Rewolucja w spółdzielniach mieszkaniowych. Posłowie szykują zmianę ustawy

Wspólnota mieszkaniowa w bloku, gdzie co najmniej jedno mieszkanie jest wykupione na własność, administrowanie w rękach komercyjnych firm, a prezes wybierany przez walne zgromadzenie. Takie zmiany w funkcjonowaniu spółdzielni mieszkaniowych proponuje Platforma Obywatelska.

Projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i problemom spółdzielców. Zmienia relacje między zarządem spółdzielni, którego sytuuje w roli administratora, a spółdzielcę sytuuje w roli właściciela spółdzielni. Daje mu pełnię praw, zapewnia ochronę własności. Projekt wprowadza kontrolę spółdzielni, porządkuje sprawy gruntowe, upraszcza uwłaszczenie, powoduje zmniejszenie opłat, a także daje prawo wyboru co do członkostwa w spółdzielni – tłumaczy w rozmowie z "Porannym" Lidia Staroń. Posłanka Platformy Obywatelskiej jest autorką projektu nowej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. W tym tygodniu w Sejmie ma się odbyć pierwsze czytanie projektu.

Przestrzeganie ustawy o własności lokali

Obowiązująca teraz ustawa zakłada np., że z chwilą wyodrębnienia własności poszczególnych lokali, nie stosuje się przepisów ustawy o własności lokali.

Zobacz również: Projekty ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przygotowują też PSL i PiS 

– To regulacja sprzeczna z konstytucyjną zasadą ochrony własności. Obecnie własność lokalu w spółdzielni jest instytucją czysto fasadową, a właściciel, który nie jest członkiem spółdzielni, nie ma wglądu do dokumentów, nie może uczestniczyć w walnym zgromadzeniu, musi płacić za działalność gospodarczą spółdzielni, chociaż sam z tego tytułu nie ma żadnych zysków, nie ma też wpływu na wysokość opłat eksploatacyjnych. Projektowana ustawa to zmienia – wyjaśnia posłanka Lidia Staroń.

Możliwość zmiany administratora budynku 

Zakłada też możliwość zmiany administratora.
– Nieruchomością, której jesteśmy właścicielami, zarządza teraz spółdzielnia. Zgodnie z proponowaną ustawą, nasze bloki będą mogły być zarządzane także przez licencjonowanych zarządców, którzy muszą zapewnić wysoką jakość, niską cenę, miłą obsługę, dobre materiały i fachowców – podkreśla Paweł Backiel, prezes Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego z Białegostoku.

Wybór prezesa spółdzielni po nowemu

Inną kwestią, która – według posłów – powinna być zmieniona, jest wybór prezesa spółdzielni. Zamiast rady nadzorczej – jak jest teraz – powoływać go powinno walne zgromadzenie.

– Walne zgromadzenia wykluczają z udziału ponad 99 procent spółdzielców – uważa Jacek Żalek, podlaski poseł PO, który też jest zaangażowany w nową ustawę. Przygotował inny pomysł powoływania władz. – Wybory odbywałyby się w dniu wolnym od pracy. Każdy będzie mógł wrzucić kartę do głosowana z poparciem dla swoich kandydatów, by potem ci ludzie – w jego imieniu – sprawowali nadzór i rządy w spółdzielniach. Prezesa wybierałaby rada nadzorcza.

Zobacz również: Zdaniem SLD politycy PO chcą zlikwidować spółdzielnie mieszkaniowe 

Pomysły zmian, które proponują posłowie PO, krytykuje Jerzy Cywoniuk, prezes białostockiej spółdzielni mieszkaniowej Słoneczny Stok. – Temat jest na pewno chwytliwy: nareszcie mieszkańcy będą decydować. Powstanie jednak wiele wspólnot mieszkaniowych, które szybko przekształcą się w slumsy – zauważa Jerzy Cywoniuk. Jego zdaniem, mieszkańcy nie będą w stanie poradzić sobie np. z kosztami docieplenia, wymiany dachu, czy położenia nowej kanalizacji.

