Szczecin: Im mniej wody, tym taniej za śmieci

Im więcej wody używasz, tym więcej zapłacisz za odpady - taką metodą będą obliczane rachunków za śmieci. Decyzja zapadła dziś na sesji rady miejskiej Szczecina.
  • Szczecin: Im mniej wody, tym taniej za śmieci

    Andrzej Szkocki

Od 1 lipca 2013r. rachunki mieszkańców za śmieci będą zależeć od liczby zużytej wody. Za głosowało 14 rajców koalicji SLD, PiS i klubu Szczecina dla Pokoleń. Opozycyjna Platforma Obywatelska była przeciw. Wstrzymała się Małgorzata Jacyna-Witt (niezależna) oraz Witold Dąbrowski z PiS.

 

Nie wiadomo na razie ile osób czekają wyższe rachunki.

- Jedni zapłacą więcej, inni mniej. Trudno to w tej chwili oszacować - mówił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Metoda ma tę zaletę, że łatwo będzie ustalić ilość zużytej wody w każdej nieruchomości. Takie dane posiada zakład wodociągów. Nie ma więc mowy o oszustwach, jak to byłoby możliwe przy metodzie od ilości osób w mieszkaniu.

Na obniżki rachunków szansę mają ci, którzy segregują odpady. Martwić się mogą właściciele przydomowych ogrodów. Do obliczania rachunku posłuży woda, którą zużywają w domu i do podlewania ogrodów.

Samo wyliczanie rachunku nie będzie trudne. Musimy znać roczną ilość wody jaką zużywamy w naszych mieszkaniach. Tą kwotę musimy pomnożyć przez 6,43 zł (dla rodzin, którzy nie segregują śmieci) lub przez 4,94 zł jeśli odpady segregujemy. Sumę dzielimy przez 6 i otrzymujemy rachunek, którzy będziemy płacić co dwa miesiące.

Ale żeby nie było za prosto, system - woda do śmieci - ma wiele pułapek. Okazuję się, że na pewno będą musieli go stosować właściciele domów jednorodzinnych. W Szczecinie jest ich ok. 16,5 tys. Ale już lokatorzy, czy najemcy nieruchomości wielorodzinnych (bloki, kamienice, itp) będą mogli wybrać metodę obliczania rachunków za odpady. Takich nieruchomości w Szczecinie jest ok. 11 tys. zł.

- Zwołam zebranie i to lokatorzy zdecydują, czy chcą płacić za śmiecie od ilości zużytej wody , czy od ilości mieszkańców - mówi radny Witold Dąbrowski, prezes spółdzielni mieszkaniowej w Szczecinie. Dlatego, aby nie przesądzać decyzji lokatorów, wstrzymał się we dzisiejszym głosowaniu.

Problemem będą też deklaracje, które każdy właściciel będzie musiał złożyć do urzędu raz w roku. Dokumenty są na tyle skomplikowane, że radni nie chcieli dzisiaj nad nimi głosować i postanowili dokładniej im się przyjrzeć. Sprawa wróci na następnej sesji.

Skąd to całe zamieszanie? To efekt ustawy, która ma spowodować , że będziemy segregować śmieci, mniej wyrzucać na wysypiska i do lasu. System zacznie obowiązywać od lipca przyszłego roku. Gmina nie będzie mogą już zarabiać na śmieciach. Nasze rachunki mają pokryć faktury, które miastu wystawią firmy śmieciowe. W Szczecinie gospodarka odpadami kosztuje rocznie ok. 70 mln zł. Jeśli z rachunków uzbiera się mniej , trzeba będzie je podwyższyć, albo zabrać z innych dziedzin, np. z inwestycji. Gdy wpływy od mieszkańców będą wyższe niż stawki na fakturach, nadwyżka zostanie zwrócona lub pójdzie na cele związane z ekologią.

- Znaków zapytania jest więcej w tej sprawie. Jak weryfikować, kto segreguje śmieci, albo ile naprawdę będziemy ich produkować, gdy system zacznie działać - wyliczał Paweł Adamczyk, z-ca dyr. do spraw komunalnych szczecińskiego magistratu.

