Wywóz śmieci po nowemu w 2013 r. Gminy ostrzegają: - Będą kłopoty

Ustawa śmieciowa została wprowadzona zbyt późno i jest za mało czasu na jej sensowne wprowadzenie - wskazują niektórzy samorządowcy.
Gminy będą miały obowiązek organizować przetargi na wywóz śmieci
Gminy będą miały obowiązek organizować przetargi na wywóz śmieci

fot. Marzena Sutryk

W styczniu 2012 r. weszła w życie ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Według zapisów ustawy gminy mają 18 miesięcy na wprowadzenie nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Od 1 lipca 2013 r. nowy system ma już działać; gminy mają pobierać opłaty od właścicieli nieruchomości, powinny być też rozstrzygnięte przetargi na odbieranie odpadów od właścicieli nieruchomości.

Według rzecznika Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski Tomasza Telesińskiego ustawa wzbudza kontrowersje wśród samorządowców.

- Największy problem z tą ustawa polega na tym, że muszą być podjęte uchwały gmin co do stawek opłat za wywóz. Trzeba je tak skalkulować, aby się to wszystko sfinansowało. Przecież jak opłata będzie za niska, to śmieci nie będą zbierane skutecznie – powiedział PAP Telesiński.

Dla przykładu, w Poznaniu jeszcze nie opracowano zasad funkcjonowania systemu zbierania odpadów.

- Ta ustawa została wprowadzona zbyt późno i jest zbyt mało czasu na jej sensowne wprowadzenie. Na pewno problemem będzie sposób naliczania opłaty, która może być naliczany według liczby mieszkańców, według wskaźnika zużycia wody czy powierzchni mieszkania – powiedział PAP prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Według niego w kwestii przetargów dla firm wywożących śmieci powinno się stosować przepisy UE.

- W UE jest możliwe zastosowanie zamówienia wewnętrznego: jak samorząd ma spółkę komunalną, to ona korzysta z publicznego majątku i ten majątek nie powinien stać bezczynnie. W Polsce lobby firm wywożących odpady wywalczyło sobie prawo o obowiązkowych przetargach – powiedział PAP Grobelny.

(PAP) 

Logo Polskiej Agencji Prasowej


Materiały oznaczone jako PAP są własnością Polskiej Agencji Prasowej S.A.
Kopiowanie i redystrybucja zabronione.

Autor: redakcja.regiodom
Podziel się:
Wersja do drukuWersja do druku
57komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (57)

