Segregacja śmieci – zaostrzenie przepisów od stycznia 2019 roku. Koniec z niesegregowanymi śmieciami i zsypami

Od stycznia 2019 roku obowiązywać będzie nowy system selektywnej zbiórki odpadów i i jeszcze wyższe opłaty dla tych, którzy nie segregują śmieci.
  • Segregacja śmieci się opłaca - muszą się do tego przekonać wszyscy

    Wiele gmin będzie musiało zrewolucjonizować system odbioru odpadów – obowiązywać będzie aż sześć kontenerów na poszczególne frakcje odpadów.

    Wojciech Wojtkielewicz

Wkrótce osoby, które wolą zapłacić więcej i nie zaprzątać sobie głowy segregowaniem odpadów szybko będą musiały nauczyć się zasad selektywnej zbiórki śmieci.

Umowy na wywóz śmieci po nowemu

Od początku 2019 roku nie będzie już możliwości podpisywania dwóch rodzajów umów na wywóz śmieci. Dotąd osoby, które deklarowały segregację odpadów (z realizacją tych deklaracji bywało różnie, co zobaczyć można po rodzaju odpadów w kontenerach), wnosiły miesięczną opłatę śmieciową niższą niż ci, którzy od razu zapowiadali, że segregacją odpadów zajmować się nie chcą. Od stycznia 2019 roku, jak zakładają zmiany projektowane w ustawie śmieciowej, wyboru już nie będzie.

Przeczytaj też: Co robi polski rząd, by walczyć ze smogiem 

Polska musi bowiem spełniać coraz bardziej rygorystyczne normy recyklingowe. W końcu zdano sobie sprawę, że dalsze tolerowanie „producentów" niesegregowanych śmieci do celu zbliżać nas nie będzie.

Wywóz śmieci niesegregowanych 4 razy droższy od wywozu odpadów segregowanych

Dlatego wszyscy zobowiązani zostaną do segregacji odpadów. W niektórych spółdzielniach mieszkaniowych, które jeszcze nie pozamykały swoich zsypów oznaczać to będzie wyłączenie ich z użytkowania. Koniec ze zrzucaniem śmieci do wspólnego kontenera. Mieszkańcy mają zadbać o to, by śmieci – posegregowane – trafiały tam, gdzie trafić mają. Aby odpowiednio zmotywować tych, którzy z segregowaniem mieli dotąd problem, zakłada się wprowadzenie swego rodzaju „kar". Śmieci źle posortowane będą uznane za „zmieszane", a za wywóz takich gmina będzie mogła ustalić cenę czterokrotnie wyższą niż w przypadku odpadów segregowanych.

Oczywiście, nikt nie będzie karał mieszkańców za jednorazowy „wybryk" ze źle posortowanymi odpadami, ale stałe i konsekwentne lekceważenie zasad segregacji skutkować będzie zmianą umowy na wywóz śmieci i podniesieniem jego kosztów. Najpierw jednak firmy śmieciowe oznaczać będą – tak dzieje się w wielu miejscach już teraz – plakietkami informującymi o nieprawidłowym składzie śmieci w kontenerze. Gdy sytuacja będzie się powtarzać, informacja zostanie przekazana do gminy, która decyzją administracyjną zmieni umowę śmieciową. Oznacza to spore problemy dla osób mieszkających w budownictwie wielorodzinnym – to właśnie na terenie blokowisk segregacja śmieci przebiega najgorzej – wystarczy kilka osób, które z premedytacją albo z ignorancji lekceważyć będzie zasady selektywnej zbiórki, by „pogrążyć" wyższymi opłatami swoich sąsiadów.

Część właścicieli nieruchomości będzie miała możliwość obniżenia opłat. Dotyczy to tych, którzy posiadają własny kompostownik, w którym przetwarzać będą bioodpady. Przepis ten będzie wymagał doprecyzowania, bo władze gmin obawiają się, że nagle miłością do kompostowania zapała większość mieszkańców, którzy w ten sposób będą chcieli obniżyć rachunki za wywóz śmieci.

Polecamy poradnik: Jak założyć kompostownik i co nadaje na kompost 

Zmiany dotkną też właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, w których powstają śmieci. W niektórych gminach nie musiały być wpięte w gminny system zbiórki odpadów komunalnych, a właściciele tych nieruchomości byli zobowiązani do podpisywania indywidualnych umów z firmami wywozowymi. O ile np. urzędy takie umowy podpisywały, to dość często okazywało się, że właściciele prywatni już tego nie robili. W gminach uznano, że winę za powstawanie nielegalnych wysypisk śmieci ponoszą między innymi właściciele takich niezamieszkałych, ale „śmiecących" nieruchomości.