– Twierdzenia, że zmiany prowadzą do likwidacji spółdzielni mieszkaniowych, są demagogią w czystej postaci. Ukrywającą rzeczywisty cel tej krytyki – rozpaczliwą próbę utrzymania dotychczasowego status quo w spółdzielczości mieszkaniowej – ripostuje olsztyńska posłanka. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Magdalena Kuźmiuk, mkuzmiuk@poranny.pl
78komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (78)

Im szybciej znikną te folwarki rodem z komuny tym lepiej dla mieszkańców. Normalna jest tylko pełna własność a nie jakieś spółdzielcze dziwadła.
maros, 10.07.2012, 16:17
masz mieszkanie wykupione to powinieneś być jego całkowitym właścicielem bez spółdzielni. wykupujesz jest twoje i możesz robić co chcesz.
a tak każdy będzie zakładał spółdzielnię... już to widzę jak będę panem prezesem własnej społdzielni m. 25 :D:D:D
dfdfs, 12.07.2012, 14:56
A co proponujesz w zamian wspolnote to bedziesz placil podatek katastralny ze chej oprocz czynszu .Ja jastem za spoldzielnia mam na to wiele dowodow pozytywnych.Spoldzilnia to relikt Twoim zdaniem a naprawa Rzecypospolitej to likwidacja wszystkiego i stworzenia nienormalnosci to ok.
Karol Donio, 07.08.2012, 22:23
Jeśli mieszkasz w budynku wielorodzinnym, spółdzielczym, komunalnym, wspólnotowym, to nie bój sie podaatku katastralnego (podziel sume prze ilośc lokali wyniesie grosze. Jeśli masz dom 300 mkw, basen, tern ok 1000 mkw, to płacisz b. duży podatek katastralny (bo to podatek od luksusu) A ,jakie luksusy masz w blokowcu?
Jagielska Wanda, 16.10.2012, 13:58
Strona Społeczna Okrągłego Stołu Kraków – Sierpień 2012 r.
Mieszkaniowego w Krakowie
KRAKOWSKIE
STOWARZYSZENIE CZŁONKÓW
SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWYCH
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS 0000250494
Forum w Obronie Godności
i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS 0000346811 A P E L
Obywatele a szczególnie Spółdzielcy, przeciwstawcie się polityce Państwa zmierzającej do likwidacji spółdzielni mieszkaniowych i grabieży ich majątku. Organizujcie się! Piszcie listy, apele! Zwracajcie się do władz państwowych i samorządowych do posłów, radnych, członków i władz Spółdzielni Mieszkaniowych! Organizujcie pikiety, przekonujcie sąsiadów i znajomych. Spółdzielnie Mieszkaniowe są potrzebne i nie mogą zginąć! Nie pozwólcie aby do tego doszło!
W Sejmie procedowana jest obecnie nowelizacja ustawy „O Spółdzielniach Mieszkaniowych”.
Proponowane zmiany zmierzają w oczywisty sposób do likwidacji Spółdzielczości Mieszkaniowej jako takiej. Mają ją zastąpić „wspólnoty mieszkaniowe” ze wszystkimi negatywnymi dla jej członków skutkami. Spowoduje to wzrost opłat mieszkaniowych i w konsekwencji przekazywanie zarządu tymi wspólnotami przypadkowym osobom czy firmom. Wraz z tymi zmianami bowiem w Ministerstwie Sprawiedliwości planuje się odejście od obowiązku posiadania kwalifikacji zarządzania zasobem mieszkaniowym. Potężne zagrożenia stają także przed ogrodami działkowymi, na których przejęcie liczą deweloperzy. Mało tego proponowane i rozpatrywane jest przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej stopniowa likwidacja dopłat dodatków mieszkaniowych dla właścicieli mieszkań, a także rozpatrywana jest sama zmiana funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych, idąca także w kierunku ułatwienia eksmisji właścicieli ze swych mieszkań. Jednocześnie w oczywisty sposób widać upadek polityki socjalnej, zarówno prowadzonej przez Państwo, jak i realizowane przez władze samorządowe.
Za przyzwoleniem władz deweloperzy przejmują tereny nie licząc się z interesem społecznym, jak np. w przypadku zabudowy „Młynówki”.