Już wkrótce czekają nas kolejne POdwyżki pieczywa, a już od nowego roku gigantyczne POdwyżki prądu, o których na razie cichosza.
z Niemodlina, 14.08.2012, 20:53
mizio, 14.08.2012, 22:21
v, 15.08.2012, 20:58
Masz jakiś cudowny dar przewidywania !
To może byś przewidział dla siebie numery w totolotka, idioto !
fac, 16.08.2012, 09:25
Ten człowiek dobrze napisał energia elektryczna może zdrożeć do 50% w przyszłym roku ,trzeba czytać inne rzeczy też oprócz propagandy IDIOTO
KK, 22.08.2012, 08:15
przecież już od kilku tygodni podali oficjalnie, ze cena prądu ma wzrosnąć od 01 stycznia o ok. 40-50%. (uwolnienie cen energii dla odbiorców indywidualnych), nie wiem, co z opłatą za przesył. Pewnie Słońce Peru ogłosi, że udało się ograniczyć zapowiadane podwyżki do 35 %, więc lemingi POwinny mu dać order.
gośc, 28.08.2012, 16:06
przecież już od kilku tygodni podali oficjalnie, ze cena prądu ma wzrosnąć od 01 stycznia o ok. 40-50%. (uwolnienie cen energii dla odbiorców indywidualnych), nie wiem, co z opłatą za przesył. Pewnie Słońce Peru ogłosi, że udało się ograniczyć zapowiadane podwyżki do 35 %, więc lemingi POwinny mu dać order.
gośc, 28.08.2012, 16:09
a scieki płynące do rzek
Kołotko Jan, 17.08.2012, 08:29
kto bedzie sponsorowal nowe tabuny biurokratow obslugujacych tematyke smieciowa?Ja juz wiem,biedota ktora ledwo wiaze koniec z koncem do ktorej ja tez naleze.Przy takiej biurokratyzacji panstwa utworzyl sie betonowy elektorat (po) nie do ugryzienia przez inne partie.Wiec takich durnych przepisow bedzie nam przybywac jak grzybow po deszczu.Tylko jak juz bedzie 100 % biurokratow to kto na nich bedzie pracowal?
leoncjo, 14.08.2012, 23:46
Bardziej Ci odpowiadają sterty walających się śmieci na obrzeżach osiedli i lasów? Nie przesadzaj z tezą o zatrudnianiu tabunów "biurokratów obsługujacych tematykę śmieciową". Chodzi tylko o pierwsze zawieranie umów poszczególnych gospodarstw z gminą o odbiór śmieci. Później umowy będą tylko przedłużane. Do tego drugiego niepotrzebni są nowi urzędnicy a do startu też nie, chyba że w gminie jest ich brak.
jot, 15.08.2012, 09:21
Teraz wszystko skupują jako surowce wtórne więc jaki problem wrzucić worki do bagażnika i samemu zawieść to do skupu. LEPIEJ dostać przykładowe 10 gr za to aniżeli 400 zł na rok dawać gminnym darmozjadom.
Jano, 24.02.2013, 10:32
A jak to ma wyglądać w przypadku mieszkańców bloku? Każdy będzie musiał z osobna chodzić do urzędu czy jak dotychczas będziemy płacić za śmieci w czynszu?
Andrzej, 15.08.2012, 00:44
Postawi się odpowiednią wagą, i każdy przed wysypaniem śmieci "wklepie " swój kod, a waga pokaże wagę i wartość wyrzucanych śmieci. śmieci. Po tej operacji, firma zajmująca się śmieciami, będzie wiedziała, że np Kowalski w tym miesiącu musi zapłacić tyle, a tyle złotówek. Technika idzie do przodu. Policzą Ci co do grama.
Quasimodoxxl, 15.08.2012, 10:22
no tak, 18 miesięcy to zbyt mało czasu na przygotowanie wywozu śmieci do ustawy, widać jak efektywnie potrafią na gminie pracować....
Andri, 15.08.2012, 06:32
Tak,będziesz płacił do Gminy "podatek ścieciowy" tak, jak podatek od nieruchomości.Opłata kwartalna/roczna.Ceny za „podatek śmieciowy”, który będziemy płacić do urzędu to stawka od 150 do nawet 300 zł za osobę rocznie.
Obecnie w czynszu to około 200 zł rocznie.
ja, 15.08.2012, 09:17
