Ulga termomodernizacyjna – czy można z niej skorzystać przy budowie domu?

Ulga termomodernizacyjna to spora oszczędność dla osób ocieplających swoje domy. Co jednak w sytuacji, gdy chce z niej skorzystać osoba budująca dom od podstaw? Na pytanie odpowiedziało Ministerstwo Finansów.
 • Ulga termomodernizacyjna a budowa domu

  Ulga termomodernizacyjna pozwala podatnikowi odliczyć do 53 tys. zł.

  pixabay.com

Ulga termomodernizacyjna nie jest ulgą budowlaną – zadecydowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie zadane przez Dziennik Gazetę Prawną. Tym samym osoby, które dopiero budują dom, nie będą mogły z niej skorzystać. Ta oficjalna wykładnia przepisów, choć zgodna z przepisami nowej ustawy o PIT, z pewnością rozczaruje wiele osób, które we wznoszonym obecnie budynku postawiły na rozwiązania ekologiczne.

Ulga termomodernizacyjna – na czym polega?

Przypomnijmy, że ulga termomodernizacyjna to jedno z rozwiązań wprowadzonych przez rząd, żeby poprawić katastrofalną jakość powietrza w Polsce. Ulga pozwala odliczyć od dochodów do 53 tys. zł wydatków, które podatnik poniósł na termomodernizację swojego domu jednorodzinnego (ulga nie dotyczy innych typów nieruchomości). Mogą z niej skorzystać:

 • podatnicy płacący liniowy PIT według stawki 19 proc.,
 • podatnicy płacący PIT według skali (stawki 18 proc. i 32 proc.),
 • podatnicy ryczałtowi (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych).

Co ważne, limit 53 tys. zł na podatnika nie zależy od liczby domów poddanych termomodernizacji – dopóki nie zostanie przekroczona kwota 53 tys. zł, podatnik może prowadzić prace ociepleniowe w dowolnej liczbie budynków. Może też rozłożyć prace w czasie – w jednym roku wykorzystać część limitu, a w kolejnym roku poddać termomodernizacji inny dom i wykorzystać resztę limitu.

Zobacz atrakcyjne domy na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

Do działań termomodernizacyjnych, które pozwalają skorzystać z ulgi, zaliczają się m.in. zakup i wymiana takich elementów jak:

 • drzwi wejściowe,
 • okna,
 • pokrycia dachowe,
 • wentylację mechaniczną,
 • kotły na paliwo stałe,
 • kotły gazowe,
 • kolektory słoneczne,
 • pompy ciepła.

Poniesione na termomodernizację wydatki podatnik musi być w stanie potwierdzić odpowiednimi fakturami.

Ulga termomodernizacyjna – terminy

Warunkiem skorzystania z ulgi jest to, żeby wydatki na termomodernizację były poniesione po 1 stycznia 2019 roku, kiedy to ulga termomodernizacyjna weszła w życie. Tym samym z ulgi będzie można skorzystać najwcześniej w 2020 roku.

Na skorzystanie z ulgi podatnik ma:

 • 3 lata – na zrealizowanie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (licząc od końca roku podatkowego, w którym został poniesiony pierwszy wydatek),
 • 6 lat – na odliczenie tych wydatków od dochodów.

Zobacz: Ulgi i odliczenia mieszkaniowe. Sprawdź, z czego możesz skorzystać

Co to oznacza w praktyce? Jeśli podatnik skorzysta z ulgi, a następnie w ciągu 3 lat nie przeprowadzi zapowiedzianej termomodernizacji, będzie miał obowiązek ulgę zwrócić. Doliczy wtedy poprzednio odliczone dochody do swoich bieżących dochodów i rozliczy się w sposób standardowy.

Drugi termin – 6 lat – dotyczy sytuacji, gdy podatnik będzie miał zbyt niskie dochody, żeby odliczyć od nich termomodernizację. Przykładowo jeśli podatnik na ocieplenie domu wyda 30 tys. zł, ale osiągnie w tym samym roku dochód w wysokości tylko 20 tys. zł, pozostałe 10 tys. zł może odliczyć przy następnych rozliczeniach podatkowych – ale nie później niż przed upływem 6 lat od działań służących ociepleniu domu. Ten sześcioletni limit liczy się osobno dla każdego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Dla budujących domy rząd też ma pieniądze

Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Finansów właściciele budowanych właśnie domów nie mogą liczyć na ulgę, niezależnie od tego, ile pieniędzy włożą w ocieplenie budynku czy montaż nowoczesnego systemu grzewczego. Mogą oni jednak skorzystać z innych form wsparcia.

Przeczytaj: Dofinansowanie do pomp ciepła w ramach programu Czyste Powietrze. Jak z niego skorzystać?

Najważniejszą jest dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze" – właściciele mogą uzyskać dotację lub pożyczkę m.in. na zakup i montaż ekologicznych źródeł ciepła. Budujący domy mogą też skorzystać z rozmaitych dopłat i promocji oferowanych obecnie przez producentów pomp ciepła – urządzenia te można nabyć na wyjątkowo atrakcyjnych warunkach.

Właściciele nowo powstających budynków mogą wreszcie skorzystać z innych obejmujących ich ulg podatkowych, na przykład ulgi mieszkaniowej. Pozwala ona odliczyć od podatku przychody, które podatnik uzyskał ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, a które zostały przeznaczone m.in. na remont czy ocieplenie zamieszkiwanego domu.

Sprawdź: Ulga mieszkaniowa na nowych zasadach. Co się zmienia?

Autor: Przemysław Zańko
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

Proste.
Budujesz dom jako pasywny z najtańszą rekuperacją ( wcale nie musi działać) zgłaszasz zakończenie budowy a następnie dokładasz piec, podłogówkę, grzejniki itd.). I to się będzie nazywało termomodernizacja.
Jazon, 22.03.2019, 11:45
@Jazon przez takich kombinatorów właśnie "to się nazywa termoizolacja w Polsce". Dobra termoizolacja powinna być ważna dla wszystkich, bo to najprostsza i najskuteczniejsza metoda walki ze smogiem. Aby termoizolacja przynosiła oczekiwane efekty dla portfela i środowiska pamiętać należy o dwóch podstawowych kwestiach: styropian z certyfikatem ITB i poprawne wykonanie ocieplenia=solidna ekipa wykonawcza
grzegorz, 31.03.2019, 13:25
Wykluczenie z wsparcia termoizolacji spółdzielni mieszkaniowych i bloków jest charakterystyczne dla wielmożów z ministerstwa. Wsparcie dostanie 400 metrowy dom, a kilka tysięcy metrów w bliku, gdzie mieszka kilkadziesiąt rodzin - NIE
Kolo, 22.01.2020, 19:43
Witam, Czy dla nowych budynków - gdzie nie występuje ulepszenie lub zamiana, też przysługuje ulga? (np. poprostu nowy kocioł gazowy?)
Adam M, 23.02.2020, 20:19