Spokojnie będą mogli spać właściciele ogrodów działkowych – ROD. Działkowcy zapłacą za wywóz śmieci tyle, ile właściciele nieruchomości niezamieszkałych (czyli w praktyce mniej niż „zwykli" mieszkańcy domów czy bloków).

Tymczasem w 2030 roku gminy będą musiały wykazywać się sporymi osiągnięciami na polu recyklingu. Odpady takie jak szkło, metale czy tworzywa sztuczne będą musiały być odzyskiwanie w 60 procentach. Dziś wiele miast nie jest w stanie dojść do połowy tego wyniku. Jeśli gminy nie będą zmieniać swojej polityki dotyczącej segregacji i odzyskiwania odpadów zapłacą kary. Nikt nie ma złudzeń, że ich kosztami zostaną obciążeni mieszkańcy, którzy będą musieli płacić coraz więcej za śmieci. W ostatecznym rozrachunku okaże się, że taniej będzie już teraz śrubować wyniki recyklingu, by powstrzymać w ten sposób podwyżki opłaty za wywóz śmieci. 

PrzeczytajZa spalanie odpadów roślinnych w ogrodzie grozi mandat

Autor: Sławomir Bobbe
19komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (19)

Nawet Stalin nie był w stanie tak podkręcać śruby, jak robi to Unia Europejska.
Jan, 17.10.2018, 12:40
Panie Janie, a jaki to problem segregować odpady? chyba każdemu z nas powinno zależeć na tym aby uwolnić Ziemię od śmieci, które zresztą sami produkujemy w zastraszającym tempie. Nie zyjemy sami dla siebie, po nas też będą chcieli mieć czyste powietrze i nieskażoną wodę. Wystarczy odrobina samokontroli i już . A jakie to ma znaczenie, czy do tego obliguje na UE, czy Stalin, czy my sami?
bal, 17.10.2018, 14:41
Próbowałeś kiedyś doczyścić plastikową butelkę po kefirze żeby spełniała wymagania czystości plastiku "posegregowanego" ? Jeżeli nie to nie bardzo wiesz o czym mowa balu... tak czy siak jak tak dalej pójdzie to niedomyte kefirki zamiast w zsypie wylądują na trawniku przed blokiem.
Kazio, 17.10.2018, 15:44
Nie powinno się myć opakowań, o ile gmina wyraźnie tego nie zaleca. Pamiętajmy, że mycie opakowań powoduje zwiększone zużycie wody.
Opakowania należy jednak opróżniać (nie wyrzucajmy do śmieci w połowie pełnego słoika z dżemem).
Źródło: Ministerstwo Środowiska http://naszesmieci.mos.gov.pl/segregacja
dziudziu, 18.10.2018, 17:04
Po kefirach wlewam trochę gorącej wody zakręcam mieszam, wylewam i gotowe. Kubki po kefirach spłukuję pod zraszaczem. Ważne żeby nie pozwolić żeby zawartość zaschła, trzeba myć bieżąco
nore, 22.01.2019, 18:09
Najpierw walczyłem aby miasto przy ul. Żabiej koło szkoły ustawiło kontenery na odpady segregowane. Gdy już je ustawiono były tak rzadko opróżniane, że segregowane odpady walały się koło kontenerów. Co zrobiło miasto? Zlikwidowało problem likwidując kontenery na odpady segregowane. Teraz wszystko ląduje w jednego kontenera. Czystej wody głupota urzędnicza.
Krokodyl Morski, 17.10.2018, 16:03
Zamiast lepiej jest gorzej. Ale ktos dobrze wymyslil w jaki sposob od ludzi wyciagac pieniadze i sobie i swojej klice zatrudnionej w firmach Kura bedzie klicie przynosic ,,zlote jaja,,
KOPCIUCH, 19.11.2018, 23:12
Już mafia dawno temu doszła do wnioski że najwięcej kasy można wytrzepać na śmieciach. Teraz robi to unia i szyszko, My wszyscy za to zapłacimy...
rodo, 24.11.2018, 20:03
Stać mnie na niesegregowanie, bieda niech segreguje.
Jankowski, 03.12.2018, 22:37
To tak jakby napisać, stać mnie na chodzenie z niepodtartym tyłkiem, bieda niech się podciera.
Segregacja_2, 31.12.2018, 12:33
dopisz jeszcze, że stać cię na mycie się w wodzie z wodociągów bieda niech się kąpie w kałużach