Jak w latach dziewięćdziesiątych zakłady pracy, tak obecnie przejmowane są mieszkania, infrastruktura komunalna i spółdzielcza. Służyć ma temu także rozpatrywany projekt wprowadzenia podatku katastralnego, lub znacznego wzrostu podatku od nieruchomości.
Władze państwowe i samorządy w praktyce dążą do tego aby jedyną formę budownictwa mieszkaniowego była działalność deweloperów. Temu celowi podporządkowane jest ich polityka. Jest to polityka antynarodowa i antyspołeczna.
To wszystko dzieje się przy bierności zagrożonego tą polityką społeczeństwa. Trzeba się temu przeciwstawić, gdyż jutro już może być na to za późno!
W tej sytuacji trzeba liczyć przede wszystkim na siebie. Jak sobie pomożesz sam, pomogą ci też i inni. Nie bądź bierny, gdyż pogarszająca się sytuacja dosięgnie i ciebie.
Czy tego chcesz i z tym się godzisz ?
W obliczu zagrożenia stańmy murem i nie dajmy zginąć Spółdzielniom Mieszkaniowym.
Walka o spółdzielczość dziś to racja stanu.
Taka jest prawda i ona musi zwyciężyć !
STOWARZYSZENIE BÓG HONOR OJCZYZNA
GRZEGORZ PIOTEREK
KRAKOWSKIE
STOWARZYSZENIE CZŁONKÓW
SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWYCH
GRANIWID SIKORSKI
FORUM W OBRONIE GODNOŚCI
I JEDNOŚCI LOKATORÓW I BEZDOMNYCH
BOGDAN WARZECHA Otrzymują:
1 x Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Pani Ewa KOPACZ
1 x Wojewoda Małopolski Pan Jerzy MILLER
1 x Prezydent Miasta Krakowa Pan Jacek MAJCHROWSKI
1 x Dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta Pani Marta ŻAK
1 x Członkowie Spółdzielni Mieszkaniowych
GRANIWID SIKORSKI, 04.09.2012, 20:50
A to ciekawe:
1. spółdzielczość wywodzi się sprzed komuny,
2. jak i za co naprawi sobie Pani dach, dociepli budynek?
Mieszkający na parterze powie, że to nie jego dach, bo nie mieszka na ostatnim piętrze. Jak Pani dociepli ścianę szczytową np. wschodnią z lewej strony, to ten co mieszka z prawej strony ściany szczytowej, czyli zachodniej będzie miał wielkie pretensje. Skończy się tak, że nikt nie będzie płacił funduszu remontowego i za parę lat będzie Pani mieszkała w rozlatującym się bloku. No ewentualnie rząd odsprzeda domy zagranicznym właścicielom jak już odsprzedał wiele polskich przedsiębiorstw. Życzę powodzenia:)
Pucyńska, 19.02.2013, 19:37
....wreszcie ,skończy się panu bimbanie do przyrośniętego od tylu lat stołeczka.
Myśl pan o nowej sobie "fusie" .Proponuję stanowisko dyr. Oddziału Banku PKO
w B-stoku.Też dość intratna posadka .
mieszkaniec, 10.07.2012, 16:26
nie wiecie co piszecie!!!!!!! będziecie spłacać kredyty zaciągnięte na remonty przez spółdzielnie?????????? Rozsypią się Wam Wasze domy, bo fundusz remontowy podniosą jak nic i to o dużo!!!! A tak w ogóle jak w wieżowcu jest 100 lokali mieszkalnych a jeden się wyodrębni to jakim prawem jeden narzuca wszystkim wspólnotę!!!!!!! to jest niezgodne z konstytucją!!!!!!!! Wiem coś na ten temat bo pracuję w spółdzielni i jest to bardzo ciężki kawałek chleba!!!!!!!!!
kowalska, 10.07.2012, 16:54
pani staron zna się tak na spółdzielniach jak ja na balecie.ale temat jest polityczny to popiera ją tusk i cała reszta .Ludzie będą się ekscytowac tematami zastępczymi to rząd będzie miał czas na grę w piłkę i szusy na nartach a lud nie bedzie dopominał się pracy i chleba.Co mogli to już rozp...... zostały jeszcze lasy,działki pracownicze i spółdzielnie.Jak to już zniszczą to wyjadą do brukseli ,peru ,wyspy .
kawa, 11.07.2012, 08:39
Kawa, poczytaj o spółdzielniach w UE. To nie te same spóldzielnie, ale tam nie ma prezesów prdzyniesionych w teczkach i namaszczonych prze Dkomagalskiego (Krajowa Rada Spółdzielcza). Gdybyście mieli trochę wiedzy, towykurzylibyście faceta z Jasnej na pysk. KRS nic nie ma do spółdzielni mieszkaniowych, a wy na tę czapę płacicie haraczi naweet nie wiecie o tym.
Jagielska Wanda, 16.10.2012, 14:03
anka, 11.07.2012, 16:29
