Ustawa śmieciowa poprawiona - cztery sposoby naliczania opłat za odpady

W piątkowym głosowaniu posłowie znowelizowali ustawę śmieciową. Większość samorządów uważa, że nowe przepisy są dla nich korzystniejsze od obecnych. Zmiany pozwolą gminom naliczać opłaty za wywóz odpadów według różnych metod, a nie tylko jednej.
Zgodnie z nowym prawem wywóz śmieci będą organizować gminy a nie właściciele nieruchomości
Zgodnie z nowym prawem wywóz śmieci będą organizować gminy a nie właściciele nieruchomości

fot. archiwum

W głosowaniu wzięło udział 452 posłów, za było 441 posłów, 8 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Posłowie w trakcie głosowania odrzucili poprawki SLD i Solidarnej Polski. W tym tę, która pozwalała gminom na bezprzetargowe powierzenie gospodarki odpadami lokalnym spółkom komunalnym.

Zobacz też: Nowa ustawa śmieciowa - co zmieni się dla mieszkańców?

W grudniu 2012 roku do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach przygotowanej przez senatorów, który dawał władzom lokalnym więcej swobody w kwestii gospodarowania odpadami. Między innymi dlatego wiele gmin, w tym duża część tych największych, jak np. Warszawa, Trójmiasto, Częstochowa czy Kraków, wstrzymało się z podjęciem decyzji, co do sposobu naliczania stawek za odbiór odpadów komunalnych.

W stolicy ratusz przygotował dwa projekty uchwał dotyczących sposobu naliczania opłat za śmieci i przesłał je na początku stycznia do Rady Miasta. Radni jednak tymi projektami się nie zajęli. Jak mówił wtedy PAP rzecznik stołecznego magistratu Bartosz Milczarczyk, rozpatrywanie tych uchwał przed nowelizacją byłoby bezzasadne.

Nowelizacja przewiduje m.in. inną politykę ustalania opłat za gospodarowanie odpadami. Chodzi o umożliwienie gminom wyboru różnych metod naliczania opłat w poszczególnych częściach gmin, np. na obszarze, który ma wodociągi - według zużycia wody, natomiast na pozostałym - według innej metody. Zgodnie z obecną ustawą gminy mają możliwość wyboru jednej z czterech metod rozliczania się mieszkańców za odbiór śmieci. Stawka może być zależna od:

  • gospodarstwa domowego,
  • liczby osób zamieszkujących gospodarstwo,
  • powierzchni mieszkalnej,
  • wielkości zużycia wody w danej nieruchomości.

Zobacz też: Wywóz śmieci po nowemu w 2013 r. Gminy ostrzegają: - Będą kłopoty

Minister środowiska Marcin Korolec powiedział w zeszłym tygodniu, że nowelizacja jest racjonalna. Jak podkreślił, samorządy powinny mieć absolutną dowolność w sposobie naliczania opłaty za odbiór śmieci.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

Według przepisów ustawy od lipca 2013 r. odpowiedzialność za gospodarkę odpadami - organizację ich odbioru od mieszkańców i utylizację - będzie ponosiła gmina. Dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali, jaka firma odbierała śmieci, teraz wybór będzie należał tylko i wyłącznie do gminy.

Gminy są zobowiązane, aby do końca 2020 r. stopień recyklingu i przygotowania odpadów do ponownego użycia wynosił co najmniej 50 proc. w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. Do lipca 2020 r. odpady ulegające biodegradacji składane na składowiskach mają nie przekraczać 35 proc. całkowitej masy tych odpadów.

Logo Polskiej Agencji Prasowej
Materiały oznaczone jako PAP są własnością Polskiej Agencji Prasowej S.A.
Kopiowanie i redystrybucja zabronione. 