idiota!
do segregacja, 05.03.2019, 14:40
I BARDZO DOBRZE , CZAS ABY KAZDY SIE NAUCZYL SEGREGACJI
marta, 13.12.2018, 10:00
...i znowu ktoś chce przelać nasze pieniądze na konto mafii, dołączam swój głos do wpisu poniżej. ŚMIECI POWINNY BYĆ ODBIERANE ZA DARMO. ... i jeszcze! POWINNY BYĆ ROZDAWANE ZA DARMO WORKI NA TE ŚMIECI. Tłumaczenie, że ceny wzrastają bo teraz trzeba będzie jeździć więcej samochodami, jest oszustwem. Bo teraz trzeba będzie jeździć mniej, gotowe posegregowane śmieci firma wywozowa powinna dostarczyć od razu do punktu przerobu. Nie trzeba ich wozić do sortowni, a potem do punktów przetwarzania. Nie trzeba ich też sortować. Co razem powinno obniżyć, a nie podwyższać koszty. Inna sprawa to: jak pracują panowie od wywożenia śmieci. Jak można przeczytać poniżej "śmieci posegregowane są przez tych panów mieszane". ... tylko najpierw się rozejrzą wokół, czy aby nie za dużo ludzi to obserwuje. Przed okradaniem śmietników rozwiązaniem miało być ich zamykanie na klucz. I tu znów: PANOWIE OD WYWOŻENIA ŚMIECI NIE ZAMYKAJĄ PO SOBIE ŚMIETNIKA NA KLUCZ (!). Bardzo często giną wkładki z zamków, a menele mają gotowe śmieci do zaniesienia paserowi. PRZEPRASZAM "LEGALNEMU PASEROWI". Oni to robią LEGALNIE, nielegalnie jest tylko okraść śmietnik (!) i tą kontrabandę spieniężyć. Mieszkam w bloku, w pobliżu którego mamy niezamykany śmietnik. Ale do niego to aż strach odchodzić, od świtu do zmroku i może nawet jeszcze później, ciągle ktoś tam w pojemnikach szpera. Niekiedy są pijani, niekiedy jedzą, a nawet śpią. Towar do wymiany na alkohol dostają nawet od panów od wywożenia śmieci, "a niech sobie wypiją". No bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, iż w minutę po odjeździe śmieciarki słychać chrzęst zgniatanych puszek?
szczerze, 07.01.2019, 12:00
jaka segregacja... masakra, każą segregować, sortujemy, worki zgodnie z opisem wystawiamy, podjeżdża jedna śmieciara i wszystkie w jeden czy to kompost czy plastik czy papier.... pytam Pana ... "proszę Pana to po co my to segregujemy skoro i tak do jednej śmieciarki idzie?" "bo tak wyszło" .... no i co tu dyskutować... dziwne że " bo tak wyszło " częściej jest niż faktyczne odbieranie odpadów wg segregacji .. w zasadzie nie widziałam przez ostatni miesiąc poprawnie odebranych śmieci... tylko szkło ! reszta przemiał :( .. bezsens
wyszków, 16.01.2019, 10:14
zgadzam się z powyższą odpowiedzią, nie tak dawno widziałam w TV jak ta bezsensowna segregacja się odbywa, ci co wywożą odbierają segregowane śmieci i tam gdzie wywożą wysypują wszystko na jedną kupę, nas się straszy wysokimi karami za nie segregowanie a dalej wszystko jest mieszane no i gdzie tu sens???
Od dawna nie kupuję nic co w słoikach, puszkach jedynie to co w plastikach tj. śmietanę, mleko itp.
resztę w sklepach na wagę czyli wędliny, mięso,sery
i tu się zgadzam, 05.03.2019, 14:36
herbal pregnancy tea https://courrierdesameriques.com/forums/topic/acheter-lorazepam-en-ligne-sans-ordonnance fruit fly remedies
JoshuaDiusa, 07.11.2020, 18:40
home remedy dermatitis https://solucionesholcim.com/innovacion/forums/topic/comprar-stilnox-por-internet-sin-receta-10-mg home remedies inflammation
RalphBoymn, 10.11.2020, 07:19
natural remedies gastritis http://baseportal.com/baseportal/modafinil/main clogged toilet remedies
Lloydlayex, 11.11.2020, 14:44
passing drug testing http://www.bloghotel.org/stilnoxde tooth abscess remedy
DavidSnite, 12.11.2020, 21:34