Dekoracje z kwiatów. Powiew wiosny w mieszkaniu

Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. Warto wnieść jej trochę również do naszych mieszkań. Nie musimy od razu robić remontów i dużych zmian. Powiew wiosny, lekkość, optymizm i radość wniosą kwiaty, rośliny doniczkowe, które od zawsze kojarzą nam się z wiosną, jej kolorem i zapachami.
 • Tulipany

  Wielkie pola tulipanów wyglądają zachwycająco. Wprowadźmy wiosenny nastrój w mieszkaniu komponując bukiet z tych pięknych kwiatów.

  sxc.hu (andreyutzu)
 • Kwiaty w butelkach

  Kwiaty będą wyglądać oryginalnie w szklanych butelkach po napojach lub winie.

  sussudio
 • Czerwone tulipany w wazonie

  Piękne tulipany w szklanym wazonie

  sxc.hu (vierdire)
 • Tulipany w wazonie z ceramiki

  Tulipany pięknie wyglądają w wazonie ceramicznym

  sxc.hu (vierdire)
 • Kompozycja z tulipanów w szklanym wazonie

  Cebule tulipanów w szklanym wazonie z dekoracją z cytryn

  sxc.hu (hgec)

Hiacynty, żonkile, tulipany, prymulki, krokusy, narcyzy, szafirki, stokrotki...Wszystkie te kwiaty można wykorzystać, do zrobienia pięknych kompozycji wiosennych. Wystarczy odrobina chęci i wyobraźni. Oto kilka propozycji.

Hiacynty mają bogatą kolorystykę i pasują idealnie do każdego wnętrza. Do tego roztaczają wokół piękną woń. Z obmytą cebulką i korzeniami idealnie prezentują się w szklanych naczyniach. Dno warto wyłożyć żwirkiem, kamykami lub muszelkami. Całość wygląda wtedy bardzo efektownie. Można tez umieścić je w małych, kolorowych, plastikowych torebkach na prezenty – otrzymamy wtedy niebanalną i nowoczesną ozdobę.

Nie tylko hiacynty

Kompozycjami z żywych roślin można dekorować m.in. okna i parapety. Hiacynty, szafirki i świeże zioła (bazylię, pietruszkę, miętę) wystarczy umieścić w różnobarwnych doniczkach lub przedmiotach codziennego użytku jak misy, kubki czy ozdobne filiżanki.

Stokrotki ze względu na swoją drobną urodę świetnie wyglądają połączone z większymi gatunkami kwiatów, np. z tulipanami. Pastelowa kompozycja będzie ładnie wyglądała w wiklinowym koszyczku.
Szafirki są delikatne i drobne. By stworzyć z nich ozdobę należy postawić na ilość. Ułożone wraz z cebulkami w szklanej misie bądź eleganckiej paterze wystarczy obłożyć zielonymi gałązkami, baziami bądź zielonym sztucznym siankiem i stroik gotowy. Kępka różowych prymulek zyska na urodzie, gdy otulimy zwykłą doniczkę sianem i przewiążemy kolorową wstążką.

Dekoracje kwiatowe w szklanych naczyniach

Małe szklane buteleczki ustawione obok siebie będą idealnym wazonem dla tulipanów. Najlepiej wykorzystać do tego różne odmiany kwiatów o mocnej barwie pąków. Można do tego wykorzystać butelkę po winie, którą „ubierzemy" w sukienkę z koronki (owijamy ją koronką ze starego obrusa lub serwety). Każdy kwiat będzie się pięknie prezentował w takim wazonie.

Doniczkę z żonkilami można opleść gałązkami bazi ułożonymi ciasno jedna obok drugiej. Konieczne będzie równe przycięcie gałązek od spodu i przewiązanie dekoracyjnym siankiem. Osłonka na doniczkę gotowa.

W szklanej kuli możemy zasadzić cebulki tulipanów, żonkili, hiacyntów. Idealnym podłożem, które ochroni je przed utratą wilgoci będzie mech dekoracyjny. Kompozycja pięknie zaprezentuje się na parapecie okna lub w innym słonecznym miejscu.

W okresie przedświątecznym w marketach lub sklepach z ozdobami pojawiają się doniczki w kształcie jaj. Wspaniale będą w nich wyglądały skromne narcyzy. Pamiętajmy jednak, że ich nie należy łączyć z innymi kwiatami, gdyż wtedy szybciej zwiędną.

 

Żonkile to zwyczajowa nazwa ogrodowych narcyzów, zwłaszcza tych najbardziej typowych - z pojedynczym żółtym kwiatem o trąbkowatym przykoronku. 
Fot. hotblack

 

W szerokiej szklanej misie wysypanej ozdobnym żwirkiem pięknie będą wyglądały delikatne krokusy. Taką misę można przewiązać szeroką wstążką i kompozycja gotowa.
Aby uzyskać bardzo efektowny wiosenny stroik można w tym celu wykorzystać piętrową paterę. Układamy na niej kilka gatunków roślin i przykrywamy cebulki mchem. Między kwiatkami rozrzucamy muszelki, kamyczki, trochę żwirku. Taka kompozycja zachwyci każdego.

Nie tylko w doniczce

Piękną kompozycję kwiatową można stworzyć wykorzystując zamiast doniczki zwykłą łubiankę, w której latem kupujemy np. truskawki. Jeśli nie ma na dnie folii wykładamy ją, by nie przeciekała po podlewaniu. Kilka gatunków kwiatów, pomiędzy nimi gałązki wierzbowe, na wierzchu mech i gotowe.

Możemy samemu wykonać wazonik np. na krokusy lub stokrotki. Wystarczy ugotować jajo na twardo, ściąć z niego czubek i wydrążyć całość. Potem należy umieścić w nim watę, a następnie małe cebulki kwiatków bądź nasionka owsa lub rzeżuchy. Takie wazoniki umieszczamy w podstawkach do jajek albo w wydmuszkach, w których kupujemy jajka. Ozdoba gotowa.

Pamiętajmy, że tak naprawdę wszystko zależy od naszej wyobraźni. Nie musimy od razu kupować kolorowych kamyków, żwirku czy mchu. Można wykorzystać to, co mamy w domu, np. groch, fasolę, łupinki od orzechów, szklane kulki, koraliki z biżuterii. Każdy wazonik czy doniczka będzie się też ładnie prezentował przewiązany wstążką, atłasową tasiemką lub naszyjnikiem korali. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Barbara Golian
0komentarzy