Chyba jesteś prawdziwym optymistą. wg naszych wyliczeń podatek śmieciowy będzie wynosił 35 zł/ gospodarstwa; czyli jakieś 420 zł / rok, co wyliczono wg danych otrzymanych od dotychczasowych odbiorców śmieci. (gmina wiejska, płd Polski)
W mojej opinii cała ta ustawa śmieciowa z takimi, a nie innymi zapisami nadaje się... ale do CBS. Prędzej, czy później ale osoby, które doprowadziły do takich zapisów w ustawie śmieciowej - zostaną z tego rozliczone, chociaż mam nadzieję, że zanim wydadzą wszystkie otrzymane z tego tytułu korzyści.
do jot, 28.09.2012, 13:06
Informujemy mieszkańców, że od 2013 roku w Ząbkach będzie obowiązywał podatek śmieciowy, ponieważ zmiany ustawowe, nakładają na wszystkie gminy w Polsce obowiązek wprowadzenia takiego podatku.
Podatek ten zastąpi dotychczasowy system odbierania śmieci od mieszkańców poprzez firmy z którymi podpisane były umowy. Gmina w postępowaniu przetargowym będzie musiała wybrać jednego (lub kilku) odbiorców śmieci dla wszystkich mieszkańców na terenie miasta. W zamian za odprowadzany podatek będą odbierane z każdej posesji nie tylko normalne, codzienne śmieci tzw. „bytowe”, ale również wielkogabarytowe (np. meble, opony i elektro-śmieci (np. telewizory, komputery, odkurzacze). Rada Miasta w drodze uchwały zadecyduje o wyborze jednej z trzech form opodatkowania:
liczony od ilości zamieszkujących mieszkańców,
liczony od powierzchni użytkowej mieszkań,
liczony od ilości zużytej wody.
Już niedługo, bo na przełomie lutego i marca mieszkańcy otrzymają do skrzynek pocztowych informację o tym systemie wraz z obowiązkową do wypełnienia deklaracją.
Jednym z punktów najbliższej Rady Miasta (25.01.2012 r., 9:00) ma być „Uchwała w sprawie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.”.
Mówi ona m.in.:
§ 3
Ustala się miesięczne stawki opłaty od właścicieli nieruchomości za gospodarowanie odpadamikomunalnymi w wysokości:
1) 0,70 zł od 1 m2 powierzchni lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie nieruchomości w przypadku gdy odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny;
2) 0,35 zł od 1 m2 powierzchni lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie nieruchomości w przypadku gdy odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny.
ja, 15.08.2012, 09:29
Witam! jak zwykle w Polsce opanowało nas hasło: co by tu jeszcze sp.....ć. Do tej pory było normalnie: firma wywoziła śmieci, był wybór - podpadła mi jedna przenosiłem się do drugiej. Teraz pozostanie jedna "słuszna" i co będzie chciała to zrobi. Starczy żeby postanowiła, że śmieci odbiera w dni parzyste od np. 11.27 do 11.34 w workach pasiastych o rozmiarach 600x737 mm stojących 7 cm od krawężnika. Worki mają być pilnowane przez konkretnego przedstawiciela gospodarstwa domowego posiadającego odpowiednie upoważnienie. Tutaj chodzi tylko i wyłącznie o nabicie kasy komuś z władz miasta lub gminy. Dotychczasowy system jest dobry - firma wywozi śmieci i rozlicza się sama z miastem. Po co psuć coś co funkcjonuje dobrze?
dziadzia, 15.08.2012, 19:20
