Warunki techniczne WT 2021 – droższa budowa domu od 2021 r. Co się zmieni?

Od 1 stycznia 2020 r. budowane domy będą musiały spełnić bardziej rygorystyczne niż dotąd normy dotyczące izolacyjności cieplnej. Zmiany obejmą także domy modernizowane.
  • warunki techniczne WT 2021

    Dzięki nowym przepisom budynki staną się bardziej szczelne, ale ich budowa może podrożeć.

    pexels.com

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zaostrzono już dwukrotnie: w 2014 i 2017 r. Na rok 2021 zaplanowano zaostrzenie trzecie i ostatnie, które znacząco wpłynie na energooszczędność nowych oraz przebudowywanych budynków. Dzięki zmianom w prawie domy i inne obiekty będą tracić mniej ciepła, ale jednocześnie wzrośnie koszt ich budowy. Poniżej omawiamy najważniejsze zmiany.

Warunki techniczne. Kogo obejmie nowy standard WT 2021?

Aktualizacja przepisów zawartych w warunkach technicznych, przeprowadzana co kilka lat, ma na celu dostosowanie ich do przepisów unijnych oraz do rozwoju technologii w budownictwie. W dalszej perspektywie zmiany w prawie mają spowodować to, że budynki będą zużywać mniej energii i wytwarzać mniej zanieczyszczeń, co pomoże chronić środowisko.

Nadchodzące zmiany określa się jako normę WT 2021 albo standard energetyczny WT 2021. Dotyczą one trzech zagadnień:

  • zmniejszenia współczynnika przenikania ciepła wielu elementów budynku (ścian, dachów, podłóg, drzwi, okien itd.) – dzięki temu mają one tracić mniej ciepła;
  • zmniejszenia zapotrzebowania budynków na energię nieodnawialną – domy mają się stać bardziej energooszczędne i ekologiczne;
  • upowszechnienia ekologicznych źródeł ciepła – żeby spełnić nowe wymogi, większość budynków trzeba będzie wyposażyć np. w pompy ciepła czy zestaw nowoczesny kocioł plus fotowoltaika.

Zobacz: Z fotowoltaiki jest zadowolonych 96 proc. użytkowników

Nowe przepisy obejmą wszystkie nowe budynki, dla których pozwolenie na budowę wydano po 31 grudnia 2020 r. Do nowej normy WT 2021 trzeba się też będzie dostosować, rozbudowując czy modernizując starszy dom.

WT 2021 a współczynnik przenikania ciepła – nowe normy dla budynków

Dzięki nowym warunkom technicznym od 2021 r. budynki staną się bardziej energooszczędne. Obniżą się bowiem dopuszczalne wartości wskaźnika przenikania ciepła (U), który określa, jak dobrze budynek utrzymuje ciepło. Dla osób planujących budowę domu oznacza to przede wszystkim konieczność położenia grubszej izolacji lub zastosowania lepszych materiałów budowlanych (np. bloczków silikatowych, pustaków wypełnionych wełną mineralną). Maksymalną wartość wskaźnika U według nowych norm przedstawia tabela 1.

warunkli techniczne tabela 1

Tabela 1. Warunki techniczne WT 2021 dla przegród budynku. Źródło: Rządowe Centrum Legislacji 

W praktyce spełnienie nowych norm nie powinno być trudne, ponieważ producenci materiałów budowlanych mieli czas przygotować się do zmian w prawie i już teraz wiele dostępnych na rynku materiałów spełnia wymogi WT 2021. Również kupowane obecnie projekty budowlane na ogół uwzględniają zaostrzone wymogi dotyczące energooszczędności budynków.

Sprawdź: Na co zwrócić uwagę, wybierając gotowy projekt domu?

