Wykup mieszkań lokatorskich: to ostatni moment

Mieszkanie spółdzielcze można przekształcić we własne za przysłowiową złotówkę. Zyskujemy wtedy pełne prawo do majątku wartego zwykle setki tysięcy złotych. Niestety, niektóre lokale można przekształcać tylko do końca roku.
  • mieszkania lokatorskie

    Niektóre mieszkania można wykupić tylko do końca roku.

    Maciej Kaczanowski

Spółdzielcze prawo do lokalu może mieć dwie formy. Pierwsza to tzw. prawo własnościowe, zwane również spółdzielczym hipotecznym. Druga forma to spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, nazywane po prostu „lokatorskim". W nazwie oba prawa różnią się nieznacznie. Ich posiadacze mają jednak zupełnie różne prawa do nieruchomości.

Spółdzielcze prawo własnościowe jest mocniejsze

Dla własnościowych nieruchomości spółdzielczych można bowiem otworzyć księgę wieczystą. Mieszkanie możemy też obciążyć hipoteką, sprzedać czy dziedziczyć. Prawo to jest zbliżone do pełnej własności. Ale uwaga! Pełna własność mieszkania przysługuje w rzeczywistości spółdzielni. Dopiero przekształcenie spółdzielczego własnościowego we własność zmieniłoby ten stan rzeczy.

– Znacznie słabsze prawo do nieruchomości mają natomiast osoby ze spółdzielczym lokatorskim prawem do mieszkania – wyjaśnia Bartosz Turek, analityk Home Broker. – Prawa tego nie mogą sprzedać, nie przechodzi ono na spadkobierców, a lokator nie może otworzyć księgi wieczystej i zabezpieczyć na niej kredytu. Lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego przypomina zwykły najem.

Ostatni dzwonek na przekształcenie

To drugie prawo także można przekształcić w prawo własności. Zwykle kosztuje to niewiele. O takim działaniu zwykło się mówić „wykup za złotówkę", który faktycznie kosztuje przeważnie niecały tysiąc złotych.

Ale uwaga! Nie zawsze spółdzielcze prawo lokatorskie można zamienić w prawo pełnej własności. Jest tak np. kiedy spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego do gruntu pod budynkiem.
– W takim przypadku prawo spółdzielcze lokatorskie można przekształcić jedynie w spółdzielcze własnościowe – wyjaśnia Turek. – Co więcej można to zrobić tylko do końca tego roku, a więc zostało na to już tylko sześć miesięcy.

W efekcie takiego przekształcenia, dotychczasowy lokator uzyskuje spółdzielcze prawo własnościowe. Jak to zrobić? Wymagania nie są wygórowane.
– Sprowadzają się głównie do tego, że lokator nie może zalegać z opłatami wobec spółdzielni – dodaje Turek. – Na odpowiedź na wniosek o przekształcenie spółdzielnia ma 6 miesięcy. Co więcej takiego przekształcenia można dokonać praktycznie bez kosztów.

Kiedy prawo lokatorskie zmienia się we własnościowe, wymagana jest jedynie zwykła umowa w formie pisemnej. Nie trzeba więc opłacać notariusza. Oszczędzamy więc kilkaset złotych. Ponadto dla prawa spółdzielczego własnościowego nie ma konieczności założenia księgi wieczystej, a więc nie trzeba ponosić kosztów sądowych. Gdyby jednak, ktoś chciał to zrobić, musi liczyć się z wydatkiem 260 zł.

Brak zgody wydłuży proces

Zdarza się, że spółdzielnia nie chce spełnić żądania lokatora i nie zamierza przekształcać prawa do lokalu. W takim wypadku przekształcenia można dokonać przed sądem. Wniesienie stosownego pozwu przeciw spółdzielni jest wolne od opłaty sądowej. Koszty postępowania ma pokryć spółdzielnia. Wyrok zastąpi decyzję spółdzielni, a więc z dokumentem tym będzie można się już udać do wydziału ksiąg wieczystych w celu otwarcia księgi dla otrzymanego prawa spółdzielczego własnościowego. 

Autor: Jacek Szydłowski
Współpraca: Home Broker
19komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (19)