Autor: PAP
57komentarzy

Komentarze (57)

A u nas w gminie wiejskiej Żagań, już w grudniu podjęto uchwałę w g. kalkulacjisekretarz gminy z której wynika,że nie opłaca się sortować śmici .Cen wzięto z sufitu i co pani sekretarz jest śmiesznie?
bury, 25.01.2013, 16:24
Jest super, ja bym wprowadziła jeszce opłaty tlenowe - od oddychania. Zaproponujecie to PLATFUSOM i OSŁOM !!!
Będą darmozjady miały na PREMIE i NAGRODY.
Śmierdziele
Kunegunda PAŹDZIOCH, 25.01.2013, 20:47
Takie opłaty istnieją i jest to tzw. opłata klimatyczna
taki1, 26.01.2013, 08:00
Posiadam ogródek o który dbam i często podlewam dużą ilością wody za która płacę, śmieci wytwarzam tyle co nic i teraz mam płacić za smieci od ilości zużytej wody?. Wydaje mi się że nawet za komuny nie ograbiano ludzi w taki sposób. A żartem dodam - skoro śmieci będą stanowić własność gminy to jakim prawem żąda się moich pieniędzy ?
Jagodowa, 25.01.2013, 16:28
Niedawno czytałem projekt jednej z gmin (niestety nie pamiętam która) . Uwzględniono tam ogródki przydomowe (z liczników ogrodowych nie wlicza się do zużycia), kto posiada kompostownik -płaci mniej. Powtórzę jak w temacie , nie wybierajmy tych co dbają tylko o własne interesy.
Zzbbiigg, 25.01.2013, 21:01
1 gmina na kilkaset mysli, reszta aby sie tylko nachapac :/
sdf, 26.01.2013, 13:24
ja mam 2 liczniki, ten ogrodowy rozliczany jest bez naliczania oplat za scieki,
sdf, 26.01.2013, 13:28
Jakim prawem gmina żąda twoich pieniędzy za śmieci ? Prawem silnego i pragnącego pieniędzy.
kowalski, 22.05.2013, 15:08
brudasy będą płacić mniej za wywóz śmieci ?
Rondek, 25.01.2013, 16:59
I tak radni wzaganiu przyklepią to co Niesłuchowski z Michalakową wymyślą
sam, 25.01.2013, 19:05
ciekawi mnie tylko jak będzie rozliczane sortowanie śmieci. Teoretycznie gmina ma wywieźć wszystko, to po co sortować? wszystko na jedną kupę i ...... poszło!!
kangur, 25.01.2013, 19:47
nie jest to zgodne z konstytucją kazdy obywatel ma prawo wyboru kto bedzie odbieral od nie smieci wracamy do okresu kiedy obywatel nie mial nic do mowienia bo go zaraz zamkneli to jest tak jak powiedzial jeden z sedziow
ryhio, 25.01.2013, 20:34
Życie jak w Madrycie. Mamy podateczki; dochodowe, rupieciowe, radarowe, vatowe,citowe,zusowe, proponuję wprowadzić podateczek jeszcze ODDECHOWY - bedzie kasa dla nygusów na PREMIE, NAGRODY i APANAŻE.
Kunegunda PAŹDZIOCH, 25.01.2013, 20:54
jeszcze większa będzie korupcja w polsce a najbardziej po gminach gdzie wójtowie będą się dogadywać z firmami i dostawać od nich kase
poseł, 25.01.2013, 20:57
Nie kumam tego - niech mi ktoś udowodni związek pomiędzy zużyciem wody a ilością śmieci, powierzchnią mieszkania a ilością śmieci, liczbą domowników, a ilością śmieci. NIE MA TAKIEGO !!!
Ilość śmieci można określić tylko poprzez objętość (kubeł) lub masę (ważyć przy odbiorze), każda inna metoda to oszustwo i wyłudzanie pieniędzy.
Dotychczas rozliczałem się za kubełek (objętość) -dlaczego tak nie może być teraz?
Mam nadziej dalej będę mógł wyrzucać do własnego kubełka, a nie do kontenerów, wokół których szybko zrobi się chlew - przecież jak wyjdę z kubełkiem za płot, to już nie są moje śmieci - tylko Gminne...
ZORRO, 25.01.2013, 21:58
jj, 26.01.2013, 14:42
Ustawa śmieciowa wiąże się tylko z zarabianiem bardzo dużych pieniędzy przez gminy.
Jeżeli za pojemnik 120l. zapłacimy 12 zł to gmina firmie zapłaci około 6-7 zł.
Rachunek prosty : na jednym pojemniku gmina zarobi 5- 6 zł.
