Warunki techniczne WT 2021 – droższa budowa domu od 2021 r. Co się zmieniło?

Od 1 stycznia 2021 r. budowane domy muszą spełniać bardziej rygorystyczne niż przedtem normy dotyczące izolacyjności cieplnej. Zmiany dotyczą także domów modernizowanych.
  • warunki techniczne WT 2021

    Dzięki nowym przepisom budynki staną się bardziej szczelne, ale ich budowa może podrożeć.

    pexels.com

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zaostrzono wcześniej już dwukrotnie: w 2014 i 2017 r. W roku 2021 nastąpiło zaostrzenie trzecie i (póki co) ostatnie, które znacząco wpłynie na energooszczędność nowych oraz przebudowywanych budynków. Dzięki zmianom w prawie domy i inne obiekty będą tracić mniej ciepła, ale jednocześnie wzrośnie koszt ich budowy. Poniżej omawiamy najważniejsze zmiany.

Warunki techniczne. Kogo obejmuje nowy standard WT 2021?

Aktualizacja przepisów zawartych w warunkach technicznych, przeprowadzana co kilka lat, ma na celu dostosowanie ich do przepisów unijnych oraz do rozwoju technologii w budownictwie. W dalszej perspektywie zmiany w prawie mają spowodować to, że budynki będą zużywać mniej energii i wytwarzać mniej zanieczyszczeń, co pomaga chronić środowisko.

Najnowsze zmiany określa się jako normę WT 2021 albo standard energetyczny WT 2021. Dotyczą one trzech zagadnień:

  • zmniejszenia współczynnika przenikania ciepła wielu elementów budynku (ścian, dachów, podłóg, drzwi, okien itd.) – dzięki temu mają one tracić mniej ciepła;
  • zmniejszenia zapotrzebowania budynków na energię nieodnawialną – domy mają się stać bardziej energooszczędne i ekologiczne;
  • upowszechnienia ekologicznych źródeł ciepła – żeby spełnić nowe wymogi, większość budynków trzeba będzie wyposażyć np. w pompy ciepła czy zestaw nowoczesny kocioł plus fotowoltaika.

Zobacz: Z fotowoltaiki jest zadowolonych 96 proc. użytkowników

Nowe przepisy obejmują wszystkie nowe budynki, dla których pozwolenie na budowę wydano po 31 grudnia 2020 r. Do nowej normy WT 2021 trzeba się też dostosować, rozbudowując czy modernizując starszy dom.

Co ważne, jeśli wniosek o pozwolenie na budowę został złożony przed 31 grudnia 2020 r., to budynek będą obowiązywały wcześniejsze, łagodniejsze warunki techniczne – nawet jeśli urząd wydał pozwolenie dopiero po Nowym Roku. Norma WT 2021 obowiązuje tylko w przypadku wniosków o pozwolenie złożonych w 2021 r.

WT 2021 a współczynnik przenikania ciepła – nowe normy dla budynków

Dzięki nowym warunkom technicznym od 2021 r. budynki staną się bardziej energooszczędne. Obniżą się bowiem dopuszczalne wartości wskaźnika przenikania ciepła (U), który określa, jak dobrze budynek utrzymuje ciepło. Dla osób planujących budowę domu oznacza to przede wszystkim konieczność położenia grubszej izolacji lub zastosowania lepszych materiałów budowlanych (np. bloczków silikatowych, pustaków wypełnionych wełną mineralną). Maksymalną wartość wskaźnika U według nowych norm przedstawia tabela 1.

warunkli techniczne tabela 1

Tabela 1. Warunki techniczne WT 2021 dla przegród budynku. Źródło: Rządowe Centrum Legislacji 

W praktyce spełnienie nowych norm nie powinno być trudne, ponieważ producenci materiałów budowlanych mieli czas przygotować się do zmian w prawie i już od dawna wiele dostępnych na rynku materiałów spełnia wymogi WT 2021. Również dostępne na rynku projekty budowlane na ogół uwzględniają zaostrzone wymogi dotyczące energooszczędności budynków.

Sprawdź: Na co zwrócić uwagę, wybierając gotowy projekt domu?

Stosowanie bardziej wydajnych materiałów budowlanych wiąże się niestety z wyższymi kosztami budowy. Jak donosi serwis alebank.pl, najbardziej pesymistyczne szacunki mówią, że w markecie budowlanym wydamy nawet o 30 proc. więcej. Bardziej optymistyczne wyliczenia mówią o podwyżkach rzędu kilku procent. Warto jednak pamiętać, że zwiększone koszty na etapie budowy powinny ostatecznie zwrócić się dzięki niższym wydatkom na ogrzewanie. Dopiero praktyka pokaże jednak, jak długo to potrwa.