No to nie znasz prawa pracowniku spółdzielni.Już dzisiaj POWINNY być każdorazowo utworzone wspólnoty po sprzedaży chociażby najmniejszego pomieszczenia w danym budynku innemu podmiotowi .Już według obecnych przepisów wspólnota staje się faktem z mocy prawa ale niestety to spółdzielnie łamią przepisy ani nie informują o tym ludzi
Kris, 12.07.2012, 09:06
Anka. Piszesz głupoty, tak samo jak Staroniowa. Jak chcesz coś napisać o spółdzielniach to najpierw przeczytaj Prawo spółdzielcze i ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych. Co poniektórzy na tym i innych forach także.
wieloj, 16.07.2012, 14:08
Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy samego prawa. Nie jest potrzebna ani wola jej zawiązania, jak dzieje się w przypadku spółdzielni, ani jakiekolwiek działanie ukierunkowane wyłącznie na jej utworzenie. Powstaje wówczas, gdy jest co najmniej dwóch właścicieli lokali w jednym budynku.Ustawa z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 80 ze zm.)..........przeczytaj całość ze zrozumieniem
Kris, 17.07.2012, 09:15
Anka, masz 1505 racji, a ten Kris, to spółdzielczy analfabeta. Przeczytać Prawo spółdzielcze to nie wszystko, jest (są) ustawy o śM i ich modyfikacje. Gdybyś Krys Wiedział, tospółdzielnie (zarządy) od 2000 r. niec nie zrobiły w spr. gruntów, a teraz się zacznie placenie. To przez takich inaczej myślących mamy, to co mamy
Jagielska Wanda, 16.10.2012, 14:07
bicz pliz!!!
Buahahahaaha! Zapraszam na 8h do biedronki
Alojzybombel, 12.07.2012, 11:00
Panie Cywoniuk slumsy to są teraz, właśnie pod rządami spółdzielni. Blokiem w którym mieszkam przy ul. Trawiastej zarządza BSM. Blok ma 12 lat, a na klatce większy syf niż za czasów komuny panował na dworcach. Jeśli Pan nie wierzy zapraszam, oprowadzę, pokażę. Tuż obok powstała wspólnota, której możemy zazdrościć porządku, czystości, kwitnących kwiatów przy wejściu oraz ogrodzenia budynków.
Kamiński, 10.07.2012, 16:59
Pan Cywoniuk wybronil sie od pijanstwa...Plewa spolecznie pracowal za grube pieniadze a glupole spoldzielcy placili ...nalezy do tych spraw wrocic
czlonkiewicz, 18.02.2013, 21:49
Ceny spadną znacząco np za eksploatację z 1,40zł do około 0,90zł. Za śmieci administracje Wspólnot mają duuuużo niższe ceny. Remonty odbywają się za znacznie niższe stawki no i najważniejsze to, że to mieszkańcy poprzez uchwały w których podejmują decyzję w demokratycznym głosowaniu decydują o sprawach budynku a nie Pan Prezes i jego sługusy.
Patriota, 10.07.2012, 17:22
Jedynie osoby niespełna rozumu chciałyby dalej płacić tak ogromne opłaty za pracę urzędników Spółdzielni. Sprawdźcie ile mniej płacą we Wspólnotach i jak są zadowoleni.
Shak, 10.07.2012, 17:28
...pod warunkiem ,że właściciele są mądrymi ludzmi.
Jestem w wspólnocie gdzie krzykacze -nieuki są w zarządzie a większość właścicieli jest w podeszłym wieku i przy podejmowaniu uchwał działają na szkodę własną/ czyli wspólnoty/ a z korzyścią dla pseudo-administratora który to jest zainteresowany wyłącznie "wydojeniem " tylko kasy od ludzi.
Od takich zarządów i wspólnot zachowaj nas Panie.
Tacy administratorzy w mieście B-stok stanowią 95 % . Nie mają oni zielonego pojęcia o prawidłowym i należytym wykonywaniu powierzonych obowiązków.
Znam ich dziesiątki i prawie wszyscy jeszcze muszą sporo się poduczyć nie tylko w przestrzeganiu prawa ,gospodarzeniu ale zachowaniu się osób będących w administracji . Na każde zebranie wspólnoty włazą na oślep/ bez żadnego zaproszenia/ , żeby sobie cokolwiek uszczknąć jak nie z opłaty eksploatacyjnej to z funduszu remontowego. A koszty remontów przez nich zlecane lub wykonywane są min. dwa razy droższe od kosztów rzeczywistych.
wspólnotowiec, 10.07.2012, 20:08