Gdańsk - jeśli pozostanie przy tej propozycji - opracuje minimalną i maksymalną wielkość mieszkania, która będzie brana pod uwagę przy kształtowaniu opłaty. To oznacza, że powyżej ustalonej powierzchni kolejne metry nie będą już miały znaczenia, co ma uchronić przed kosztami osoby, które mają np. domy 200-metrowe. Mamy też poznać symulację kosztów w zależności od każdej z czterech metod przewidzianych przez ustawę, chociaż ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Sopot opracowuje wskaźnik, który pozwoli obliczyć opłatę na podstawie zużytej wody. Mieszkańcy będą - być może na podstawie rachunków - deklarować zużytą ilość za rok ubiegły, co będzie postawą wyliczenia. Dzięki temu co roku opłata będzie się wyrównywać - jeśli w 2012 r. na dłużej wyjedziemy, w 2013 r. opłata będzie niższa. Ustawa daje cztery możliwości naliczania opłat: - od gospodarstwa domowego - osób zamieszkujących nieruchomość - powierzchni mieszkania - zużytej wody Pierwsza przyjmie się raczej w małych miejscowościach, na wsiach. Druga byłaby najlepsza, ale Trójmiasto ma za dużo studentów i turystów, a poza tym daje możliwość deklarowania zaniżonej liczby domowników. Zostają dwie ostatnie. Gdańsk i Gdynia chce, byśmy płacili za wywóz śmieci w zależności od powierzchni nieruchomości, Sopot - zużytej wody. Żródło: Gazeta Wyborcza a Opole ???????????????????????????
ja, 15.08.2012, 09:43
Pszczyna -10 zł/osoba/m-c
Legionowo - 8,50zł/osoba/m-c
Karpacz - 8zł/osoba/m-c
Warszawa- 20zł/osoba/m-c
Opole - od 8zł do 20zł/osoba/mc
ja, 15.08.2012, 10:01
No to sa jaja przeciez . z mopsu pobieram zasilek na dziecko w kwocie 77 zl, to tyle co za 3 osoby zaplace za smieci. kretynizm polska panstwo dla idiotow. zwiekszcie zarobkji a nie oplaty na smieci.
ja, 22.01.2013, 22:37
Może ktoś się orientuje jak to załatwili np Niemcy, Francuzi czy Węgrzy?.
Quasimodoxxl, 15.08.2012, 10:26
jaaak??? od dawna segregują plastiki, szkło zielone, białe,metale,papier, odpadki żywności tzw. bio, I PŁACĄ k... płacą !i jest porządek!!!! a u nas ;coś sąsiadowi, coś do lasu ,coś do odry ,worek na cmentarz albo na budowę gdzieś obok... typowo polskie kombinatorstwo. A w gminie nie ma gdzie starej muszli i kabiny prysznicowej wywalić po remoncie ,bo każą kontener 6m3 zamawiać za 450 zł.W końcu bedzie porządek ,gmina musiała będzie wszystko odebrać!!!
moje nazwisko, 15.08.2012, 10:41
Kazdy dom ma 3 pojemniki.
1. Smieci - zbierane raz w tygodniu,
2. szklo, metale i plasyki - zbierane co 2 tygodnie
3. papier - zbierane co 2 tygodnie
Oplata ROCZNA za wywoz smieci z jednego domu wynosi 2 tygodniowe zarobki robotnika wykwalifikowanego typu slusarz/murarz/spawacz.
(pol miesiecznych zarobkow przed podatkiem)
emigrant, 16.08.2012, 06:37
Niemcy próbowali ale ruskie przeszkodzili.
cionek, 16.08.2012, 14:33
wójt gminy skarbimierz woj. opolskie wymyślił, że ludzie będą płacić po 18 zł od osoby na m-c
morus, 15.08.2012, 12:21
ciekawe czy od osoby zameldowanej, czy zmieszkałej ta opłata będzie?
gość, 16.08.2012, 15:19
witam
powiem wprost jestem wkurzony na to co się dzieje w tym temacie, bo od kilku miesięcy zacząłem się temu tematowi przyglądać, to co napiszę to mówią mi ludzie z branży śmieciowej, którzy pomału się pakują na bezrobocie,
