeżonym przez renifera pierniczki na pewno nie zwietrzeją.

  (jmt)
 • Stroik świateczny

  Prostota i urok: pojedyncza sosnowa gałązka w towarzystwie świecy.

  (jmt)
 • Świąteczny stroik

  Wariacja na temat klasycznego stroiku świątecznego.

  (jmt)
 • Ozdoba choinkowa

  Zwiewna bajkowa wróżka może zawisnąć na choince, ale też choćby w oknie.

  (jmt)
 • Świąteczne spinacze

  Ręcznie malowane, dekorowane świątecznymi motywami spinacze można użyć do przypięcia karteczek do prezentów bądź rozpiąć je na sznurku, by zawiesić kartki świąteczne lub rysunki dzieci. Każda klamerka ma inny drewniany motyw.

  kidstown.pl
 • Figurka

  Mikołaj na trójkołowym rowerze? Byle zdążył z prezentami. Zabawna figurka do postawienie na komodzie.

  Home&You
 • Choinka

  Śliczny gadżecik: metalowa choinka z perełkami i kryształkami.

  Home&You
 • Ozdobna kula

  Perły i połyskujące koraliki. Modna i nietuzinkowa ozdoba na choinkę.

  Home&You
 • Lampion Anioł

  Lampion w kształcie anioła może przycupnąć gdzieś na wigilijnym stole albo w okolicy lustra... wtedy będzie kilka aniołów.

  Home&You
 • Misa ozdobna

  Wyobraźmy sobie tę misę wypełnioną piernikami... mniam!

  Home&You
 • Świeca choinka

  Ostrożnie z tą choinką, bo spłonie...

  Home&You
 • Wianek świąteczny

  Klasyczny wianek w modnej stylizacji

  Home&You
 • Wróżka

  Ta wróżka na pewno przywędrowała z baśni Andersena.

  Home&You

Choinki małe i duże

Świątecznie przyozdobione drzewko to podstawa bożonarodzeniowego wystroju. Jeśli jest naturalne, dodatkowo zachwyca zapachem. Oprócz dużej choinki, pod którą w wigilię dzieciaki (i nie tylko) znajdą prezenty, można też ustawić kilka mniejszych drzewek: w dziecięcym pokoju, sypialni, a nawet kuchni. Jak przybrać drzewko? Jak fantazja i dobry smak nam podpowiedzą: w zabawki, pierniczki i cukierki dla dzieci, srebrzyście-perłowo, różnokolorowo. Możemy też pobawić się w kontrasty, np. wieszając na małej choince dość duże ozdoby.


Choinka dekoracyjna
Duże ozdoby na małej choince? Dlaczegóż by nie!fot. (jmt)

Modne są też choinki wykonane z naturalnych materiałów jak stożkowata konstrukcja z gałązek i listewek, czy też stroik a la jodła zrobiony z gałązek świerkowych, przymocowanych do grubszego, nieobranego z kory palika.

Mikołaj, czy Dziadek Mróz?

Dobroduszny starszy pan z workiem prezentów dorobił się już wielu wcieleń i interpretacji, a wszystkie dalekie są od świętego pierwowzoru. W przyozdobionym świątecznie domu może się znaleźć na choince w formie bombki, ale i jako stojąca figurka, świecznik, a nawet świeca. W nastrój wpasuje się też jego słowiański kompan: Dziadek Mróz.


Mikołaje
Wybór dekoracyjnych figurek Mikołajów jest ogromny. Każdy znajdzie coś, co wzbudzi w nim miłe skojarzenia ze świętami z dzieciństwa.fot. (jmt)

Zobacz wideo: Jak samemu zrobić bożonarodzeniowy wianek

Świece i lampiony

Światło świec samo w sobie ma coś uroczystego, odświętnego. A jeśli dodamy do tego świąteczne świece: białe, złote, srebrne, czy czerwone, nastrój murowany. W tym roku modne są przedmioty połyskliwe, perłowe. I takie też świece mogą zaistnieć w świątecznej dekoracji: perłowe kule, srebrzyste walce, czerwone, połyskujące brokatem, a nawet takie w kształcie złotych i srebrnych choinek. Bardziej „domowy" klimat świąt z dzieciństwa uzyskamy, stawiając na kolorowe świece i lampiony: o kształtach aniołków, czy domków w piernika.

Gwiazda, nie tylko betlejemska

Rozjaśniająca niebo nad Betlejem znaczyła niebo świetlistą smugą. Do dziś czekamy z rozpoczęciem wigilijnej kolacji do pierwszej gwiazdki widocznej na grudniowym niebie. Gwiazdy to też wdzięczny motyw świątecznych dekoracji: z metalu, tkaniny, plastiku czy obsypanych brokatem patyczków. Stylistyką często nawiązują do srebrzystych płatków śniegu. Można je powiesić w oknie, nad stołem, czy wkomponować w stojący na komodzie stroik. Ładnie też wyglądają takie, które przykleja się do szyby.

Wianki i stroiki

Podstawą kompozycji są na ogół iglaste gałązki: świerkowe, jodłowe, czy też z sosny. Do tego bombki, świeczki, trochę brokatu. Równie popularny jest ostrokrzew – kolczasty zimozielony krzew o błyszczących skórzastych liściach. Jego giętkie gałązki wdzięcznie wyginają się w wianek. Modne w tym sezonie perły mogą zastąpić iglastą zieleninę, zarówno w stroikach, jak i w wieńcach, które powiesimy na drzwiach.

Warto przeczytać: Jaką choinkę kupić, aby długo była świeża i pachnąca 

Dzwonki

Kolejny motyw kojarzący się z Bożym Narodzeniem. Do wyboru mamy porcelanowe figurki z aniołkami i Mikołajami, solidne metalowe dzwonki i sznury małych dzwoneczków, które można powiesić w oknie albo na choince.

Misy, wazony, figurki

Nie tylko tradycyjny stroik może zdobić mieszkanie w czasie świąt. Ozdobna misa lub półmisek wypełniony pierniczkami, piękny wazon z gałązkami jodły lub ostrokrzewu to też piękne i pasujące do okazji dekoracje. A do tego cała masa figurek: nie tylko Mikołajów, ale i aniołków, baletnic, misiów, czy ołowianych żołnierzyków jakby żywcem wyjętych z baśni Andersena. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. No i może jeszcze zasobność portfela. 

Autor: Joanna Turakiewicz
Współpraca: Anna Kaczmar, Lilak.com.pl
0komentarzy