koszty w spółdzielniach w 90% są niezależne od zarządu i prezesa.to koszty zużycia wody,ogrzewania,wywozu śmieci ,konserwacji wind,domofonów,hydroforni,ubezpieczenia mienia Sp-ni.itp.itp.Znawcy co sie tak ekscytują opłatami w Sp-ni pewnie w życiu nie byli na zebraniu ani nie czytali ze zrozumieniem wykazu pozycji w opłatach za mieszkanie.A z mojego rozeznania wynika ,że kto wyszedł z najgorszych slamsów ten ma największe żądania.Wpłacił za mieszkanie w bloku a chciałby mieć za to willę z basenem.
kawa, 11.07.2012, 08:49
Niedługo powstaną wspólnoty w spółdzielniach i właściciele będą wszystko będą mieli za darmo. i powstanie ogólna radość, i wszyscy będą szczęśliwi, ha, ha, ha ....
wieloj, 16.07.2012, 14:13
mieszkam w miejscowości gdzie na jednej ulcy jest sześć budynków wspolnoty od lat nic na tym osiedlu nie zrobiono kominy ,dachy,elewacja ,wszystko się sypie nie ma kasy małe opłaty zero remontów a po drugiej stronie są budynki spółdzielni wspaniale odnowione tylko pozazdrościć to jest Ruda Śląska 5 woj.Śląskie a spółdzielnia to Perpektywa działają bez zastrzeżeń pozdrawiam
malinowski, 19.02.2013, 22:09
Gnać darmozjadów ze spółdzielni mieszkaniowych, zlikwidować ich prywatne folwarki, dosyć oszustwa i złodziejstwa a tym samym panoszenia się przygodnych gostków. chodzi to to dumne jak paw i myśli , że to on całym wodzem spółdzielni.o
liloksen, 10.07.2012, 23:17
Oszustwa i złodziejstwa to dopiero się zaczną jak powstaną wspólnoty . Żeby właścicielu nie przyszło Ci pod mostem mieszkać .Chciałabym usłyszeć twój głos za 10 lat.
xyz, 14.01.2013, 13:48
Obawiam się,że za mało dokładnie PO przedstawia zmiany i może być,że zamienił stryjek siekierkę na kijek.A tak naprawdę spółdzielnia ma tylko sprzątać,a nie rządzić i wymyślać nowe (z sufitu) opłaty.
Kowalski, 11.07.2012, 00:23
nie wiem jakim cudem gdy będzie inny zarządca niz społdzielnia to zmniejsza sie opłaty jesli ponad 90% opłat koszty niezalezne od spółdzielni czyli woda ścieki wyzwóz smieci itd. Nie wierzę aby inni zarzadcy zmniejszyli duzo koszty za administrowanie - pomijam juz temat że może to być Józek z Frankiem bez pojecia i bez całego zaplecza typu konserwatorzy / może na telefon na zlecenie, czyli jak trzeba to ich nie ma/.Jaki to problem że nie bedąc członkiem spółdzielni a mając mieszkanie nie ma sie prawa głosu, czy ktoś zabrania zostać członkiem spółdzielni?. Dlaczego tak piszę, bo ja juz mieszkałem we wspolnocie mieszkaniowej i miałem dość. Pani Staroń uważa że wspólnota to jest lekarstwo na spółdzielnie.Otóz nie, są dobre spółdzielnie i złe, są dobre wspólnoty i złe. Pani Staroń chyba miała pecha albo w tym Olsztynie sa jakieś tragiczne spółdzielnie i w zwiazku z tym ma takie nastawienie.Będąc w e wspolnocie mieszkaniowej miałem dość zebrań wspólnoty i awantur na każdej z nich i wypowiedzi ludzi którzy o zarzadzaniu i budownictwie nie mają pojecia. Proszę zwrócic uwagę żę bardzo dużo wspolnot ma problemy ze stanem technicznym budynków.Bo niestety żeby jechać trzeba posmarować czyli wydac kasę na remonty. To że projektodawcy ustawy mówia że zgłaszają sie do nich członkowie spółdzielni z problemami to wypadało by policzyć jaki to jest procent w stosunku do wszystkich ludzi mieszkajacych w zasobach spółdzielni w Polsce. To nie powinien byc pretekst to wprowadzania tak dziwnej "ustawy". Niektórzy podniecaja sie ile zarabiaja prezesi spółdzielni mnie to zwisa bo wiem jak ze spółdzielni ktora teraz ma np. 250 budynków zrobi sie 250 wspólnot to kase bedzie czesać 250 prezesików lub zarzadców i w skali bloku mnożać ich ilość wyjdzie wiecej niz teraz zarabia ten prezes teraz. Jestem teraz w spółdzielni bloki mamy ocieplone, czyste trawa wykoszono teren chodniki zagospodarowane place zabaw. Dzwonię że zepsuł sie domofo lub drzwi do klatki na drugi dzień jest naprawione.Ze sa czasami prblemi to normolne gdzie ich nie ma. Ale nie muszę użerać się z emerytami w we władzach wspólnoty, którzy np. chcieli