Teraz należy to pomnożyć prze ilość tygodni w roku (52) i średnią ilość gospodarstw domowych w mieście. (miasto 100tys mieszkańców to około
50 tys gospodarstw ) = 15 milionów zł naszych pieniędzy dla gminy. TO NIE WALKA O ŚRODOWISKO TYLKO O KASĘ ! ! !
A, 29.03.2013, 13:10
nadal nie rozumie o co chodzi w tej ustawie i na jakiej zasadzie to jest wszystko naliczane tłumacze sobie to na chłopski rozum gminy ustalają ceny za wywóz śmieci zgoda ale jak ustalają stawki skoro mówią 12zeta 8zeta 50zeta skąd wzięli ceny skoro nie było przetargu sami będą wywozić czy w ramach przetargu wybiorą firmę ale co to za przetarg skoro firma wchodzi na stronę gminy i widzi jakie stawki są ustalone daje o 10 groszy niszą i jest cacy a my bulimy a nie lepiej najpierw ogłosić przetarg i dopiero podzielić na mieszkańców
agatarlow, 26.01.2013, 13:08
Bo najpierw obliczono ile można wydoić z obywateli.Następnie obliczą ile można będzie przydzielić kasy poszczególnym funkcyjnym w gminie.A na końcu dopiero ogłoszą przetarg i wybiorą najgorsza firmę,żeby można było i zniej jeszcze coś uszczknąć! No i gitara!
berger, 28.01.2013, 07:21
Gryfice, zachpom, smieci posegregowane trafiaja do jednej smieciary, nie wiedzialem, ze recycling polega na mieszaniu smieci...
sdf, 26.01.2013, 13:23
Do cholery nedznej niech firmy dopłacają do śmieci to oni produkują odpady czyli wszelkiego rodzaju opakowania i tyle w temacie.
Szon, 26.01.2013, 14:03
józef szajna, 26.01.2013, 15:43
Coś nie kumam.Mam podpisaną umowę z firmą. Raz na kwartał odbiera śmieci i jest O.K. Teraz będę płacił Gminie i odbiorcy śmieci?.Wzięto pomysły z sufitu. Jak można ustalać stawkę od powierzchni mieszkania czy zużytej wody.Od osoby być może. Dorzućmy zwierzęta domowe i coś jeszcze.Za mieszkanie placę i wodę też. Smiecie odbiera firma i jest zadowolona. Tylko gmina chce wsadzić łapę w strumyk pieniędzy i będę musiał dodatkowo płacić gminie jako pośrednikowi?Wyłoniony w przetargu odbiorca śmieci chyba też będzie pobierał opłatę. Lepiej będzie jak mieszkaniec posegreguje śmieci a odbiorca zważy każdy asortyment i naliczy opłatę. Albo zapłaci wyższą stawkę za nieposegregowane. Wydaje się,że z myśleniem logicznym u nas krucho.
Szary obywatel Kowalski, 26.01.2013, 20:00
Teraz media zajmują się fotoradarami.Rząd tak to wymyślił,żeby o tym było głośno . Za nim ludzie się zorientują, będzie za póżno na protesty o śmieciach.
Tak nam przysolą ,że się nie pozbieramy.A,że politycy mają nas gdzieś , wystarczy przeczytać wypowiedż posłanki Bukiewicz na temat premii dla marszałków sejmu.Oni nie mają pojęcia, za ile trzeba wyżyć od pierwszego do pierwszego.Jak nie dam rady finansowo ,to pozostanie mi tylko K.S.dla mnie i mojej rodziny.
desperat, 26.01.2013, 23:37
jak nauczyć młodych ludzi dokładnego sortowania makulatury, butelek PCV, szkła.... byłoby o połowę taniej.
natalia, 27.01.2013, 14:22
Za komuny też nas uczyli zbierać kapsle od mleka itpodobnych bzdur. Od segregacji są firmy, które dają sporej grupie ludzi zarobić na życie. I to jest prawidlkowa gospoodarka rynkowa. Zmuszac stara babinę, by zuzytą raz na miesią butelczyne po 'Orange" pakowala w osobny worek, za który oczywiście sama musi zapłacić jest koszmarnym idiotyzmem gorzym od bzdurzeń Orwela.
bryś, 27.01.2013, 17:42
