Antyrama powraca do łask – gdzie i do czego można ją wykorzystać (ZDJĘCIA)

Antyrama to tylko dwie szybki, w których jest zdjęcie, a jednak element ten stanowi ozdobę. „Nieramka” na zdjęcia jest popularna w aranżacji wnętrz.
 • Kolorowe antyramy

  Kolorowe antyramy ozdobią nie tylko pokój dziecka.

  Seychelles
 • Efekt antyramy

  Antyramy jednak obok drugiej dają taki efekt.

  Idana
 • Antyrama w aranżacji mieszkania

  Antyrama na wężyku na tle gładkiej ściany stanowi ozdobę sama w sobie.

  Umbra
 • Antyrama tryptyk

  Antyrama tryptyk jest popularna, podobnie jak obrazy tryptyki.

  Barnwood
 • Ozdoby ścienne

  Antyrama w wersji retro.

  Diy
 • Modna antyrama

  Wierzchnia warstwa może być wykonana nie tylko ze szkła, ale także z pleksi lub innego tworzywa.

  Display
 • Antyrama z zawieszką

  Antyrama z zawieszką to równie ciekawe rozwiązanie.

  Fiddle
 • Ściana dekoracyjna

  Zestaw antyramek tworzy jedną większą antyramę.

  Stylefiles
 • Nowoczesna antyrama

  Taka antyrama pasuje nie tylko do wnętrz utrzymanych w stylu minimalistycznym.

  Walter
 • Podświetlana antyrama

  Podświetlana antyrama daje efekt zwłaszcza w ciemnościach.

  Poptime

Antyrama to – jak nazwa wskazuje – przeciwieństwo standardowej ramki do zdjęć. W zwykłej ramce jest szybka i tzw. oparcie, a zdjęcie jest oprawione. W antyramie wystarczają tylko dwie szybki. A i tak mogą być dekoracją naszego mieszkania.

Do najpopularniejszych należą antyramy wykonane ze szkła (przód i tył, tzw. dwustronne) albo te ze szkła (przód) i płyty MDF (tył), rzadziej z płyty pilśniowej lub wiórowej. Warstwa wierzchnia antyramy może być wykonana również z pleksi, które jest tworzywem elastycznym i bezpieczniejszym od szkła.
Obie części są połączone specjalnymi klipsami, zatrzaskami, ewentualnie klamerkami lub ozdobnymi sznureczkami, gumkami czy wstążkami. Istnieją antyramy stojące (z oparciem) albo do zawieszenia na ścianie, mające haczyk lub zawieszkę.

Ozdoba na ozdobie

Antyrama to dekoracja. Są antyramy ze zdobieniami ze szkła mlecznego, rzeźbione albo z posrebrzanymi lub pozłacanymi paskami. Kształty antyram też są rozmaite, od standardowych prostokątnych i kwadratowych, przez okrągłe, owalne, poprzez te przypominające wykrzykniki, znaki zapytania, liście, kwiaty, ptaki, krople w megapowiększeniu i inne esy-floresy. Wybrane modele posiadają podświetlenie, albo antyrefleks. Jest to specjalna cienka powłoka nanoszona na szkło, redukująca odbicia i odblaski od słońca lub światła sztucznego.

Poczytaj też: Dekoracje ścienne wykorzystywane w aranżacji mieszkania 

O ile w zwyczajne ramki można wstawić jedynie płaskie obrazki i obrazy, o tyle niektóre ramy mogą zmieścić lekko wypukłe powierzchnie. Przykład: na malowanym widoku przedstawiającym krajobraz, liście drzew są wypukłe, wykonane z materiału. Antyrama wykonana na zamówienie właśnie w tych odstających miejscach ma specjalne, wypukłe fragmenty. Albo inny pomysł: na zdjęciu przedstawiającym zdjęcie znad morza na dole antyramy znajduje się specjalny „tunel" (uwypuklenie), które można wypełnić choćby drobnymi kamyczkami albo piaskiem z plaży. Kolejna propozycja: obrazek przedstawiający kwiaty warto wstawić w antyramę posiadającą wyrzeźbione „koszyczki", w które można włożyć np. płatki kwiatów.

Inna strona antyramy

Nie tylko zdjęcia można wstawić w antyramę. Szkice lub rysunki tak samo. Podobnie, jak mapy, plany miast albo stare, przedwojenne listy lub notatki. Pomysłowo jest również wstawić w antyramę zasuszone liście, pierwsze bilety do kina, zaproszenie na chrzest, a nawet zeskanowaną pierwszą stronę zeszytu naszego dziecka-pierwszoklasisty. 

Autor: Katarzyna Piojda
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Niestety nie zgodzę się z autorką. Antyramy to relikt poprzednie epoki, jest w tej chwili tyle możliwości ekspozycji fotografii/grafiki, że tylko osoby nie mające pojęcia co oferuje w tej rynek, może zainteresować taki rodzaj "dekoracji" swoich ścian. Patrząc na antyramę, ja widzę tylko klipsy i paskudną (często szarą) płytę pod spodem. Może ktoś powiedzieć że to kwestia gustu, ale dla mnie kwestą gusty jest to co znajdzie się w antyRAMIE, a to jak zostanie opakowane to już poczucie estetyki.
Jan Estecki, 15.01.2017, 09:40