ocieplac luxwery na klatce schodowej aby było cieplej, zamiast je wyrzucić i postawić scianę z oknami. Proszę Państwa w takiej wspólnocie to dopiero trzeba być czujnym aby swoimi uchwałami wszytskich nie pogrążyła. Nie mówię juz o fakcie jak stanem techncznym budynku zainteresuje sie nadzór budowlany i wtedy trzeba robic co nakażą i wydawać kasę jak wcześniej sie nie chciało. Napisałem trochę chaotycznie ale tak czuję, zaznaczam nie pracuję w spółdzielni, jestm z wykształcenia budowlańcem i nie moge strawić jak na siłe uszczesliwia sie ludzi wspólnotami które maja racje bytu w niewielkich obiektach i gdy mieszkajacy chcą ze soba rozmawiać. Dziwne to parcie na wspólnoty ????????????. Nie chcę mieszkać we wspólnocie juz raz od niej uciekłem
robo, 11.07.2012, 21:53
Myli się Pan, Panie Kowalski. We Wspólnocie NIE MA Prezesów, jest Przewodniczący Wspólnoty za 0 zł/m-c wybrany spośród mieszkańców. Mieszkam we Wspólnocie, jest czysto, zielono, są trawniki, kwiaty wieloletnie i jednoroczne nasadzane w ozdobnych donicach, na zebraniach jest kulturalnie, bo kultura zależy od wychowania ludzi a nie od przynależności budynku, jest fundusz remontowy, płacimy po 0,40 zł/m2 pow.lokalu mieszkalnego, drobne naprawy np.wymiana zamka w drzwiach wejściowych wykonują sami lokatorzy u nas Przewodniczący kupił zamek z pieniędzy na funduszu remontowym wziął śrubokręt wymienił i dorobił klucze też na fakturę.Faktury celem rozliczenia z fun.remontowego dostarczył do naszego administratora, jest to firma z licencją, prywatna, za administrowanie płacimy 0,60 zł/m2, nie ma tam prezesa, nie ma zbędnych urzędników, obsługa fachowa i miła, mieszczą się w trzech pokojach a administrują oprócz nas jeszcze 19 innych wspólnot. Po zakończonym roku dostajemy szczegółowe rozliczenie całoroczne mieszkania, a na zebraniu przedstawiają rozliczenie Wspólnoty z całego roku. NIE MAMY ŻADNYCH ZADŁUŻEŃ. Mój m -ny czynsz waha się od 90 zł do 120 w tym 12,41 zł za garaż bo mamy pod blokiem, zależnie od zużytej wody wg własnych liczników w mieszkaniach, czynsz wzrasta w okresie grzewczym ale nie przekracza 220 zł/m-c.Pieniądze na f.remontowym są nasze i zabezpieczają nasze potrzeby, a nie wszystkich bloków zrzeszonych w spółdzielni.W naszym mieście też jest Sp-nia Mieszkaniowa, sama administracja łącznie z Prezesem zajmuję cały blok-biurowiec 3-piętrowy, urzędników 45 osób, pobory Prezesa 25.600 zł na rękę i są objęte tajemnicą, ale w biurze pracują też ludzie i z tąd ta stawka w sposób niejawny jest znana. Żaden Prezes Sp-ni Mieszkaniowych nie chce dobrowolnie podać swoich poborów, zapiminając że to członkowie sp-ni są ich pracodawcami, choćby sprawa z Olsztyna, gdzie członek spółdzielni mieszkaniowej oddał sprawę do sądu, którą wygrał i dopiero wtedy dowiedział się ile zarabia Prezes jego spółdzielni.Sąd w sentencji wyroku orzekł, że każdy członek spółdzielni ma prawo wiedzieć ile zarabia Prezes jego spółdzielni, i że TO PREZESI łamią prawo nie chcąc udzielić informacji nt swoich zarobków swoim członkom. Nie wspomnę o przetargach, w jaki sposób są przeprowadzane, to skandal.Negatywne wpisy są od pracowników spóldzielni i ich prezesów. Koniec tego państwa w państwie. Kiedyś był sens by były sp. m. Kiedyś były książeczki mieszkaniowe, na które wnosiło się miesięczne wpłaty by po 20 latach dziecko załapało się na kawalerkę. Dziś tego nie ma, spółdzielnie nie budują bloków, zostało tylko administrowanie już istniejących zasobów, a do tego nie jest potrzebny cały moloch urzędasów łącznie z prezesami na czele.Znam też taki przypadek z naszego miasta: obok siebie są bloki należące do MABK I do Sp.Mieszkaniowej, gdy mieszkańcy z MABK postawią na parkingu pod blokiem Sp.M. samochód to straż miejska wezwana przez lokatorów sp-ni każe samochód usunąć bo spółdzielnia podlega pod inne przepisy czyli"państwo w państwie", natomiast gdy jest odwrotnie tzn.lokator sp-ni postawi swój samochód na parkingu pod blokiem MABK to pracownicy Urzędu Miasta mówią, że parking jest dla wszystkich. Chociażby dlatego, należy zrobić porządek z tym wygodnictwem spółdzielców w tych trudnych czasach na koszt lokatorów..