Dlatego, czy system zadziała w kwotach uchwalonych dzisiaj dowiemy się za rok.
Radni odrzucili pomysły obliczania rachunków za odpady od ilości osób w mieszkaniu, od powierzchni lokalu i ryczałtowej stawki dla wszystkich.

Opozycja twierdzi, że wybrana metoda spowoduje podwyżki.

- Śmieci produkuje człowiek nie woda, ten związek z odpadami jest nielogiczny. Teraz ludzie by oszczędzić rachunki za odpady będą oszczędzać na wodzie. Wychowamy pokolenie brudasów - grzmiał Tomasz Grodzki, szef klubu PO.

390 tysięcy szczecinian produkuje rocznie 126 tys. ton śmieci.

Decyzję o wyborze metody obliczania rachunków za odpady muszą podjąć wszystkie gminy w Polsce. W naszym regionie zrobiło to do tej pory kilkanaście, m.in. Kołbaskowo.

Więcej szczegółów z dzisiejszej sesji znajdziesz na blogu Mariusza Parkitnego. 

Autor: GDP
15komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (15)

Mam domek z ogródkiem, w domu piec. papiery, gazety, palę w piecu, butelki plastikowe wywoże do pojemników od segregacji, wszystkie resztki jedzenia wynoszę na ogródek, część na kompost, część dla kotów i ptaków. W moim śmietniku prawie nic nie ma. Dlaczego mam płacić za śmietnik od zużycia wody????? Acha, mam jeszcze duży basen, który latem wypełniam wodą. Chyba zbankrutuję na te smieci, których prawie wcale nie produkuje. Panie Prezydencie, pomyślał pan o tym????!!!!!
mała, 20.11.2012, 08:47
Szanowna Rado....juz nie wiecie jak uderzyc czlowieka,z kazdej strony bijecie i wydzieracie z biednego potfela zlotowke,ktora i tak przewracamy kilka razy zanim wydamy,niedawno byl ALARM,ze pojawila sie wszawica wsrod dziatwy,znow mamy gruzlice ,az po smrodnych pasazerow w komunikacji miejskiej,juz nie wiecie z czego jeszcze zabrac!
zuber, 20.11.2012, 09:04
śmieci bo wspólnoty same sobie regulują zapotrzebowanie w zależności od liczby mieszkańców i maja odpowiednie kosze, by nie mącić w czymś co powinno działać gdyby ci co mogli by to posprawdzać nie siedzieli z radarami w krzakach lub pili jednej kawki za drugą
hgf, 20.11.2012, 09:30
Wyniki zbiorcze:
Liczba radnych obecnych:18
Liczba głosów za:12
Liczba głosów przeciw:2
Liczba głosów wstrzymujących się:4 Wyniki szczegółowe:
Balicka : ZA
Baran : WSTRZYMAŁ SIĘ
Biernat : ZA
Dąbrowski : ZA
Dzikowski : ZA
Jacyna-Witt : WSTRZYMAŁA SIĘ
Jania : ZA
Jerzyk : ZA
Kolbowicz : ZA
Kozłowski : ZA
Liktoras : ZA
Marchewka : WSTRZYMAŁ SIĘ
Posłuszny : PRZECIW
Stopyra : ZA
Szałabawka : ZA
Tyszler : WSTRZYMAŁ SIĘ
Wijas : ZA
Zielińska : PRZECIW juz wiecie na kogo nie glosowac przy kolejnych wyborach.....
lobby mieszczkancow blokowisk gora - toz to czysta niesprawiedliwosc... a zalozenie ze mieszkaniec szczecina klamal by w swych deklaracjach ile osob mieszka w danym gospodarstwie kluci sie z wiara w praworzadnosc mieszkancow i z gory zakalda ze tacy nie sa , ze beda klamac i oszukiwac!!! kazdy sadzi wedlug siebie... i tutaj chyba najwikszy popis dali nasi radni....
Adam, 20.11.2012, 10:00
Przez wiele lat przy ul. Andrzejewskiego stały pojemniki na plastik, szkło i papier. Kilka lat temu pojemniki zlikwidowano. Teraz wszystkie śmieci lądują w jednym pojemniku. Może mi kto wyjaśni, czy winna jest firma odbierająca odpady, czy może S. M. Bryza?