tak, mam to samo, jesteśmy w sądzie. ciekawe czy jak minie termin wykupu i nic z tego nie bedzie to co dalej. recce opadaja.
lunat, 29.07.2012, 21:56
mieszkanie za przysłowiową złotówkę, oblicz ile będą wynosiły koszty utrzymania; ogrzewanie+ciepła woda,remonty molochów lub zrujnowanych przedwojennych domów, gdzie koszt remontu dachu przekracza wartość mieszkania.Czasem lepiej wybudować nowy dom z termoizolacją niż wykupić mieszkanie w wieżowcach z lat 80tych może bardzo obciążać budżet domowy..a potem;''Szczecin. Akcja dłużnik ruszyła. W piątek kolejne eksmisje''..i kolejna sprzedaż tego mieszkania komuś chętnemu..
Bezdomni w Nowej Polsce?, 30.06.2012, 09:42
przez dziesiatki lat placimy za mieszkania czynsz za nic - teraz zaniedbane
ruiny kaza wykupic by remontowac,ocieplac,robic dachy,wymieniac instalacje
kaminowa,wodna,elektryczna - normolne rece opadaja
dyzio, 30.06.2012, 10:23
'' Za PRL – u nikt się specjalnie nie przejmował tym, by ściana jak najlepiej zatrzymywała ciepło wewnątrz budynku..kaloryfery prawie w równym stopniu ogrzewały wewnętrzną jak i zewnętrzną część budynku... Teoretycznie wielka płyta miała być wzniesiona na 30 – 60 lat, a więc jak łatwo policzyć niebawem okres ten minie.Wśród użytych materiałów spory udział azbestu.''
Bezdomni w Nowej Polsce?, 30.06.2012, 13:14
Teraz mamy wolność i nie buduje się niczego, nawet z azbestu.
qqa, 30.06.2012, 17:20
a jak ja płacę 1300 za wynajmowane???? to co ja mam powiedzieć? niektórzy widać swego dobra nie znają,może się zamienisz???
jaa, 30.06.2012, 13:29
Kiedyś miałem problemy z pracą i ze splatą. Spłaciłem Spółdzielni wszystkie zaległości. Teraz jestem najemcą wlasnego mieszkania i płacę prawie 1.000 zł Spółdzielni, bo nie mogę wykupić, gdyż pan p... ma takie widzimisie
nikt, 30.06.2012, 14:17
25 lat pracowaliśmy z żoną i oszczędzaliśmy. Żadnych wczasów, wycieczek krajowych czy zagranicznych, żeby córkom kupić mieszkania w Warszawie. A tu jakieś parszywe prawo pozwala wybrańcom kupić mieszkanie za złotówkę? Czy aby jest to zgodne z Konstytucją?
Okrasa, 30.06.2012, 13:14
Mieliście siłę to pracowaliście. Biedni ludzie nie mogli i państwo im pomogło. To źle? Lepiej wszystkim wszystko pozabierać i zniszczyć. Ech polacy przez małe "p". Tacy kretyni tylko powodują cofkę do czasów ZSRR.
spolna, 30.06.2012, 17:18
A nie obsraliście się przy tym? Co za patafiany. Sami nie dostali to i inni nie mają prawa dostać. Macie tytułu profesora? Nie? To znaczy że tytuł profesora powinien zostać zlikwidowany. MŁOTKI!
qrra, 30.06.2012, 17:32
jak ktos sobie na cos zapracowal to jego sprawa, a jak ktos palcem nie kiwnal zeby zarobic na mieszkanie, a dostal je z podatkow tych co pracowali i odprowadzali je do panstwa to wara mu od czyjejs wlasnosci. pasozyty sie powinno tepic zgodnie z prawami natury.
Anonim, 01.07.2012, 08:59
wykupiliśmy duże mieszkanie w centrum miasta w 1982 r. za olbrzymie wtedy pieniądze (w budynku wtedy na 10 mieszkań były wykupione na własność tylko 2) bo gdybyśmy tego nie zrobili to kwaterunek dołożył by jeszcze jakąś rodzinę lub płacilibyśmy nadmetraż - płaciliśmy też podatek gruntowy (wieczysty - na 99 lat). W 2012 roku do 30.06. (tak stanowiły przepisy) pozostali lokatorzy z 8 mieszkań przekształcili ten status na własnościowe za tzw. psie pieniądze! ale żeby było jeszcze śmieszniej z sąsiadką która również miała wieczyste prawo do gruntu musieliśmy zapłacić w Urzędzie Miasta pond 430 zł na przekształcenie własności gruntu, natomiast obecni-czerwcowi właściciele gruntu na taką samą powierzchnię (tzw. udziały w gruncie) zapłacili od 200 do 250 zł
Danka, 30.06.2012, 20:16
Mieliście Państwo mieszkanie kwaterunkowe,a więc wpłacaliście tylko kaucję ( lub nie ) przy otrzymywaniu mieszkania,a spółdzielcy wnosili o9gromne pieniądze,którymi obracała spóldzielnia.Wówczas nie wnosiliście sprzeciwu,że ci co wprowadzali się do mieszkań spółdzielczych są pokrzywdzeni?
BUKSZPAN, 29.10.2012, 21:27
ZEBY WYKUPIC TERAZ MIESZKANIE SPOLDZIELCZE ZA GROSZ,TRZEBA BYLO ZGROMADZIC WKLAD NA KSIAZECZCE MIESZKANIOWEJ,SPLACAC KREDYT ZACIAGNIETY PRZEZ SPOLDZIELNIE,A TY W TYM CZASIE ODKLADALES NA MIESZKANIE DLA CORECZKI.WYSZLO PO ROWNO????????
halina, 02.07.2012, 08:20
wy kufa szczecinianie byscie chceili miec za darmo zeby wam wszystko bylo zucane bez ruszania dupska, mam znajoma w Łodzi dostala mieszkanie jeszcze przez sąd wlozyla 10 tys zł ma zajebiste mieszkanie musiala sie napracowac a wy bydlaki byscice chceili miec wszystko za nic chorzy ludzie w tej miescinie kobiety tylko tylki rozkladaja dla kasy .wyzej sracie jak dypy macie pajace
adjaz, 30.06.2012, 18:18
a jeżeli wykupuję i za chwilę sprzedaję to muszę oddać haracz do skarbowego?
Boguski, 19.11.2012, 20:44
Nie pier..... Na moje mieszkanie spółdzielnia wzięła kredyt i z tego kredytu je wybudowała. Kredyt został spłacony przeze mnie. Powiedz mi w takim razie, co mam za darmo, czy też za nic, bo albo ja albo Ty liczyć nie potrafisz? Poza tym wytłumacz mi, co mają wspólnego rozkładające się na bok nogi kobiety z wykupem mieszkania, bo też jakoś związku tu nie widzę. Popracuj lepiej nad gramatyką swoich wpisów, bo odbiega on od normy.
fikumiku, 10.03.2013, 09:43
Komentarz został usunięty.