Nowak, 10.10.2012, 11:25
Śmiem twierdzić, że jeśli PO coś szykuje to z pewnością nie będzie to dla nas dobre, ale jestem zdania, ze pora zrobić z prezesami i urzędasami spółdzielni porządek, bo te przydupasy są nie do ruszenia. Taki np. prezesik krośnienskiej s. m. p. Longawa nie potrafi w terminie odpowiedzieć na pismo, ba nawet sensownie nie potrafi tego zrobić, mimo, że ma fachowych doradców, jest niekulturalny - rzuca słuchawką telefoniczną w trakcie rozmowy z członkiem spółdzielni, a po za tym to obskurny pijus, który plaszczy d... na stołku i nic nie robi. Już 2 razy chcieli go mieszkańcy wywalić ze stołka, to przytargał 2 autobusami ludzi z terenu jasielskiego, którzy nie mają nic wspólnego z naszą spółdzielnią i niestety nie udało się go usunąć ze stołka. To co się dzieje to szok i skandal. Nie panuje nawet nad pracownikami, którzy w godzinach pracy robią np. zakupy. Tak wiec pora coś z tym zrobić.
ja, 11.07.2012, 23:10
Obyście kiedyś nie płakali z tęsknoty za Spółdzielnią.....
M, 11.07.2012, 23:43
..JAK TERAZ LUDZIE PŁACZĄ PO OTRZYMANIU waszego CZYNSZU DO PŁACENIA TO SIĘ O NICH NIE MARTWISZ..
Nowak, 10.10.2012, 11:35
faktem jest, że spółdzielnie mieszkaniowe, to mroczny relikt komunizmu i, że wspólnota powinna zarządzać swoimi blokami, ale PO i PSL jeszcze nic dobrego nie zrobiło, dlatego nie wierzę, że właściciele mieszkań będą mieli co do gadania odnośnie własnych nieruchomości.
Anda , 12.07.2012, 07:33
..czego się boicie, przecież to nie jest nieznane, wspólnoty już istnieją i się dobrze mają.
Nowak, 10.10.2012, 11:33
Jestem za szybką likwidacją spółdzielni. KSM w Inowrocławiu to moloch, którego nikt nie jest w stanie opanować! Wielu pracowników zbędnych zwłaszcza w administracjach! A jakie pieniądze idą na utrzymanie klubów osiedlowych spółdzielni!!! "grube miliony" i na to muszą łożyć mieszkańcy Od objęcia stanowiska przez nowego Prezesa część pieniędzy spółdzielców przeznacza na remont swojego biurowca i gadżety reklamowe. O pensjach pracowników, nagrodach jubileuszowych i odprawach nie wspomnę! Jak najszybciej zlikwidować a koszty utrzymania mieszkania spadną o połowę!. ps. do Pana Prezesa KSM w Inowrocławiu może ujawni Pan zarobki kierownictwa KSM w Inowrocławiu ? oczywiście bez nazwisk (np. Kierownik osiedla, kierownik działu, prezes , v-ce prezes, dyrektor, itp.)
Wojciechowski, 12.07.2012, 10:46
Zarząd KSM i Przewodnicący Rady z pełną obstawą w Sejmie w sprawie obrony swoich stołków.
Kto wycieczkę tych osób do Sejmu finansował ? Jak pani Księgowa rozlicza wycieczki , nagrody, spotkania reklamujące Prezesa KSM i "spółkę" , z jakiego to opłacane jest funduszu ? Pewna odpowiedź > Z Funduszu eksploatacji < płaconego przez szeregowego członka KSM ustalanego przez Radę Nadzorczą na wniosek Zarządu..
Jak najszybciej rozwiązać moloch i wprowadzić wspólnoty. Niech ludzie w małej wspólnocie decydują o opłatach, remobntach itp.
Argument Prezesa wspólnoty nie dadzą sobie.
Zlikwidowano WAM i inne agencje pasożytów i jakoś się nie zawaliło. Ludzie na swoim inaczej rządzą i miej płacą.
INO, 31.01.2013, 18:42
A może Pani Staroń się przyzna za ile wykupiła pawilon handlowy - lokal użytkowy
Adamska, 12.07.2012, 10:47
..chyba za jedną pensję waszego prezesa..bo jeśli za dwie to przepłaciła..
Nowak, 10.10.2012, 11:37
Teraz Kaziu Oki trzęsie porami, już nie długo dobiorą mu się do skóry .
Emil, 12.07.2012, 15:14