jojo, 20.11.2012, 10:11
Irytujące jest głoszone przez radnych i prezydenta stwierdzenie, że każdy Polak to złodziej i oszust. Ja za takiego się nie uważam. Brałem udział w konsultacjach społecznych i mimo iż mój głos stanowił zdecydowaną większość, to został zignorowany. Nie rozumiem tylko jak to możliwe, że opłaty za śmieci wzrosną w moim przypadku o ponad 100 % i nie wiąże się to z jakąś lepszą niż dotychczas usługą. Jednak bycie schludnym, to w Szczecinie drogi kaprys. I jeszcze muszę teraz robić w ogrodzie zbiornik na deszczówkę. Ale po co?! I tak w przyszłym roku dojdzie mi podatek od deszczu, który przecież będę zużywał do podlewania ogródka, żeby nie płacić opłat za wywóz odpadów :) W oparach absurdu, jak w starych PRL-owskich komediach.
Czyścioch, 20.11.2012, 10:15
Ciekawe jak będą rozliczane gospodarstwa domowe, które korzystają ze swojej studni? Jak ktoś ma pompę to zawsze można go zmusić do założenia licznika ale jak ktoś nosi wodę wiadrami to będzie potrzebny urzędnik, który będzie stał przy studni i liczył te wiadra. Przynajmniej może przy okazji spadnie bezrobocie.
t, 20.11.2012, 10:23
Czytałem ogólnopolskie fora i już jest wielki ubaw, że w Szczecinie, to się już ludzie myć nie będą i epidemie będą się tu szerzyć. Radni, róbcie z nas dalej debili :)
Czyścioch, 20.11.2012, 12:42
Nie widze zwiazku wody ze smieciami, moze placmy za gaz wg zuzycia elektrycznosci. Ktos kto sie nie myje bedzie produkowal tony smieci. Uczciwe jest oplacanie kubla jak jest to teraz - musze sie pilnowac aby nie przesadzic z produkcja smieci bo nie bede mial gdzie wyrzucic, a wg nowych przepisow moge wyrzucac i wyrzucac bez limitu.
Kompletny idiotyzm i oszutwo.
Kraczewski, 20.11.2012, 13:38
a nie godzi to w sprawiedliwosc spoleczna? moze mozna to jakos zaskarzyc?
Adam, 20.11.2012, 14:00
może płaćmy za gaz wg zużycia elektryczności - TO JEST TO :) bardzo podoba mi się ta inicjatywa :) bardzo mnie to rozbawiło - ale wokół nas tyle absurdów wiec jak przeczyta to jakis radny to kto wie:)
AniaAnia, 23.11.2012, 17:18
Kiedyś nawoływano do oszczędzania zużycia wody. Póżniej , aby wdrazać te oszczędności zainstalowano liczniki poboru wody. Faktycznie nastąpiło zmniejszenie poboru wody - głównie przez rodziny biedne, wielodzietne, bezrobotnych. Efekty czuć było w kolejkach, w zatłoczonych autobusach ... Reakcją wodociągów na zmniejszenie poboru wody - a tym samym ich dochodów stało się stałe podnoszenie cen wody. Czyli powtórka?!
Karol, 08.12.2012, 19:13
he9las je ne serai pas a paris mais penserai bien a toi.Dommagede rater une ooacsicn de connaeetre une petite cousine aventurie8re que je n'ai pas encore eu la chance de rencontrer.BRAVO A TOI pour tout ce courage.Dominique M
Priscilla, 31.12.2012, 15:40
Tak sie zastanawiam, ile osob zacznie po prostu kombinowac aby zuzycie wody bylo mniejsze niz jest w rzeczywistosci. Naprawde az brak slow, robimy wrecz krok do tylu. Tylko czekac az ludzie przestana sie myc... ale smieci za to beda produkowac na potege... zalosne!
tylko czekac na "kombinatorstwo", 20.11.2012, 23:55
L da sposa appartiene alla capsule couture Alta Sartoria al debutto con S/S 2014.
gucci belt 2014 boxing day 2014, 22.11.2014, 13:00