ta ustawa to ich zdaniem super przekręt, jeden z największych od 1989 roku, gdzie inne sprawy które np. badają komisje śledcze są malutkimi sprawami, a media na pewno tym się nie zajmą - są pewni na 100%, bo media nie będą "zadzierać" z wielkimi, tu chodzi o skok na jedną z największych kas w kraju, miliony codziennie przez lata, załatwiono rękami polityków wywalenie w obliczu prawa poprzez przetargi setek małych firm polskich, rodzinnych i firm komunalnych gdzie właścicielem jest gmina (wiele gmin zaciągnęło kredyty na wiele lat i kto je spłaci jak przegrają przetarg - a przegrają!!!), duże niepolskie firmy mogą dać niską (nawet poniżej kosztów) cenę aby wygrać przetarg a jak inne firmy zbankrutują i za "grosze" sprzedadzą swój sprzęt, zwolnią ludzi na bezrobocie i zniknął z rynku to wtedy "niezagrożona" firma podniesie ceny a jak gmina powie, że nie da więcej kasy to firma powie "ok, zabieramy zabawki i znikamy" i co wtedy gmina? ukorzy się i będzie jadła z ręki "monopoliście" i podniesie opłaty mieszkańcom, prosta sprawa!!!
kochani wracamy do socjalizmu tylko w innej postaci,
zobaczcie kto wygra przetargi w gminach w polsce i u nas na opolszczyźnie wtedy już wszystko zrozumiecie, ale jak zwykle, będzie za późno!!!
pozdrawiam was serdecznie
ps. mam nadzieję, że się mylę, chciałbym bardzo, ale przeczucie moje mówi inaczej, będzie płacz w gminach, płacz w domach, że drogo i nic się nie zmieni, tylko POdwyżki co chwilę, dobrze, ze idę na emeryturę niedługo, będę miał święty spokój,
pa, uśmiechu życzę
opolanin, 15.08.2012, 13:58
@ super skok na kasę... Masz 100% racji; za chwile obudzimy się z reką w nocniku!!! Juz za komuny próbowali takie numery robi; a teraz maja pole do popisu, tylko konkurentów przybyło!!!
Kuszelas, 16.08.2012, 12:47
to jest jeden wielki przekret w obliczu byle jak przygotowanej ustawy.
gdy spólki bedace własnoscia miasta lib gminy wykonuja bezprzetargowo wywóz smieci to urząd konkurencji na zlecenie europejskich koncernow typu Remondis. Veolia, Sita - nazywa monopolem - ale gdy te koncerny wywalaja cenami dumpingowymi lokalne dobrze dziłajace spólki to według UOKiK jest bardzo ok. te spólki kapitałowe moga zmonoplizowac całe miasta i aglomeracje - zyski i podatki ida poza granice kraju i to jest bardzo ostatnio lobbowane - przy aplauzie min. srodowiska i jego urzedników.
axxa, 04.10.2012, 19:28
I teraz zobaczymy jak nas będą doić mając taki złoty intertes śmieciowy. Te durnie nigdy z jiczym nie mogą zdążyć ani być skutecznymi jeśli nie zatrudnią nowyc biurew i urzędasów i podniosą sobie pensyjek. To kasta dojących naród niekompetentnych nierobów w dodatku trzymywanych przez podatki płacone ten ten naród. W normalnej firmie mówi się: niewydajny - to na zbity pysk jazda a w urzędzie - panie prezydęcie nie damy rady ludzi i kasy potrzeba. Czy wiecie, że w Polsce aż 20% pracujących to urzędasy i biurwy nie dającfe Produktu Krajowego w ani nawej miliardowej części!!
Jan Obywatel, 15.08.2012, 17:18
Niestety taka jest prawda. Pozwoliliśmy rozpanoszyć się tej biurokracji i mamy tego efekty
Kazimierski, 07.10.2012, 00:58
"Gmina ostrzega" - a co to za hasło, do roboty - zapier..., mie nikt nie pyta z czego zapłacę podatek
gość, 15.08.2012, 18:53
Prawda jest taka, że gdy wejdą te przepisy ludzie przestaną segregować śmieci no bo po co - płacę dużo niech segregują w sortowni...
Pogratulować pomysłodawcy nasz klient nasz per pan
Contract Killer, 16.08.2012, 06:40
Jestem właśnie w Niemczech mam 3 kosze w kuchni a w piwnicy 4 duże kosze.
Jeden na plastik drugi na bio trzeci na śmieci mieszane. Wynoszę do dużych koszy skąd co jakiś czas śmieciarka zabiera. A czwarty kosz w piwnicy jest na szkło.
I dlatego ten kraj jest bogaty bo nawet ze śmieci pieniądze potrafią odzyskać!!