KSM "Przylesie" Koszalin to maszynka do drenowania pieniedzy od spółdzielców, zarząd potrafi kupowac sobie nagrody na nasze pieniądze
lelo, 12.07.2012, 18:09
i jego prezes to państwo w państwie. Za półdarmo nie kupiłbym mieszkania w tej spółdzielni
loko, 12.07.2012, 21:28
..Mazury popierają Wasz tok myślenia..najwyższy czas pokazać im gdzie ich miejsce, a jak chcą się pławić w luksusie to niech sami na niego zapracują, Panie urzędniczki niczym pawice snują się po korytarzach biurowców spóldzielczych, a do Prezesów gorzej dostać się niż do ministra..
Nowak, 10.10.2012, 11:43
Czas najwyższy na likwidację tych reliktów komunizmu. Dość juz wieloletnich rządów prezesów wybieranych przez grupke ich popleczników. Prezesi spóldzielni czują się jak kacykowie we własnych posiadłościach, dlatego sa przeciwni zmianom.
Szumowski, 13.07.2012, 08:09
na zachodzie spółdzielnie istnieją i mają się dobrze
dzielenie wspólnego /spółdzielczość/ wymaga ogromnego przewrotu w myśleniu niż tylko pretensjonalność, zrzędliwość i obojętność , zazdrość i głupota
ta zmiana ma dokonać przewrotu mentalnego /rewolucji/ w społeczeństwie
a wszystkie nasze rewolucje /powstania/ były nadaremne
mrLusiek, 13.07.2012, 09:08
spokojnie niehc się najedż wspólnotami zobacząjak to było dobrze jak nawet kaziu prezes rozłożył na raty zaległości lub samo to że przyjmował lokatorów z żalami.. teraz wejdąwe własność pełną gębą i :
- sąsiedzi ich zlicytująza 3 niezapłacone czynsze
- platforma chce wprowadzić katastre a nie może teggo zrobićw spółdzielniach (tak sięod katastry ucieka an zachodzie) a jak rozwaląspółdzielnie to super wspólnoty bedzie można dojić narazie jest cicho przyjemnie i fajnie bo każdy krzyczy jak to dużo prezesi mają w takich spółdzielniach zobaczy sięile wy przeciwnicy spółdzielni bedziecie mieli jak przejdzei nowelizacja prawa (tak ja jako spółdzilca czekam z niecierpliwością na to byście sięnajedli wspólnot i oby wam ta platforma dojebała aż wam w pięty pójdzie podatów !!! bo ulgi wszystkie jużwam zabrali narodzie idiotów !!)
_, 16.07.2012, 11:57
..i to świadczy o tym, że jesteś albo prezesem albo urzędasem. Twierdząc, że rewolucje były nadaremne przekonani jesteście, że żadna siła was od tych stołków nie oderwie tak jak było to do tej pory.. a mur berliński runął, komuna runęła.. więc i z wami zrobią porządek..sio do aptek po relanium..
Nowak, 10.10.2012, 11:50
Jak tylko wlaczam telewizor lub otwieram gazete,to glosno sie mowi"...niezgodne z konstytucja..." lub"...to nie jest demokracja..." Mnie juz sie niedobrze robi ,jak tego slucham.Spoldzielnie sa niepotrzebne-to sprawa oczywista.I nie ma o czym dyskutowac.
Dudek, 13.07.2012, 13:11
Nowak, 10.10.2012, 11:51
Najwyższy czas zrobić z tym PRL-em w SM porządek. Ludzie wykupili mieszkania i tak na prawdę nie są ich właścicielami, to jest skandal !!!! Jak można nie mieć czegoś co się kupiło. To tylko w Polsce coś takiego może mieć miejsce. Prawo powinno być dla wszystkich jednakowe.Co to znaczy prawo spółdzielcze ?Prawo to jest prawo, dla wszystkich takie samo. Spółdzielnie mieszkaniowe to państwo w państwie tak jak te osławione ogródki działkowe.
Brawo PO trzeba wreszcie zrobić porządek z tymi świętymi krowami. Po 30 lat prezesi na stanowiskach i nie do ruszenia. Zatrudniane rodziny i pełna sielanka.
Adam Gronowski, 16.07.2012, 14:41
Do czego by to było podobne, gdyby miliony ludzi odzyskały kontrolę nad swoją własnością?! Przecież to grozi anarchią i bezhołowiem! Tylko sprawdzeni w bojach ze spółdzielcami towarzysze mogą temu zapobiec. A więc należy niezwłocznie wprowadzić projekt SLD. Prezesura najlepiej dożywotnio, pracownicy spółdzielni w radzie nadzorczej /najlepiej w 100%/ Finanse poza wszelką kontrolą. Jest jeszcze szansa na drugą Kubę lub Koreę Północną!
Towarzysz Szmaciak, 26.07.2012, 23:45