Dobrze jest znać choć jeden wyraz, który jest chwytliwy, choćby taki: "za komuny". To nic, że nie ma pokrycia w historii. A co do zbierania surowców wtórnych, to dobrze pamiętam, jak będąc dzieckiem, zanosiłam do szkoły różne papiery, czasami nawet książki, aby później spieniężyć te surowce wtórne i mieć klasowe fundusze na wycieczki. Czy to było złe? Teraz za surowce wtórne, aby się ich pozbyć, będziemy musieli jeszcze dopłacać! A TO POLSKA WŁAŚNIE - SOLIDARNA. Ty człowieku płać, a my urzędasy będziemy się z tobą solidaryzować - hasło przewodnie. PROTESTUJĘ!
Eleonora., 28.01.2013, 13:41
Obawiam sie, że owa 'śmieciowa ustawka' służy bardziej drenowaniu kieszeni mieszkańcow niż urojonej ochronie środowiska. Najbardziej bowiem zanieczyszczają lasy i okolice odpady podlegajace osobnym opłatom; resztki budowlane po remontach, stare części samochodowe, odpady wielkogabarytowe, elektryczne i chemiczne. Dorąbie się natomiast najbiedniejszej grupie społecznej czyli emerytom i rencistom, którzy to produkując najmniej śmieci z racji glodowych świadczeń i tym samych lichych zakupów zapłacą tyle co najbogatsi wywalający nadmiary dóbr i żywności.
dan, 27.01.2013, 17:36
co ma zużycie wody do ilości śmieci????!!!!
gość, 27.01.2013, 17:50
No jak to co? To bardzo proste ilosć zużytej wody jest w prost proporcjonalnie do twoich zarobków pomnożone przez ilośc mieszkańców i wysokość premi dla użedasów minus straty poniesione z powodu usuniecia 100 fotoradarów w gminie daje kwote wyciągniętą z kapelusza. którą to ty wyciagniesz z portfela.
Proste nieprawdaż
Artut, 15.03.2013, 19:16
w mieszkaniu 87 mkw mieszka 5 osób w drugim tej samej wilekości mieszkają 2 osoby - pytanie dla rządowych idiotów - w którym mieszkaniu generuje się więcej śmieci. Polską rządzą kompletni idioci i debile.
Andy, 27.01.2013, 20:58
... najwyższy czas posprzątać tę stajnię Auggiasza na Wiejskiej przy okazji następnych wyborów... pamiętajcie o tym: TYM PAŃSTWU JUŻ DZIĘKUJEMY !!!
ZORRO, 27.01.2013, 22:06
rwa mieszkam. Precz z Komuną.
Lukassmall, 28.01.2013, 03:05
w Niemczech, Holandii czy w Anglii ludzi nauczono sortować odpadki i dlaczego wszystkim sie to opłaca?
natalia, 28.01.2013, 09:15
a dlaczego marketom nie da się nakazu montażu maszyn do zwrotu i selekcji odpadów tak jak w niemczech
kazik, 28.01.2013, 11:34
Już Ci odpowiadam. Wstawiano podzielniki ciepła i miało być tak, kto oszczędza mniej płaci. Wstawiano liczniki na wodę i podobna sytuacja. Fakt, przez pierwsze dwa, trzy lata szło zaoszczędzić i wszystko wróciło do normy. Rozbito MPK na kilka i miała być konkurencja. Ja jej nie widzę. W każdym autobusie płacę tyle samo. Jak to się ma do śmieci? Będziesz sortował i na początku będzie cacy, a po jakimś czasie będziesz płacił więcej bo... Dodatkowy podatek się wprowadza i nić więcej. Za wywóz powinno się płacić od wagi tych śmieci! Od zużycia wody? Rodzina z małymi dziećmi gdzie jest dużo prania, ta dopiero zabuli! Starsze małżeństwo na dużej powierzchni też. U mnie zameldowanych jest pięć osób. przebywają za granicą i co? Tylko i wyłącznie od wagi śmieci!
Nazwisko, 28.01.2013, 14:30
Własnie w tych zmianach chodzi o to żeby opłaty nie były zależne od wagi śmieci, bo dalej "oszczędni" Polacy będa je wyrzucali do lasu.
Kris, 28.01.2013, 16:51
Złapany delikwent jak zapłaci koszt sprzątnięcia lasów w podlaskim to 10 od karze!
Nazwisko, 28.01.2013, 17:24
że będą rożne metody naliczania, fakt jest tak że będzie drożej, dużo drożej. To jest po prostu wprowadzony nowy podatek , który będzie zasilał w sposób ciągły konta gminy.
Misio pysio, 28.01.2013, 13:17