summer, 16.08.2012, 13:11
Ciekawe jak zostanie rozwiązany problem odpadów komunalnych w budynkach,gdzie są wspólne zsypy na śmieci???Ja p******* nie będę płacić właścicielowi budynku.Sami będziemy ostawiać odpady i za nie płacić.
UOM, 16.08.2012, 13:45
znowu będziemy śmieci wywozić do lasu i płacić nie będziemy
Sikora, 16.08.2012, 21:42
właśnie po to powstała ta ustawa aby śmieci nie było w lasach! teraz każde gospodaestwo ma kubeł120 l wywożony standardowo co dwa tyg. a wszystko co się nie zmieści trzeba jakoś upłynnić!!! więc coś sąsiadowi,coś na cmentarz ,coś pod sklep albo na czyjąś budowę a reszta ku..wa do lasu albo rzeki!!!
moje nazwisko, 18.08.2012, 09:04
Tyżeś to jest głupszy niż stołowa noga! Płacić będziesz nawet wtedy, gdy wszystkie swoje śmieci do lasu wywieziesz albo sąsiadowi podrzucisz - jak dotąd...
png, 19.08.2012, 00:46
Płacę 120 zł na rok i więcej płacił nie mam zamiaru. Kupuję świnię, więc torebek nie mam, mleko też kupuję u rolnika, więc butelek też nie mam. Plastik wyrzucam w punktach, szkło tak samo. Przy większych remontach zamawiałem kontener.
Mie, 16.08.2012, 23:54
unia,niemcy, sremcy!!! kuwa ! to podnieście w końcu zarobki do średniej unijnej!!!! jak nie to won ,ludzie przestańcie płacić cokolwiek bo to paranoja- prąd - jakw uni,fajki jak w uni, śmieci jak w uni, a gdzie kuwa opieka socjalna jak unia? gdzie mieszkania faktycznie od zarobków a nie od ilości metrów itd itd!!! won ten rząd !! to bandyci i ta cała unia!!!!
taka tam, 17.08.2012, 06:49
Święta prawda .Całkowicie się z tobą zgadzam.Kosy na sztorc i trzeba zrobić im powstanie styczniowe jak moskalom 150 lat temu.
samuraj7, 23.01.2013, 17:35
teraz wzieli się za śmieci a kiedy za szamba , co wylewają na pola i lasy z tym jest problem , scieki płyną do rzek
Kołotko Jan, 17.08.2012, 08:28
Jan Serce, 29.09.2012, 08:22
w pale się nie mieści co ta zasrana banda nam regularnie serwuje... Niedługo wprowadzą podatek od srania! Będzie monitoring kto i jakie duże robi...
żenada....
w kosmos ich wszystkich wyje**ać.!!
plask, 20.08.2012, 20:32
A KIEDY POWSTANA SPALARNIE ,BIOGAZOWNIE I KIEDY BĘDZIE MOŻNA ODDAĆ LUB SPRZEDAĆ POSEGREGOWANE ODPADY .TEN WYWÓZ TO BARDZO RDOGO NAS KOSZTUJE .
oleg, 21.08.2012, 14:51
Wspólnoty Mieszkaniowe dziękują rządowi za możliwość wyboru przy wydawaniu swoich pieniądzy. Wybór = konkurencja = korzyść dla konsumenta! A tak narzucone opłaty z góry... na które NIE BĘDZIEMY mieli już wpływu.
Aha. Zorganizujcie też jednego dostawcę chleba i słodkich bułeczek do sklepów w danej dzielnicy i nie zapomnijcie jasno oddzielić tych ulic, co sprzedają Colę od tych, co sprzedają Pepsi. No i tylko dwie marki fajek na Mokotów, a kolejne dwie na Śródmieście. Komuno wróć!!!
Juras, 30.08.2012, 01:22
zlodziejstwo made in demokracja
gil zdzislaw, 11.09.2012, 09:47
Ale bzdurna notatka!
|Pieniążki za notkę dostał i nic nie napisał.Brawo.
mieszkaniec, 20.09.2012, 20:40
Ciekawe za co będę płaćić?, skoro mam pojemniki na plastik,szkło,papier prawie " pod nosem". Metalowe rzeczy sprzedaję na skupie. Organicznymi dokarmiam ptactwo, reszta na kompost. Za co więc mam placić? do kur. nędzy. Niedługo wprowadzą liczniki na ilość iddechów w ciągu miesiąca, kto przekroczy limit tego przerobi sie na biomasę i po kłopocie.
gargamel, 15.10.2012, 10:50