Ulga termomodernizacyjna od 2019 roku. Rząd przyjął projekt ustawy o nowej uldze podatkowej

Ulga termomodernizacyjna pozwoli podatnikom odliczyć od dochodu nawet 53 tys. zł. Kto może z niej skorzystać i kiedy wejdzie ona w życie?
 • Ulga termomodernizacyjna od 2019 roku

  Ulga termomodernizacyjna ma zachęcić Polaków do ocieplania domów, a w efekcie pomóc w walce ze smogiem.

  123RF

Nowa ulga termomodernizacyjna pojawi się w polskim prawie już od 1 stycznia 2019. Pozwoli ona podatnikom odliczyć od dochodu wydatki poniesione na termomodernizację jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Ulga ma zachęcać Polaków do ocieplania domów i wymiany kotłów grzewczych, co powinno nie tylko ułatwić ogrzewanie budynków, ale też poprawić jakość powietrza w kraju.

Ulga termomodernizacyjna – co to takiego?

Przyjęty przez rząd projekt uchwały o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadza, poza innymi zmianami, także nową ulgę podatkową. Pozwoli ona odliczyć od dochodów (przychodów) koszty poniesione na działania termomodernizacyjne w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych.

Przeczytaj: Rodzaje styropianu. Jak wybrać właściwy?

Szczegółowe ustalenia w kwestii tego, jakie usługi, urządzenia i materiały budowlane będą objęte ulgą, ma określić w osobnym rozporządzeniu minister inwestycji i rozwoju we współpracy z ministrami środowiska, przedsiębiorczości i technologii oraz finansów. W projekcie rozporządzenia jako objęte ulgą wymieniono m.in.:

 • kotły na paliwo stałe,
 • kotły gazowe,
 • pompy ciepła,
 • kolektory słoneczne,
 • drzwi wejściowe,
 • stolarkę zewnętrzną (w tym okna),
 • wentylację mechaniczną,
 • pokrycia dachowe.

Zobacz pełny wykaz materiałów, usług i urządzeń objętych ulgą

Nowe rozwiązanie prawne ma m.in. pomóc w walce ze smogiem. Na złą jakość powietrza w Polsce znaczny wpływ ma ogrzewanie domów za pomocą przestarzałych pieców na paliwo stałe – generują one dużo zanieczyszczeń, a do tego są mało wydajne. Również domy nieocieplone generują więcej zanieczyszczeń, ponieważ żeby utrzymać w nich odpowiednią temperaturę, trzeba spalać większe ilości „brudnych" paliw. Zdaniem rządu dotychczasowe działania zachęcające do termomodernizacji okazały się niewystarczające, stąd pomysł nowej ulgi podatkowej.

Dla kogo ulga na ocieplenie domu?

Na nową ulgę mogą liczyć tylko podatnicy, którzy nie skorzystali z żadnej innej formy pomocy od państwa na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Oznacza to, że z ulgi wyłączone będą np. osoby otrzymujące dotacje ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Są również inne obostrzenia.

Z nowej ulgi będą mogli skorzystać podatnicy podatku PIT opłacający podatek według skali podatkowej, 19 proc. stawki podatku oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych i ponoszą wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych – czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Dowiedz się: Dopłata do ocieplenia domu. Jak ją uzyskać?

Co ważne, ulga termomodernizacyjna nie obejmie właścicieli mieszkań. Skorzystać z niej będą mogli wyłącznie właściciele lub współwłaściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Warto przypomnieć, że zgodnie z art. 3 pkt. 2a Prawa budowlanego, taki budynek to:

(...) budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.

Ulga termomodernizacyjna – jaka wysokość?

Zgodnie z projektem ustawy od podatku odliczyć można będzie poniesione na termomodernizację wydatki. Co ważne, czas realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego nie może przekroczyć 3 lat. Dodatkowo ogólna kwota odliczeń nie może przekroczyć 53 tys. zł, niezależnie od liczby realizowanych działań służących termomodernizacji. Co więcej, wszystkie odliczane wydatki będą musiały być udokumentowane fakturami wystawionymi przez podatników, którzy nie są zwolnieni z podatku VAT.

Szukasz domu? Przejrzyj oferty: domy na sprzedaż

Ulga termomodernizacyjna wchodzi w życie 1 stycznia 2019 roku, dlatego też obejmie wyłącznie dochody uzyskane od tej daty. Warto jednak dodać, że mogą z niej skorzystać także ci, którzy już teraz prowadzą prace ociepleniowe – pod warunkiem, że poniosą na nie jakieś wydatki w 2019 roku. Jeśli tak się stanie, tę część kosztów będzie można odliczyć od podatku. 

Autor: Przemysław Zańko
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Eventually you will come out ahead belonging to the system, but only if
you are a professional. One fantastic feature of online gambling is 'bet-in-play'.
You just end up being open the eye area and be vigilant. My blog post; 4d result today special draw
BR, 30.10.2018, 17:12
Bardzo rozsądna inicjatywa. Warto by jednak zadbać o to by ludzie ocieplali domy dobrymi materiałami, np z certyfikatem ITB, żeby znowu pieniądze podatników nie poszły na marne.
TobiaszL, 11.11.2018, 19:07
Polecam sprawdzić czy używane do ocieplania domu materiały nie znajduje się na czarnej liście GUNB i rzeczywiście spełnia parametry które obiecuje producent.
Zerek, 11.11.2018, 21:52
This way, not only will your friend get the message,
but so will all the traffic that visits the profile. A blog organises your information effortlessly for the advantage of the number of visitors. My web blog; ace333 slot
YW, 04.02.2019, 21:40
Witam! czy ktoś mi pomoże w określeniu co wchodzi w "materiały budowlane wchodzące w skład instalacji ogrzewczej" - wyszczególnione w uldze termomodernizacyjnej? czy to są np. grzejniki?
Marcin Han, 06.06.2019, 13:49