lub ilość zużywanej wody do ilości produkowanych śmieci???? Jakaś paranoja, czyli ten kto lubi być czystym i często się myje będzie więcej płacił za śmieci od jakiegoś brudasa tylko dlatego, że tamten sie nie myje - brawo logika.
Tomisław, 28.01.2013, 14:55
Co ma wspólnego metraż mieszkania i ilość zużytej wody do ilości wytwarzanych śmieci. Jedne wielkie brednie.
Tomasz, 28.01.2013, 15:17
zgadzam się, mam ogród przy domu o który dbam, wiosną i latem podlewam trawnik, kwiaty i krzewy i co to ku..a ma wspólnego ze śmieciami??? Co ma też do śmieci metraż mieszkania? Trzeba być debilem, idiotą i cymbałem do ostatniej potęgi żeby coś tak durnego wymyślić!!!
to wymyślili złodzieje, 04.04.2013, 02:43
OTO TA CUDOWNA UNIA EUROPEJSKA, MAMY LEPIEJ. BĘDZIE GORZEJ.
Tomasz, 28.01.2013, 15:19
Już to też kiedyś pisałem...
po 1989 zachłyśnięci wolnością odwróciliśmy się ze Wschodu na Zachód... tylko mam wrażenie, że zapomnieliśmy wstać z KOLAN i możemy w Unii całować tylko to do czego jej sięgamy ... obojętne z której strony ...
ZORRO, 28.01.2013, 18:15
Co to znowu za knot czy temat zastępczy? Mieszkam w Gorzowie Wlkp. Osiedle Dolinki i mamy ustawione pojemniki na sortowane śmieci: szkło, papier, tworzywa sztuczne i zsypy na pozostałe śmieci. W projekcie mamy jeszcze trochę pomieszać. Gdzie tu jakaś logika. Druga sprawa, co ma do ustalenia stawki za śmieci: metraż mieszkania lub ilość zużytej wody. Ludzie, to coś chyba z księżyca wzięte. Rząd, Sejm i Senat nie mają czym się zajmować i szukają tematów zastępczych. Aktualny jest cytat z kabaretu: co by tu jeszcze spieprzyć. Przepraszam, takie jest życie. Ma być ogłoszony przetarg na firmę która będzie zajmowała się wywozem śmieci. Przypadkowo dowiedziałem się, że w Zielonej Górze znajduje się już bardzo duża ilość samochodów-śmieciarek jednej z istniejących już firm. Czyżby było już po przetargu? Coś tu mnie nie gra, bajeczka o muzyce. Znowu nas wyrolują.
Ben., 28.01.2013, 19:40
Mam jeszcze jeden dodatek jak władza może coś na nas zarobić. Proponuję ustalić podatek od pierdnięcia z tytułu zanieczyszczania środowiska!!!
Ben., 28.01.2013, 19:47
Teraz płacę 40 zł m-cznie za wywóz śmieci. Wywożą co dwa tygodnie. Już wiem, że płacić będę więcej, a śmieci będą wywożone raz na miesiąc. Ja nie chcę siedzieć w smrodzie latem. Dla kogo jest ta ustawa? Gmina wynegocjuje dobre warunki, my będziemy więcej płacić, czyli jest to sposób na pomoc zadłużonym gminom. My z tego jak zwykle nie mamy nic:(
Milla, 28.01.2013, 20:43
... tyle tylko zostanie: jak będą problemy, trzeba będzie wozić śmieci pod urząd gminy...
ZORRO, 29.01.2013, 16:27
Od kiedy zaczęło się "mieszanie" wokół ustawy śmieciowej, ciągle nie mogę zrozumieć jednego podstawowego kryterium. DLACZEGO do opłaty wyłączono podstawowe kryterium, jakim jest ilość wyprodukowanych śmieci i niemalże "z uporem maniaka" wciska się: a to zużycie wody, a to metraż etc. Co ma piernik do wiatraka. Jak dużo się myję, to od razu dużo śmiecę??? Bzdura kompletna. Ta ustawa jest chora, tak jak nasze państwo...
maćkowiak, 29.01.2013, 17:23
Kabaret po prostu
A dlaczego za śmieci nie będziemy płacić w zależności od zużytego prądu????
Ci co mają ogrzewanie elektryczne powinni płacić więcej :D
No a jaka kasa byłaby z zakładów produkcyjnych, ci to zużywają dużo prądu, na pewno więcej niż wody :D Żenada, to w sumie powinno iść do trybunału konstytucyjnego a dalej to chyba trybunał praw człowieka czy coś tam :S
berti, 19.02.2013, 16:07