Barwienie wielkanocnych pisanek. Symbolika kolorów

Każdy kolor pisanki ma inne znaczenie. Warto znać symbolikę koloru jajek wielkanocnych... a może przyniesie nam to miłość, dostatek i szczęście?
 • Symbolika koloru pisanek

  Kolorowe pisanki oznaczają radość, możesz także za ich pomocą wyrazić uczucia i życzenia dla najbliższych.

  Couleur Pixabay.com
 • Pisanki wielkanocne

  Kolorowe pisanki oznaczają radość, możesz także za ich pomocą wyrazić uczucia i życzenia dla najbliższych.

  Anelka (Pixabay.com)

Jeśli chcesz mieć powodzenie w miłości, zafarbuj pisanki na czerwono. A ciotce, która ma słabe zdrowie, podaruj jajko niebieskie. Naturalne roślinne barwniki znajdziesz w swoim domu. 

Choć najłatwiej jest kupić gotowe farbki w proszku, spróbuj pisanki zafarbować tradycyjnymi metodami. Niektóre są już zapomniane, ale są i takie, które do dziś odtwarzamy pamiętając, jak robiła to nasza babcia i mama.

Zobacz również: Pomysły na nowoczesne wielkanocne pisanki 

Dzięki barwionym wielkanocnym pisankom, na naszym stole będzie radośnie i kolorowo. Pisanki służą także do obdarowywania – każdy kolor ma inne znaczenie:

Co oznaczają barwy pisanek wielkanocnych?

Żółty – to światło i słońce. Daje radość i siłę. Jeśli tego życzysz bliskiej osobie, podaruj jej żółtą, optymistyczną pisankę. Dzieląc się z nią radością dasz jej także komunikat, że zależy ci na kontakcie z nią, na porozumieniu.

Na żółto farbują:

 • kurkuma,
 • kora młodej jabłoni.

Polecamy: Jajka wielkanocne – techniki malowania pisanek 

Pomarańczowy – również jest kolorem energetycznym i radosnym. Oznacza także serdeczność i otwartość na drugą osobę. Pisanka w tym kolorze ma przekazać dobre intencje, jakie masz wobec obdarowywanej osoby. Dajesz jej energię, by poradziła sobie ze wszystkim.

Na pomarańczowo farbują:

 • mieszanina koloru żółtego i czerwonego,
 • łupiny cebuli (im dłużej farbowane jajko, tym kolor staje się ciemniejszy, aż do brązowego).

Czerwony – ma symbolizować krew przelaną przez Chrystusa za nasze grzechy. W życiu kojarzymy czerwień także z miłością i namiętnością, podaruj więc czerwoną pisankę osobie spragnionej uczucia albo jeśli sam pragniesz, by cię zauważyła.

Na czerwono farbuje:

 • sok z buraków.

Niebieski – symbolizuje niebo, czyste, świeże powietrze, zdrowie. Niebieska pisanka będzie dobrym prezentem dla osoby schorowanej ale także tej, której życzymy nowych możliwości i powodzenia.


Niebieskie i fioletowe pisanki
Niebieską pisankę warto podarować osobie, której życzymy poprawy stanu zdrowia.Fot. silviarita (Pixabay.com)

Na niebiesko farbują:

 • owoce tarniny.

Fioletowy – to kolor wielkopostnej żałoby. Na pisance oznacza jej koniec i radość ze Zmartwychwstania. To podarunek dla kogoś, kto zaczyna w życiu nowy etap lub szuka sensu, znaczenia tego, co go spotyka.

Na fioletowo farbuje:

 • sok z jagód,
 • mieszanina koloru czerwonego i niebieskiego.

Zielony – nadzieja, budzące się życie, wiosna. Obdaruj nim osobę, którą trzeba wesprzeć duchowo, dać jej otuchę i pozytywne wzmocnienie „uda ci się". To dobry kolor także dla zapracowanych i spragnionych życiowej równowagi.

Dowiedz się: Czy należy myć jajka przed ich użyciem

Na zielono farbują:

 • trawa,
 • pokrzywa,
 • szpinak
 • mieszanina koloru żółtego i niebieskiego.

Brązowy – tak jak drzewo, oznacza siłę, wytrzymałość, wytrwałość. To dobry prezent dla kogoś, przed kim stoją wyzwania lub spotkały go trudne chwile. Da mu spokój, wzmocni poczucie własnej wartości.

Na brązowo farbują:

 • łupiny cebuli

Czarny – oznacza wieczność i pamięć. Tym kolorem wyrazimy, że ktoś jest dla nas ważny i że o nim pamiętamy. To kolor dobry dla kogoś, kto nie uporał się z żalem za kimś lub za czymś. Pozwoli obdarowanej osobie uporać się z negatywnymi uczuciami.

Na czarno farbują:

 • dębowa kora,
 • łupiny włoskich orzechów.


Czarne pisanki
Choć barwione jajka są współcześnie symbolem Wielkanocy, to na przestrzeni dziejów nie zawsze nim były. Przez ok. 200 lat po wprowadzeniu chrześcijaństwa w Polsce Kościół zabraniał spożywania jajek w okresie Wielkiej Nocy. Było to podyktowane tym, że jajko wcześniej stanowiło ważny rekwizyt w praktykach nawiązujących do magii.Zauberei (Pixabay.com)

W zależności od czasu farbowania, kolor wyjdzie mniej lub bardziej nasycony. W czasie gotowania obracaj jajka, by kolor równo chwycił. Jeśli o tym zapomnisz, w miejscach, w których stykały się z dnem garnka lub z innymi jajkami będą miały jaśniejsze plamy. Po zafarbowaniu trzeba jajko wyjąć z wody, delikatnie wytrzeć otulając je papierowym ręcznikiem i posmarować kroplą oliwy, by nadać skorupce połysku. 

Warto wiedzieć: Symbolika 7 pokarmów wielkanocnej święconki 

Autor: Anna Karda
1komentarzy