Stosowanie bardziej wydajnych materiałów budowlanych wiąże się niestety z wyższymi kosztami budowy. Jak donosi serwis alebank.pl, najbardziej pesymistyczne szacunki mówią, że w markecie budowlanym wydamy już wkrótce nawet o 30 proc. więcej. Bardziej optymistyczne wyliczenia mówią o podwyżkach rzędu kilku procent. Warto jednak pamiętać, że ostatecznie zwiększone koszty na etapie budowy powinny zwrócić się dzięki niższym wydatkom na ogrzewanie.

Warunki techniczne WT 2021 – okna, drzwi i przewody

Zmiany w prawie nie ominą także okien i drzwi, choć tu wymogi są nieco łagodniejsze niż w przypadku dachów czy ścian. Nowe normy oznaczają, że już wkrótce standardem staną się okna wykorzystujące nowoczesne rozwiązania – o trzech szybach, komorach wypełnionych kryptonem czy argonem, ciepłych ramach okiennych z wkładkami termicznymi itp. W przypadku drzwi dużą rolę będzie odgrywać z kolei wypełnienie pustych przestrzeni materiałem termoizolacyjnym, np. pianką poliuretanową. Wymagania dla okien i drzwi od 2021 r. przedstawia tabela 2.

warunki techniczne tabela 2

Tabela 2. Warunki techniczne WT 2021 dla okien i drzwi. Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

Również instalacje służące do ogrzewania domu oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej trzeba będzie lepiej izolować, by traciły mniej ciepła. Wyznaczono także nowe normy dla instalacji takich jak instalacja wody lodowej oraz instalacja ogrzewania powietrznego. Nową minimalną grubość izolacji przewodów od 2021 r. przedstawia tabela 3.

warunki techniczne tabela 3

Warunki techniczne WT 2021 dla przewodów. Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

Zmniejszenie zapotrzebowania budynków na energię nieodnawialną

Nowe warunki techniczne od 2021 r. wprowadzą także ostrzejsze wymogi, jeśli chodzi o zapotrzebowanie budynków na energię nieodnawialną (współczynnik Ep). Będzie to oznaczało konieczność ograniczenia zużycia paliw takich jak węgiel, gaz czy olej opałowy. Dopuszczalne maksymalne zapotrzebowanie energetyczne budynków zmieni się następująco:

  • dom jednorodzinny – współczynnik Ep na poziomie 70 kWh/m2 na rok (dziś wynosi 95 kWh/m2 na rok),
  • budynek wielorodzinny – współczynnik Ep na poziomie 65 kWh/m2 na rok (dziś wynosi 85 kWh/m2 na rok).

Żeby dostosować się do nowych warunków technicznych, inwestor będzie mógł działać na dwa sposoby. Po pierwsze zapotrzebowanie budynku na energię nieodnawialną można zmniejszyć, budując bardziej energooszczędny dom, czyli stosując lepsze materiały budowlane i grubszą warstwę ocieplenia, a także montując wentylację z rekuperacją. Ważne będzie też precyzyjne wykonywanie prac budowlanych, by nie dochodziło do powstawania mostków cieplnych.

Po drugie inwestor może zwiększyć wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Chodzi zarówno o energię służącą do ogrzewania domu, jak i jego bieżącego użytkowania. Rozwiązaniem może być np. połączenie nowoczesnego kotła gazowego czy kotła na pellet z fotowoltaiką. Można również zainwestować w całkowicie ekologiczne (lecz niestety droższe) źródło ciepła, np. pompę ciepła czy panele słoneczne.

Przeczytaj: Czym ogrzewać dom, żeby powstawało jak najmniej smogu?

Żeby w budynku spełniony był standard energetyczny WT 2021, większość inwestorów będzie musiała skorzystać z obu metod – zbudować bardziej szczelny, energooszczędny dom i wyposażyć go w rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną. Skorzysta na tym środowisko naturalne, ale także sami użytkownicy budynków. Mniejsza utrata ciepła oznacza bowiem niższe koszty utrzymania domu, a także zwiększony komfort cieplny. 

Autor: Przemysław Zańko
0komentarzy