Warunki techniczne WT 2021 – okna, drzwi i przewody

Zmiany w prawie nie ominęły także okien i drzwi, choć tu wymogi są nieco łagodniejsze niż w przypadku dachów czy ścian. Nowe normy oznaczają, że standardem staną się okna wykorzystujące nowoczesne rozwiązania – o trzech szybach, komorach wypełnionych kryptonem czy argonem, ciepłych ramach okiennych z wkładkami termicznymi itp. W przypadku drzwi dużą rolę będzie odgrywać z kolei wypełnienie pustych przestrzeni materiałem termoizolacyjnym, np. pianką poliuretanową. Wymagania dla okien i drzwi od 2021 r. przedstawia tabela 2.

warunki techniczne tabela 2

Tabela 2. Warunki techniczne WT 2021 dla okien i drzwi. Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

  Oczywiście nie oznacza to, że właściciele domów muszą natychmiast wymieniać wszystkie niespełniające norm okna. Wymogi te dotyczą nowego budownictwa. Ich spełnienie nie powinno być problematyczne, gdyż obecnie oferowana stolarka mieści się „w parametrach" z nawiązką – uspokaja Ryszard Maczyński z firmy MS więcej niż OKNA.

Również instalacje służące do ogrzewania domu oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej trzeba lepiej niż przedtem izolować, by traciły mniej ciepła. Wyznaczono także nowe normy dla instalacji takich jak instalacja wody lodowej oraz instalacja ogrzewania powietrznego. Nową minimalną grubość izolacji przewodów od 2021 r. przedstawia tabela 3.

warunki techniczne tabela 3

Warunki techniczne WT 2021 dla przewodów. Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

Zmniejszenie zapotrzebowania budynków na energię nieodnawialną

Nowe warunki techniczne od 2021 r. wprowadzają także ostrzejsze wymogi, jeśli chodzi o zapotrzebowanie budynków na energię nieodnawialną (współczynnik Ep). Oznacza to konieczność ograniczenia zużycia paliw takich jak węgiel, gaz czy olej opałowy. Dopuszczalne maksymalne zapotrzebowanie energetyczne budynków zmieniło się następująco:

  • dom jednorodzinny – współczynnik Ep na poziomie 70 kWh/m2 na rok (wcześniej wynosiło 95 kWh/m2 na rok),
  • budynek wielorodzinny – współczynnik Ep na poziomie 65 kWh/m2 na rok (wcześniej wynosiło 85 kWh/m2 na rok).

Żeby dostosować się do nowych warunków technicznych, inwestor może działać na dwa sposoby. Po pierwsze zapotrzebowanie budynku na energię nieodnawialną można zmniejszyć, budując bardziej energooszczędny dom, czyli stosując lepsze materiały budowlane i grubszą warstwę ocieplenia, a także montując wentylację z rekuperacją. Ważne będzie też precyzyjne wykonywanie prac budowlanych, by nie dochodziło do powstawania mostków cieplnych.

Po drugie inwestor może zwiększyć wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Chodzi zarówno o energię służącą do ogrzewania domu, jak i jego bieżącego użytkowania. Rozwiązaniem może być np. połączenie nowoczesnego kotła gazowego czy kotła na pellet z fotowoltaiką. Można również zainwestować w całkowicie ekologiczne (lecz niestety droższe) źródło ciepła, np. pompę ciepła.

Przeczytaj: Czym ogrzewać dom, żeby powstawało jak najmniej smogu?

Żeby w budynku spełniony był standard energetyczny WT 2021, większość inwestorów będzie musiała skorzystać z obu metod – zbudować bardziej szczelny, energooszczędny dom i wyposażyć go w rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną. Skorzysta na tym środowisko naturalne, ale także sami użytkownicy budynków. Mniejsza utrata ciepła oznacza bowiem niższe koszty utrzymania domu, a także zwiększony komfort cieplny.

Autor: Przemysław Zańko
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

1. Pisząc populistyczne treści o ECOlogii proszę sprawdzić stopę / czas zwrotu poniesionych nakładów w stosunku co kosztów ogrzewania.
2. Proszę przy wszystkich ECOpomysłach ratowania świata sprawdzić / wykonać tzw. rachunek ciągniony, uwzględniający koszty całkowice w tym, np. koszty wytworzenia energii elektrycznej czy utylizację zużytych urządzeń, np. paneli lub śmigieł wiatraków elektrowni wiatrowych, akumulatorów itp.
Można być nie mile zaskoczonym. Czy będziecie mieli odwagę sprawdzić dla kogo pracujecie - czyich interesów bronicie.
Piotr, 27.09.2020, 22:01
hello
register you if you want win a lamborghini huracan
buy this faucet bot for win much more faucet bot
MichaelAdamp, 30.09.2020, 09:00
Witam Szanowni Państwo, Potrzebujecie pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Potrzebujesz kredytu biznesowego, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację swojego projektu? jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, zalecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp przez: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy firmą świadczącą kompleksowe usługi finansowe i staramy się pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu strukturalnych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których warto skontaktować się z nami w sprawie pożyczki;
* Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie.
* Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć.
* Szybkie bezpośrednie finansowanie - otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia.
* Elastyczna stopa procentowa - Dobra stopa procentowa.
* Wysokie wskaźniki akceptacji
* Elastyczna spłata - masz szansę wybrać datę spłaty, tygodniową, miesięczną lub roczną na okres 1-30 lat.
* Prosta aplikacja online.
* Spersonalizowane wskazówki i wiedza.
* Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku funduszy. Skontaktuj się z moją firmą już teraz, możemy pomóc Ci w uzyskaniu pożyczki, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie nam wniosku o pożyczkę za pośrednictwem:
E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com
WhatsApp: +447903159998 Pośrednicy / konsultanci / brokerzy mogą przyprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy współpracować z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.
Susan Benson, 15.01.2021, 11:14