Balkonowe akcesoria, które ozdobią nawet mały balkon lub taras

Zadbany i odpowiednio urządzony balkon lub taras stanie się przedłużeniem naszego mieszkania. Radzimy, jak ozdobić balkon, by cieszyć się w pełni urokami lata.
 • Aranżacja balkonu

  Piękna, czerwcowa pogoda sprzyja spędzaniu wolnego czasu na powietrzu, w tym również na balkonie lub tarasie.

  tannjuska (123RF)
 • Szklarenka nabalkonie

  Szklarnia w wersji mini zmieści się nawet na małym balkonie. To pomysł na oryginalną dekorację.

  IKEA
 • Balkonowa mata

  PeterKraayvanger (Pixabay.com)
 • Pojemnik na kwiaty balkonowe

  Na małym balkonie też warto mieć rośliny. Wtedy sprawdzą się pojemniki zawieszane na balustradzie.

  Hans (Pixabay.com)
 • Meble balkonowe

  Miło będzie pić kawę na balkonie w otoczeniu roślin.

  makingfaces (123RF)
 • Krzesła sztaplowane na mały balkon

  bonami.pl
 • Rośliny doniczkowe to

  Kwiaty balkonowe to idealna ozdoba na wiosnę, lato i początek jesieni.

  alusruvi (Pixabay.com)

Aranżacja balkonu zależy od naszej pomysłowości i jego rozmiarów, ale nawet dość mały balkon może być miłą, letnią oazą. Niekiedy wystarczy naprawdę niewiele, by stał się on ulubionym miejscem wypoczynku podczas ciepłych dni.

Rośliny na balkonie to podstawa

Najważniejszym akcentem powinny być rośliny. To właśnie one wprowadzają wakacyjny klimat i namiastkę ogrodu w mieście. Ściana z ziołami, mała szklarnia albo pnącze przykrywające nieładny mur to tylko niektóre z możliwości.

Polecamy poradnikJakie rośliny wybrać na balkon, by ładnie go zaaranżować

Jeśli balkon wychodzi na okna sąsiadów albo ruchliwą ulicę, zasłoń barierki ładną matą, np. z bambusa. Zapewni ona więcej intymności i uchroni kwiaty przed nadmiernym promieniowaniem. Na większych tarasach sprawdzą się też parawany, które dodadzą miejscu uroku i azjatyckiego klimatu. Jeśli lubisz styl marokański, a twój balkon znajduje się pod dachem, rozłóż barwny chodnik, który sprawi, że będzie jeszcze bardziej przytulnie. 


Stojak na kwiaty
Na małej powierzchni również możemy mieć więcej niż jedną donicę. Pomogą w tym stojaki-drabinki.Fot. brebca (123RF)

Łączenie kilku funkcji

Jeśli masz niewielką powierzchnię, na której musisz połączyć funkcję praktyczną z ozdobną, jak wieszanie prania i chęć picia o poranku kawy na zewnątrz, wybierz składane meble, np. stolik przymocowany do ściany. Miłośnikom słodkiego lenistwa polecam mini hamaki – siedziska, które zajmują naprawdę mało miejsca. Balkonowym gadżetem, który może się przydać, gdy chcemy odpocząć na balkonie lub tarasie jest też parasol.


Parasol na balkonie
Relaks na balkonie, który jest odsłonięty, może uniemożliwić nam słońce. Wtedy warto zaopatrzyć się w parasol, który nie tylko ochroni nas przed żarem z nieba, ale i ozdobi balkon.Fot. cosimamariacandelli (Pixabay.com) 

Wolni strzelcy albo pracusie na pewno docenią możliwość pracy na świeżym powietrzu. Doniczko-stolik, na którym postawisz laptopa albo zjesz posiłek jest świetnym rozwiązaniem dla osób z francuskim balkonem, czyli takim ograniczonym jedynie do okna balkonowego i balustrady. Bo choć nie nadaje się on do wykorzystywania w celach rekreacyjnych, to idealnie doświetla pomieszczenie.

Wąski balkon i brak funduszy?

Pomaluj skrzynkę lub dwie, w zależności od wolnego miejsca, przykryj ozdobnym kocykiem i rozrzuć kolorowe poduchy. Atmosferę dopełnią lampiony, cotton balls i lampki słoneczne. Jeśli na balkonie nie ma płytek, wyłóż jego płytę sztuczną trawą.


Podwieszana doniczka na balkonie
Piękną i smaczną dekoracją na balkonie mogą być truskawki. Truskawki uprawiane w pojemnikach zajmują mało miejsca i łatwo się je zbiera.Fot. Edyta Hanszke

Autor: Nina Romanek
0komentarzy